Hangi Merkür Nasıl Yalan Söyler?

 

Temel astroloji bilenler için ufak bir tüyo: Bir insanın yalan söylerken, farkında olmadan nasıl davrandığını bilmek istiyorsanız Merkür'ün yerleştiği burcun bir önceki burcuna bakmalısınız (O burçta bir gezegenin bulunması da önemlidir tabi ve yorumlanmalıdır)

Bir gök cisminin 12. evi rutininin dışıdır

Yani bir İkizler Merkür'ünden İkizler Merkür'ü gibi açık vermesini bekliyorsanız yanılabilirsiniz. Rutininin dışına çıkacaktır. Yalan makinesi bile rutin dışı olanı arar çünkü fiziksel açıdan bile rutin dışına çıkarız. Astrolojide belli başlı konumlanmalar her zaman o burç gibi yorumlanmaz. Yani burçlara yerleşmiş bir gök cismi o burçtaki gibi eğlenmez, o burçtaki gibi sorumluluk hissetmez, o burçtaki gibi hediye almak istemez, o burçtaki gibi sevişmez vs. vs. Bir gök cismine yazılan yorumlar geneldirler, zira adı üstünde "burç".)

Yalan söylemek bir Merkür burcuna ait değildir. Ama İkizler ve özellikle Başak (Merkür hem klasik olarak yönettiği hem de yüceldiği için sanılanın aksine Başak burcu İkizlerden daha ön plandadır.) yerleşimlerine bakılmalıdır.

Yalan söylemek bir Merkür burcuna has değilse de (çünkü: genel olarak herkes yalan söyler) her türlü sahtekarlık Merkür'e ait bir kavramdır. Merkür nedenleri ne kadar değişirse değişsin yalan söyleyecektir. (İnsanları yanıltmanın yani yalanın patolojik hale gelmesi (mitomani) başka bir durum elbette, sert Merkür-Neptün-Mars açılarına, İkizler ve özellikle Başak burçlarındaki ilginç atraksiyonlara, abartıyı anlatan Jüpiter'e ve manüplatif Pluto'ya bakmak gerekir). Bu yazıda gündelik, ufak yalanlardan bahsediyorum, patolojik durumlardan değil.

Püf noktası

Yalnız dikkat edilmesi gereken bir başka durum da bir önceki burcun "nedenleri" göstermeyeceği gerçeğidir, bu duruma başka bir noktadan bakılır. Bir önceki burç yalnızca yalan söylerken verilen sözsel veya beden dilindeki açıkları, yalanın şeklini anlatacaktır. (Not: Beden dili yalan konusunda bir çok ipucu verse de genellemelere dayanır ve güvenilir değildir, bu yüzden adalet sistemlerinde görgü şahitliğine hem hafızanın oyunları hem de bu yüzden fazla önem verilmez.)

 

Merkür burcunu bilmiyorsanız şu linkten öğrenebilirsiniz: Astroloji Haritası Çıkarın

 

Bazı genel yorumlar:

Koç Merkür'leri yalan söyledikleri zaman ajitasyona girebilirler. Çok acıklı kelimeler veya kurban konumunda olduğu çeşitli durumları ağzından duyabilirsiniz. (Bir önceki burç Balık'ın etkisi)

 

İLGİLİ YAZI:  Astrolojinin Kanıtı: Kozmik İkizler

Boğa Merkür'leri yalan söyledikleri zaman beden dillerini tam olarak kontrol edemezler. Karşı tarafı bastırmak için saldırgan davranabilir ve öfkelenebilirler. (Bir önceki burç Koç'un etkisi)

 

İkizler Merkür'leri yalan söylerken normal hızlarından daha yavaş ve tane tane, anlaşılır ve güzel konuşurlar. (Bir önceki burç Boğa'nın etkisi)

 

Yengeç Merkür'leri yalan söylerken normalde olduğundan daha hızlı konuşurlar ve konuya bir çok mikro bilgi ekleyebilirler. Elleri çok hareketlidir. (Bir önceki burç İkizler'in etkisi)

 

Aslan Merkür'leri yalan yerine kapalı kutu olmayı tercih eder. Yalan söylerken de geçmiş bir olayı kopyalar veya geçmiş konuları açar. (Bir önceki burç Yengeç'in etkisi)

 

Başak Merkür'leri komplike ve organize yalan söyledikleri halde yalanlarının açığa çıkma ihtimali büyüktür, her şey aslında meydanda gibidir. (Bir önceki burç Aslan'ın etkisi)

 

Terazi Merkür'leri yalan söylerken çok komplike ve düzenli konuşmalar yapar, cımbızla çekilmiş kanıtlardan ve ahlaktan da bahsedebilirler. (Bir önceki burç Başak'ın etkisi)

 

Akrep Merkür'leri yalan söylerken buna başkalarını dahil eder. Normalde olduğundan daha diplomatik ve uyumlu davranır. (Bir önceki burç Terazi'nin etkisi)

