Astrolojik Açıdan Kozmik Canavar Karadelikler

 

 

Evrende maddenin, enerjinin ve hatta ışığın bile kaçamayacağı kozmik nesneler vardır. Karadelikler bu konudaki en ünlü kozmik nesnelerdir. Karadelikler, kozmik bir cismin kütleçekimi nedeniyle kendi içine çökmeye başlayarak aşırı yoğunlaşması ve küçülmesiyle oluşur. Aşırı derecede eğrilmiş bir uzay-zaman alanıdır. Bir karadelikte kütleçekim öylesine kuvvetlidir ki, hiç bir şey ondan kaçamaz. Işık bile kaçamadığı için görülemez (karadelik ışımaları, karadelik jeti hariç), bu nedenle bu nesneler karadelik adını alırlar.

Karadeliklerin bilim gündemine düşmesi 1783’e, John Michell’ın yayınladığı bir makaleye (Philosophical Transactions of the Royal Society of London) dayanır. Fizikçi John Michell karadelikler üzerine çalışma yapmadan önce bilim dünyasında deprem ve deprem oluşumları hakkında yaptığı mantıklı tahminler ve açıklamalarla tanınıyordu.

 

 

 

Karadelikler: Kova/Akrep Antiscia

Karadelikler bana hep kadim antiscia öğretisini, ama özellikle Kova-Akrep yansımasını anlatır. Yıllarca ara ara aklıma geldiklerinde böyle oldu. 2016 yılında ise vakit bulup bunu astrolojik haritalar üzerinden nihayet doğrulama şansı elde ettim.

Kova burcu Satürn yönetiminde olduğu için binlerce yıldır siyah rengi sembolize ediyor. Aynı zamanda küçülme ve bu yolla yoğunlaşma da Satürn ile ilgili. Enerji ve ışığı düşünün. Enerji ve ışığın kaynağı elbette yıldızlar. Kadim zamanlardan beri bunu Güneş ve Aslan burcu sembolize ediyor. Kova ise Aslan burcunun karşısında. Kova burcunun antiscia’sı ise Akrep: Aslan burcunun 4. evi. Yani Aslan’ın sonu.

İLGİLİ YAZI:  Akrep Burcunda Safsatalar ve Az Bilinen Tarihî Gerçekler

 

Kova burcu Mısır mitolojisinde yıldızları süpüren Sēth’tir (Çok sonradan Yunan mitolojisindeki Typhon olmuştur. Bkz. Mitoloji). Karadelik fikrini ilk ortaya atan John Michell’in haritasına bakıldığında bilimsel keşifler ve çalışmalarla ilgili Satürn’ü Kova burcunda görüyoruz. Farkındalığı anlatan Güneş ve sorgulamayı anlatan Merkür de orada. Ve hepsi elbette Akrep burcuna yansıyorlar. Kova burcuna yerleşmiş gök cisimlerinin tam karşısında da Aslan burcuna düşen Ay’ın olması oldukça dikkat çekici.

Karadelikler çoğunlukla galaksilerin merkezinde yer alırlar. Bu nedenle tahmin edilebileceği üzere bir galaksinin merkezinde veya değil, etrafımızda oldukça fazla sayıda karadelik yer almakta.

 

 

Keşfedilen İlk Karadelik: Cygnus X-1

6.1 milyon yıl önce oluştuğu düşünülen, gezegenimizden 6.000 ışık yılı uzaklıkta olan ve saniyede 800 kez dönen Cygnus X-1, keşfedilen ilk karadeliktir. 1964’te ilk defa varlığından haberdar olduğumuz bu yapının bir karadelik olduğu 1972’de anlaşıldı. İlkler her zaman astrolojide elbette en önemlisidir.

Bu karadelik tropikal zodyakta 13 derece Kova burcundadır. Hemen farkedileceği üzere John Michell’ın Satürn’ü ve Güneş’i bu karadelik ile kavuşmaktadır.

İlginç bir şekilde Pierre-Simon Laplace’in Akrep Satürn’ünün de bu noktaya (9 derece Kova) antiscia olduğunu görüyoruz. Laplace’in özelliği, tarihte karadelikler hakkında 2. çalışmayı yapmış olmasıydı.

 

 

PGC 043234

Gözlemlenen ilk karadelik saldırısı ise PGC 043234 isimli galaksinin merkezindeki karadelikten geldi. Yakınından geçen, kütlesi Güneş’in birkaç milyon katı olan bir yıldızı yavaşça parçalarına ayırdı.

