Genel Transit Mantığına Giriş

 

Astroloji bilgilerimize dayanarak tüm gezegenlerin transitlerinin natal haritalarımızda işlerliği ve etkisini biliyoruz; özellikle Güneş’e, yükselen ve diğer köşe evlerdeki (4, 7 ve 10. evler) gök cisimlerine etkileri kaçınılmaz ve açık seçik ortadadır.

Ve hatta çoğunlukla bir transit gezegenin, transit kurduğu natal gezegenle aynı burçta veya aynı evde ya da karşıt burçta veya evde olması ya da benzeri şekilde türetilen anlamlar, en azından genel bir bakış açısından fazlasıyla önemli ve doğrudur.

Dolayısıyla ben de bu başlık altında öncelikle Ay düğümlerinin, fakat diğerlerinin de transit etkilerini kendi hayatımdan seçtiğim konularla, tarihleriyle beraber yorumlamak istiyorum. Bu yazıda transit orblarını, genel bakmak istediğim için her zaman kullanmadım; mevzuya daha geniş bir çerçeveden yaklaşmak istedim.

Dolayısıyla orbsuz bir yaklaşımın da ne kadar doğru olabileceğini belirtmek istiyorum. Örnekleri kendimden vereceğim için altta öncelikle natal haritamı görüyorsunuz:

 

Örnekler

1) İlk tarihim 25 Mart 1985: Bu zaman aralığında Ay düğümleri Boğa-Akrep aksında (KAD Boğa’da) ve Satürn de Akrep’te konumlanmış. Ben de natalimde aynı pozisyona sahibim; KAD’ım Boğa’da, GAD’ım Akrep’te, 3-9 aksında pozisyonlanmış durumda. Dolayısıyla burada bir çift etkileşim mevcut.Bu tarihte üniversite eğitimime başlangıcım ve eşimle tanışmamız var (transit Uranüs kare natal Uranüs ve transit KAD altmışlık natal Mars 5’te) ve böylece söz konusu pozisyonlar kadersel bir beraberliği de başlatıyor; burada transit Ay düğümleri, eş göstergelerim olan natal Güneş ve Merkür’ümü etkileşim altına alırlarken, yine 7. evimdeki ekstra eş göstergelerim olan Uranüs ve Pluto’ma da üçgen ve altmış mesafesindeler:

İLGİLİ YAZI:  Jüpiter Akrep Burcunda / 10 Ekim 2017 - 8 Kasım 2018

2) İlk işe giriş tarihim 23 Ocak 1992: Bu tarihte transit Satürn Kova’da, Güneş de Kova’da görülmekte: Yükselenimin de Kova olması ve transitlerin olduğu 12. evin, 6. evimin karşıt aksı olması dolayısıyla, bana hayatımda yeni bir başlangıç yaptırmışlar. Aynı zamanda Şubat’ın ortasında ekzakt olacak bir Jüpiter-MC karem var ve transiti yapan Jüpiter de, bir meslek temsilcisi olarak natal MC’min yöneticisi:

3) İkinci işe giriş tarihim 15 Kasım 1998: Bu tarihte KAD Aslan’da ve Uranüs Kova burcunda bulunuyor. Böylece transit Uranüs, 6. evimin karşısındaki 12. evde pozisyonlanarak meslekî durumları da tetiklerken, aynı Uranüs transiti, yine genel olarak meslek belirteci olarak görülmesi gereken MC noktama altmışlık ilişkisi kuruyor. KAD transitinin 6. evdeki natal Güneş’e genel olarak bir tesiri var çünkü ikisi de aynı burçta. Uranüs’ün yükselenim Kova’ya etkisi ise, işe anî başlatması ve de aynı zamanda mesleğim olmadığı, eğitimini almadığım hâlde öğretmenlik yaptırması olarak ortaya çıkmıştır.

4) İlk işyerimi açış tarihim 31 Mart 2000: Bu tarihte KAD hâlâ Aslan’da ve Satürn, Jüpiter, Mars Boğa burcundalar. KAD transiti yine 6. evde bulunan Güneş’ime etki ediyor. Aynı zamanda da 3. evde Boğa’da bulunan KAD ve Ay’ıma transitte bulunan Satürn, Jüpiter ve Mars’ın etkisiyle kendi işyerimi açtırıyorlar (çizim yaptığım, seracılık içeren ve sürekli kısa yol bağlantılı bir iş). An itibariyle Mars 6 drc ile natal Ay derecem örtüşüyor ki bu da beni iyice cesaretlendirmiş.

İLGİLİ YAZI:  Saturn in Scorpion

5) İşyerimi kapatış tarihim 22 Şubat 2007: bu tarihte Satürn Aslan’da, Ay Boğa’da görülüyor. Satürn 6. evime ve hâliyle Güneş’imle aynı burca gelerek kısıtlamasını yapmış ve aynı tarihte 3. evde Boğa’da bulunan Ay’ımla kare mesafesinde:

6) İzmir’e taşınma ve tekrar sigortalı çalışan oluş tarihim 24 Nisan 2008: Bu tarihte de KAD Kova’da, Güneş Boğa burcunda yer alıyor. Yükselenime gelen transit KAD ve onun 3. evimdeki natal Ay ve KAD’a, transit Güneş’in de 3. evde bulunması, daha önce yaşadığım bir ilçeden İzmir’e taşındırıp, yeni işe sahip olmamı sağlıyor. Transit KAD aynı zamanda 1. evde olduğu için 7. evime de karşıt uzaklığında (7. ev = taşınma = 4’ün 4’ü) ve hâliyle 7. evimin sahibi Güneş’e ve hatta Aslan’da bulunan Merkür’üme de (Merkür 6’da = iş ve kıstırılmış 7’nin yöneticisi = yine 4’ün 4’ü = taşınma) bir anlamda tesir etmiş olmakta:

 

7) Emekliliği hak ediş ve aktif çalışanlığımın bitiş tarihi 31 Ağustos 2012: Bu tarihte KAD Akrep, GAD Boğa burcuna geçiyor. Mevcut natalımda KAD Boğa, GAD Akrep, yine kadersel bir durum yaşatıyor. KAD transitinin bulunduğu 9. ev, aynı zamanda 6. evin de 4. evidir = bir işin sonu:

8) İlk maaş bağlandı haberimin geldiği tarih 11 Şubat 2013: Bu tarihte Kova burcunda bir yeniay görülüyor. Aynı anda KAD-GAD, Boğa-Akrep aksında 21 derecedeler. Yani natal haritamdaki Ay düğümleri ile tam derece örtüşmesi gerçekleşiyor. Yükselen burcumun yeniay etkisiyle, hayatımda daha önce olmayan bir yeniliğe adım attırdığını gördüm. Bu etkinin yanında Ay düğümlerimin tam etki alarak kadersel bir değişim yarattığını bire bir yaşamış oldum.Hâlen Ay düğümleri ve Satürn Akrep transitinin natalımda bulunduğu bu süreçte, tıpkı 1985 yılında olduğu gibi çok sevdiğim astrolojinin, yine çok severek hevesle gittiğim ASTROLOJİ TÜRKİYE ‘deki eğitimimi alıyorum:

İLGİLİ YAZI:  İkizler Burcunda Yeniay

Transit gezegenlerin hayatımıza nasıl etki ettiğini görüyoruz ve yaşadığımız sürece de etkilemeye devam edecekler…

 

Elvan Şarman Sayan 

Astroloji Akademisi mezunu

Bir cevap yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
3 Yılı Kapsayan Gökyüzü Takvimi Çıktı!İncelemek ve Satın Almak İçin Tıklayın