 

Yay Merkür'leri yalan söylerken oldukça yüzleşmecidir. Gizli, derin veya ökült bilgeliklerden bahsedebilir. (Bir önceki burç Akrep'in etkisi)

 

Oğlak Merkür'leri yalan söylerken farkında olmadan konuyu, zamanı veya mevzuyu abartırlar. Felsefi örnekler de konuşmalarında görülebilir. (Bir önceki burç Yay'ın etkisi)

 

Kova Merkür'leri yalan söylerken gelecekle ilgili cümleler kurar. Anlattığı ve savunduğu olay veya kendisini sanki herkes tarafından itibar görüyormuş veya herkesin sahip olmadığı bir bilgelikmiş gibi sunar. (Bir önceki burç Oğlak'ın etkisi)

 

Balık Merkür'leri kolektif olayları öne sürerler. Dış, durdurulamaz olayları suçlarlar veya bu dış olayları zorunluluk olarak sunarlar. (Bir önceki burç Kova'nın etkisi)

 

İLGİLİ YAZI:  Sputnik News'e Göre Uzaydan Gelen Bir Virüs Dünya'yı Yok Edecek

Yazının sonunda, bir haritanın bütüncül yorumlanması gerektiğinin önemini bir daha, ne kadar söylesem de az tabi.

 

Yazıda genel istek üzerine, bir kaç bilinen/meşhur yalancı haritasına da yer vermeye karar verdim örnek olması açısından.

 

Örnek 1: Sture Bergwall

İsveç'te seri cinayetler işlediği gerekçesiyle 23 yıldır hapiste olan Sture Bergwall, cinayetleri kendisinin işlemediğini, ilgi çekmek için cinayetleri üstlendiğini itiraf etti. Bergwall, banka soygunu suçundan yakalanmasının ardından gittiği psikolojik tedavi esnasında doktora, 1976 ile 1980 yılları arasında işlenen 30 cinayeti de kendisinin işlediğini söylemişti. Ancak soruştuma sonucu diğer cinayetlerle ilgili herhangi bir delil ya da tanık olmaması nedeniyle Bergwall, mahkeme tarafından sadece 8 kişinin ölümünden sorumlu tutulmuştu. Bergwall, cinayetleri üstlenmesine neden olarak, medyanın ilgisini çekmek ve konuşulan bir insan olmak istediğini söyledi. Bergwall'un yeniden yargılanma işlemleri sürerken, cinyatlerde yakınlarını kaybedenlerden bir bölümü, yaşananların hukuk skandalı olduğunu bildirerek, devlet hakkında dava açacaklarını söyledi. (Posta Gazetesi, 3 Şubat 2013)

Merkür burcu Boğa (Bir önceki burç Koç, "ben öldürdüm!"). Merkür'ün bir önceki evinde Boğa Güneş'i yer alıyor. Bergwall, 1990’lı yıllarda bir psikiyatri merkezinde tedavi görmekte olduğunu, kendisine uygulanan terapi ve ilaçların etkisiyle söz konusu itiraflarda bulunduğunu söyledi. Güneş'i klasik astrolojide bağımlılığı sembolize eden Başak burcundaki uyuşturucuları sembolize eden Satürn'le üçgen (Bağımlılık bir şeyin günlük alışkanlığa dönmesidir; bu nedenle rutini sembolize eden Başak burcu bağımlılıklarda en büyük göstergelerden birisidir. Tam karşısındaki Balık ise pasifize olmakla ilgili. Güneş'in dispozitörünün de Balık burcunda olduğunu görüyoruz. Bu Venüs ayrıca rutini ve hastalıkları sembolize eden 6. evin de yöneticisi. Bu iki gök cismi ayrıca karşıt açıda.) Karşıt açı için bkz: Karşıt Açı

 

 

Örnek 2: Roger Jon Ellory

Suç romanı dalında 2010 yılının en iyi yazarı ödülünü alan İngiliz roman yazarı R. J. Ellory'nin takma isimler kullanarak kitaplarını öven, meslektaşlarınınkileri ise yeren yorumlar yayınladığı ortaya çıktı. (Kaynak: http://www.radikal.com.tr/kultur/unlu_yazar_yalanci_cikti-1099214)

Ellory'nin Merkür burcu Yengeç. Merkür'ün bir önceki evinde İkizler Güneş'i ve İkizler Jüpiter'i yer alıyor. İkizler burcu kitapların, yorumların ve internet gibi bilgi-işlem kaynaklarının sembolü, haliyle yaptığı şey ve verdiği açık da bu kaynaklardan oldu.