İLGİLİ YAZI:  1 Mayıs İşçi Bayramı & Boğa Burcunun Bilinmeyenleri

PGC 043234’ün saldırısı Kasım 2014’te anlaşıldı (https://svs.gsfc.nasa.gov/12005) Bu tarihte Satürn’ün de dahil olduğu bir Akrep stelyumu vardı. Bu karadelik de yaptığım hesaplamalara göre tropikal zodyakta 4 derece Terazi burcunda (antiscia: Balık: Uzay) bulunmaktadır. Dünyanın bu olayı öğrenmesi ise (NASA yayını) bu derecelerde Venüs ile Mars’ın kavuşumuyla gerçekleşti (Venüs – Mars kavuşumları önceki sayılardan hatırlarsanız yok etme ile de ilgili, zira ikisi de savaş gezegeni).

ABD’deki Harvard Üniversitesi’nden astrofizikçi Bülent Kızıltan önderliğindeki ekip, uzak bir yıldız kümesinin içinde, nadir gözlemlenebilen orta büyüklükte karadelik tespit etti. Haber yayınlandığında (https://www.cfa.harvard.edu/news/2017-06) Güneş 19 derece Kova burcundaydı. Kızıltan ve ekibinin keşfettiği bu karadeliğin koordinatlarını tropikal zodyağa çevirirken -gerçekte bir çok yer karadelik dolu olmasına rağmen-, bir ilk olduğu için karadeliğin Kova veya Akrep’te olmasını bekliyordum. Gerçekten de 12 derece Kova burcunda çıktı (Tucane 47 yıldız kümesi). Elimde ne yazık ki Kızıltan’ın doğum bilgisi bulunmuyor.

 

Devrim Dölen

 

Bu yazı ilk kez Mart 2018 tarihinde Zodyak Astroloji Dergisi’nin 7. sayısında yayınlanmıştır.

 

Devrim Dölen

3 Mart 1977 İstanbul doğumludur. Amerika’da ve Türkiye’de faliyet gösteren çeşitli astroloji ve istatistik gruplarıyla birlikte, profesyonelliğe adım atmadan 24 yılını astroloji araştırmalarına verdi. 1999 yılından itibaren bunların bazılarını hakemli dergilerde (Bilim Tarihi), bazılarını da internet aracılığıyla paylaştı. İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde Türkiye’de ilk defa YÖK onaylı astroloji eğitmenliği yapmıştır. 2001 yılında ücretsiz astroloji kursu veren Türkiye’deki ilk Türkçe topluluklardan Astroloji ve Astro-Gunluk gruplarının da moderatörlerindendi. 2011 yılında ise Zodyak Astroloji Yayınevini ve bugün bir çok astrolog yetiştirmiş olan Astroloji Akademisi’ni, 2015 yılında ise astrolojimarket.com sitesini kurmuştur ve aynı yıl Astroloji Derneği'nin kurulmasına öncülük etmiştir. 2016 yılında ise Zodyak Astroloji Dergisi'ni çıkartmaya başlamıştır. Integritas tekniğinin yaratıcısıdır. Karate'de siyah kemer sahibidir. Astrolojik tablolar, tasarımlar ve diorama yapmayı, doğayı, ekoköyleri, dalmayı, aramayı, yanılmayı ve tekrar aramayı yaşam tarzı haline getirmiştir… Şimdiye kadar çıkmış olan yayınları: Astroloji Eğitimi 2 Astroloji Eğitimi 1 Arap Noktaları & Astrolojide Gösterge Denklemleri 2022 Gökyüzü Takvimi 2021 Gökyüzü Takvimi 2020 Gökyüzü Takvimi 2019 Gökyüzü Takvimi 2018 Gökyüzü Takvimi Zodyak Astroloji Dergisi Uranian Astroloji & Kozmobiyoloji Asteroid Sözlüğü (Program) Bitkiler: Astroloji & Mitoloji Temel Seviye 1: Gezegenler & Elementler Temel Seviye 2: Burçlar Temel Seviye 3: Evler Temel Seviye 4: Açılar 2015 Gökyüzü Takvimi

Bir cevap yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
3 Yılı Kapsayan Gökyüzü Takvimi Çıktı!İncelemek ve Satın Almak İçin Tıklayın