Lyrid Meteor Yağmuru 16 – 26 Nisan’da

 

Her yıl 16 – 26 Nisan arası gözlemlenebilen Lyrid meteor yağmurunun zirvesi her yıl 22 Nisan’a denk gelir.

Çok eski zamanlardan beri bilinen ve kayıt edilmiş meteor yağurlarından birisidir. M.Ö. 687’de Zuo Zhuan’da (MÖ 722’den 468’e kadar Çin tarihini anlatan metin) bu meteor yağmuru nedeniyle sabit yıldızların görünmez hale geldiği yazılmıştır.

 

 

Lyra Takımyıldızı

Lyrid meteor yağmuru, gökyüzünde Lyra takımyıldızı tarafında görülür. Vega yıldızına yakındır (Üstte solda. Sağ tarafta görülen Hercules’dür.)

Lyra genellikle yıldız haritalarında akbaba veya lir taşıyan bir kartal olarak temsil edilirdi (Düşen Akbaba veya Düşen Kartal olarak da adlandırılırlar*).

Aborjinler için bir hayvan tanrısıydı ve ilginç bir şekilde İnkalar da bu takımyıldızını hayvanları izleyen bir tanrı (Urcuchillay. Lama şeklinde) olarak görmüşlerdir.

Helenistik dönemde sadece lir olmuştur. Lyra, Kepler Misyonu‘nun görüş alanı içerisinde olduğu için çoğu takımyıldızdan çok daha fazla sayıda bilinen exoplanet içerir.

 

 

OĞLAK BURCUNDA METEOR YAĞMURU

Meteor yağmurunun merkez noktası hesaplamama göre Oğlak burcunun 2. derecesine denk geliyor.

 

Meteorlar aslında Thatcher (C/1861 G1) Kuyrukluyıldızı Enkazı

Bizim meteor yağmuru olarak gözlemlediğimiz gökyüzü fenomenleri, esasında kuyrukluyıldızların kalıntılarıdır. Zaman zaman yörüngemiz bu kalıntılarla kesişir ve böylece göksel bir şölen sunar.

 

 

Saatte Ortalama 20 Meteor

Her yıl gökyüzü açık olduğunda saatte ortalama 20 meteor görmek mümkün. 1803 Rekoru 2012 yılında saatte 37 gözlemlenen meteora çıkan Lyrid yağmuru, kayıtlara göre 1982 yılında saatte 90 adet gözlemlenmiş ve rekoru ise 1803 yılında kırmıştır. Boğa burcunun ilk derecelerinde gerçekleşen Yeniay bu noktaya o tarihte 120 derece yapıyordu.

İLGİLİ YAZI:  Grönland'ı Satın Almak & Yengeç - Oğlak Karşıtı

 

 

*https://www.dailystar.co.uk/news/latest-news/697588/lyrid-meteor-shower-2018-space-shooting-stars-when-where-location-how-to-see

**https://books.google.com/books?id=Nlc3DAAAQBAJ

 

Devrim Dölen

3 Mart 1977 İstanbul doğumludur. Amerika’da ve Türkiye’de faliyet gösteren çeşitli astroloji ve istatistik gruplarıyla birlikte, profesyonelliğe adım atmadan 24 yılını astroloji araştırmalarına verdi. 1999 yılından itibaren bunların bazılarını hakemli dergilerde (Bilim Tarihi), bazılarını da internet aracılığıyla paylaştı. İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde Türkiye’de ilk defa YÖK onaylı astroloji eğitmenliği yapmıştır. 2001 yılında ücretsiz astroloji kursu veren Türkiye’deki ilk Türkçe topluluklardan Astroloji ve Astro-Gunluk gruplarının da moderatörlerindendi. 2011 yılında ise Zodyak Astroloji Yayınevini ve bugün bir çok astrolog yetiştirmiş olan Astroloji Akademisi’ni, 2015 yılında ise astrolojimarket.com sitesini kurmuştur ve aynı yıl Astroloji Derneği'nin kurulmasına öncülük etmiştir. 2016 yılında ise Zodyak Astroloji Dergisi'ni çıkartmaya başlamıştır. Integritas tekniğinin yaratıcısıdır. Karate'de siyah kemer sahibidir. Astrolojik tablolar, tasarımlar ve diorama yapmayı, doğayı, ekoköyleri, dalmayı, aramayı, yanılmayı ve tekrar aramayı yaşam tarzı haline getirmiştir… Şimdiye kadar çıkmış olan yayınları: Astroloji Eğitimi 2 Astroloji Eğitimi 1 Arap Noktaları & Astrolojide Gösterge Denklemleri 2022 Gökyüzü Takvimi 2021 Gökyüzü Takvimi 2020 Gökyüzü Takvimi 2019 Gökyüzü Takvimi 2018 Gökyüzü Takvimi Zodyak Astroloji Dergisi Uranian Astroloji & Kozmobiyoloji Asteroid Sözlüğü (Program) Bitkiler: Astroloji & Mitoloji Temel Seviye 1: Gezegenler & Elementler Temel Seviye 2: Burçlar Temel Seviye 3: Evler Temel Seviye 4: Açılar 2015 Gökyüzü Takvimi

Bir cevap yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
3 Yılı Kapsayan Gökyüzü Takvimi Çıktı!İncelemek ve Satın Almak İçin Tıklayın