İLGİLİ YAZI:  Astroloji Karşıtı Sol Haber de Durağan Merkür Kurbanı Oldu

 

Örnek 3: Mete Serdar Çoban

BÖYLESİ ne görüldü ne de duyuldu… Kendisini futbolcu gibi göstererek her yerde “Real Madrid’e transfer olacağım” diyerek menajerler ve gazeteciler dahil herkesi aldatan futbolcunun foyasını Fanatik Gazetesi ortaya çıkardı. Fanatik Gazetesi’nden Raşit Altun ve Çağrı Davran’ın aydınlattığı bu internet efsanesinin hikayesi ise hayli ilginç. Adını bugüne kadar hiç kimsenin duymadığı, ancak Galatasaray alt yapısında, Inter’de ve West Ham United’da oynadığını iddia eden bu genci araştırmaya başlayan ikili Inter Kulübü’nü, Galatasaray Kulübü’nü ve genç milli takım antrenörlerini arayınca aldıkları yanıt hep aynı olmuş: “Biz bu genci tanımıyoruz.” (Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/spor/futbol/18042192.asp)

 

 

Mete'nin Merkür burcu Yengeç. Bir önceki evinde ne var dersiniz? İkizler Mars'ı. Ellory'den tek farkı burada Mars olup spor ve spor klüplerini devreye sokması. Ek not: Bu yalanı ortaya çıkaran Fanatik Gazetesi 20 Kasım 1995 kuruluşlu ve Yay Mars'ına sahip. Bu Mars Mete'nin İkizler Mars'ının tam karşısında. Bkz: Karşıt Açı

 

Örnek 4: Robin van Helsum

Berlin’deki belediye binasına giren genç bir çocuk, gördüğü ilk yetkilinin karşısına dikilip  “Kim olduğumu bilmiyorum, lütfen bana yardım edin” dedi. 5 yıldır ormanda yaşam mücadelesi verdiğini ve hiç bir şey hatırlamadığını anlatan çocuğun hikayesi yalan çıktı. (Kaynak: http://www.haberturk.com/dunya/haber/840658-orman-cocuk-yalanci-cikti)

Helsum'un Merkür'ü Koç burcunda. Bir önceki evinde Balık Mars'ı var. "Kim olduğumu bilmiyorum (balık), lütfen bana yardım edin (balık), 5 yıldır ormanda hayatta kalmaya çalışıyorum (Balık Mars)"

 

En çok yalan söyleyen gruplar; meşhurlar, siyasetçiler ve avukatlar vb. olduğundan durum kronik olduğu için onları örnek olarak almadım.

 

Bu arada ilk gösterimi Retro Terazi Merkür'ü sırasında yapılan Yalanın İcadı adlı filmi henüz izlemeyenlere de önereyim, bazen ufak yalanlar sosyal ilişkilerin (Terazi) düzeni (Başak) için gerekli olabilir 🙂

 

 

Devrim Dölen

3 Mart 1977 İstanbul doğumludur. Amerika’da ve Türkiye’de faliyet gösteren çeşitli astroloji ve istatistik gruplarıyla birlikte, profesyonelliğe adım atmadan 24 yılını astroloji araştırmalarına verdi. 1999 yılından itibaren bunların bazılarını hakemli dergilerde (Bilim Tarihi), bazılarını da internet aracılığıyla paylaştı. İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde Türkiye’de ilk defa YÖK onaylı astroloji eğitmenliği yapmıştır. 2001 yılında ücretsiz astroloji kursu veren Türkiye’deki ilk Türkçe topluluklardan Astroloji ve Astro-Gunluk gruplarının da moderatörlerindendi. 2011 yılında ise Zodyak Astroloji Yayınevini ve bugün bir çok astrolog yetiştirmiş olan Astroloji Akademisi’ni, 2015 yılında ise astrolojimarket.com sitesini kurmuştur ve aynı yıl Astroloji Derneği'nin kurulmasına öncülük etmiştir. 2016 yılında ise Zodyak Astroloji Dergisi'ni çıkartmaya başlamıştır. Integritas tekniğinin yaratıcısıdır. Karate'de siyah kemer sahibidir. Astrolojik tablolar, tasarımlar ve diorama yapmayı, doğayı, ekoköyleri, dalmayı, aramayı, yanılmayı ve tekrar aramayı yaşam tarzı haline getirmiştir… Şimdiye kadar çıkmış olan yayınları: Astroloji Eğitimi 2 Astroloji Eğitimi 1 Arap Noktaları & Astrolojide Gösterge Denklemleri 2022 Gökyüzü Takvimi 2021 Gökyüzü Takvimi 2020 Gökyüzü Takvimi 2019 Gökyüzü Takvimi 2018 Gökyüzü Takvimi Zodyak Astroloji Dergisi Uranian Astroloji & Kozmobiyoloji Asteroid Sözlüğü (Program) Bitkiler: Astroloji & Mitoloji Temel Seviye 1: Gezegenler & Elementler Temel Seviye 2: Burçlar Temel Seviye 3: Evler Temel Seviye 4: Açılar 2015 Gökyüzü Takvimi

Bir cevap yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
3 Yılı Kapsayan Gökyüzü Takvimi Çıktı!İncelemek ve Satın Almak İçin Tıklayın