Leonid Meteor Yağmuru 17 – 18 Kasım’da

 

 

 

Leonids: Tempel-Tuttle Kuyrukluyıldızının Kalıntıları

Her yıl en iyi 17-18 Kasım aralığında gözlemlenen Leonid meteor yağmuru aslında Tempel-Tuttle kuyruklu yıldızının (üstteki fotoğrafta yörüngesini görüyorsunuz) enkazıdır. Tempel-Tuttle kuyruklu yıldızının bu parçacıkları gezegenimizin atmosferine her girdiğinde onları meteor yağmuru olarak gözlemliyoruz. Çünkü yılın bu zamanında, Güneş etrafındaki yörüngemiz bu enkazla kesişiyor. Kuyrukluyıldız ise her 33 yılda bir iç turunu tamamladığından taze malzeme getirmiş oluyor.

 

 

 

Tropikal Zodyaktaki yeri Aslan burcu

Yaptığım hesaplamaya göre Leonid yağmuru Aslan burcunun 25-27 derece aralığını kapsıyor. Güneş ise her yıl bu yağmur sırasında Akrep burcunun 25-26 derecelerinde seyahat ediyor.

 

 

Gözlemlemek için Aslan takımyıldızına bakmanız gerekiyor.

 

 

Saatte 15-25 meteor

Meteor yağmurlarını gözlemek için özel bir gözlem aleti gerekmiyor ancak hava koşullarının uygun olduğu, ışıksız bölgelerde daha net gözlemlenebiliyor. Hatta dürbün veya teleskop gibi gözlem aletlerini kullanmak gözlemi zorlaştırabilir. Çünkü bu aletler bilindiği gibi daha sabit cisimleri gözlemlemek için. Leonid meteor yağmuru sırasında NASA meteor uzmanlarına göre saatte 15-25 adet meteor gözlemlenebilir. Her yıl bu ortalama sayı da değişebiliyor.

 

 

Çok eski zamanlardan beri gözlemlenen Leonid meteor yağmurunun bazı eski çizimleri.

 

 

 

 

 

 

Devrim Dölen

3 Mart 1977 İstanbul doğumludur. Amerika’da ve Türkiye’de faliyet gösteren çeşitli astroloji ve istatistik gruplarıyla birlikte, profesyonelliğe adım atmadan 24 yılını astroloji araştırmalarına verdi. 1999 yılından itibaren bunların bazılarını hakemli dergilerde (Bilim Tarihi), bazılarını da internet aracılığıyla paylaştı. İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde Türkiye’de ilk defa YÖK onaylı astroloji eğitmenliği yapmıştır. 2001 yılında ücretsiz astroloji kursu veren Türkiye’deki ilk Türkçe topluluklardan Astroloji ve Astro-Gunluk gruplarının da moderatörlerindendi. 2011 yılında ise Zodyak Astroloji Yayınevini ve bugün bir çok astrolog yetiştirmiş olan Astroloji Akademisi’ni, 2015 yılında ise astrolojimarket.com sitesini kurmuştur ve aynı yıl Astroloji Derneği'nin kurulmasına öncülük etmiştir. 2016 yılında ise Zodyak Astroloji Dergisi'ni çıkartmaya başlamıştır. Integritas tekniğinin yaratıcısıdır. Karate'de siyah kemer sahibidir. Astrolojik tablolar, tasarımlar ve diorama yapmayı, doğayı, ekoköyleri, dalmayı, aramayı, yanılmayı ve tekrar aramayı yaşam tarzı haline getirmiştir… Şimdiye kadar çıkmış olan yayınları: Astroloji Eğitimi 2 Astroloji Eğitimi 1 Arap Noktaları & Astrolojide Gösterge Denklemleri 2022 Gökyüzü Takvimi 2021 Gökyüzü Takvimi 2020 Gökyüzü Takvimi 2019 Gökyüzü Takvimi 2018 Gökyüzü Takvimi Zodyak Astroloji Dergisi Uranian Astroloji & Kozmobiyoloji Asteroid Sözlüğü (Program) Bitkiler: Astroloji & Mitoloji Temel Seviye 1: Gezegenler & Elementler Temel Seviye 2: Burçlar Temel Seviye 3: Evler Temel Seviye 4: Açılar 2015 Gökyüzü Takvimi

Bir cevap yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
3 Yılı Kapsayan Gökyüzü Takvimi Çıktı!İncelemek ve Satın Almak İçin Tıklayın