Mars Yakınlaşması ve Yanıltıcı Haber Yoğunluğu

 

 

Mars 27 Temmuz'dan 30 Temmuz'a kadar en parlak görünümünde. Dünyaya en yakın zaman ise bu gece (31 Temmuz).

Mars Dünya'ya 57.6 milyon kilometre uzaklıkta olacak. Mars ve Dünya birbirine yakın olduğunda, gökyüzümüzde çok parlak görünür (evimin penceresinden her gün onu izleyerek uyuyorum:). Kızıl Gezegen, 15 veya 17 yılda sadece bir veya iki kez olağanüstü görüntüleme için yeterince yakına geliyor.

 

 

Yanıltıcı Haberlere Dikkat

Merkür Aslan burcundaki gerilemesini sürdürürken haber kaynakları genellikle olduğu gibi yanıltıcı haberlerle doldu. Mars'ın 10 kat büyük görüneceği, Ay kadar büyük görüneceği veya en yakın konumda olduğu bunlardan en yaygın olanları. 

Merkür'ün Aslan Burcundaki Gerilemesi ile ilgili yazıyı okumak için tıklayın.

 

İlginç bir başka durum olarak da: Astrolojiye her fırsatta saldıranlar da henüz bu yanlış haberler konusunda bir bilgilendirme yapmadı. Hatta bazılarının bu yanıltıcı haberleri paylaştığını da gördüm 🙂

Ek bir bilgi olarak: Aynı kişiler 2003 yılındaki yakınlaşmada da, insanların Mars'ı UFO sanacağı öngörüsünde bulunmuştu. 

 

Yakınlık göreceli bir terimdir. Dünyadan Mars'a olan minimum mesafe yaklaşık olarak 54.6 milyon kilometredir. Ancak bu pek sık olmaz.

Eğer Dünya ve Mars mükemmel dairesel yörüngeye sahip olsaydı, asgari mesafeleri her zaman aynı olurdu. Ancak eliptik yollara sahiptirler. Ek olarak, gezegenlerin yerçekimi sürekli olarak yörüngelerin şeklini de biraz değiştirir. Dev Jüpiter özellikle Mars'ın yörüngesini hayli etkiler. Tüm bu faktörler, tüm yakın karşılaşmaların eşit olmadığı anlamına gelir. 2003 yılında, Mars neredeyse 60.000 yıl içinde Dünya'ya en yakın yaklaşımı yaptı! 2287 yılına kadar o kadar yakın olmayacak.

İLGİLİ YAZI:  Durağan Kova Mars Sürecinde Seçimler

 

 

Bu yazıdaki astronomik bilgilerin tümü NASA kaynağından alınmıştır, bkz.: https://mars.nasa.gov/all-about-mars/night-sky/close-approach/

 

 

Devrim Dölen

3 Mart 1977 İstanbul doğumludur. Amerika’da ve Türkiye’de faliyet gösteren çeşitli astroloji ve istatistik gruplarıyla birlikte, profesyonelliğe adım atmadan 24 yılını astroloji araştırmalarına verdi. 1999 yılından itibaren bunların bazılarını hakemli dergilerde (Bilim Tarihi), bazılarını da internet aracılığıyla paylaştı. İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde Türkiye’de ilk defa YÖK onaylı astroloji eğitmenliği yapmıştır. 2001 yılında ücretsiz astroloji kursu veren Türkiye’deki ilk Türkçe topluluklardan Astroloji ve Astro-Gunluk gruplarının da moderatörlerindendi. 2011 yılında ise Zodyak Astroloji Yayınevini ve bugün bir çok astrolog yetiştirmiş olan Astroloji Akademisi’ni, 2015 yılında ise astrolojimarket.com sitesini kurmuştur ve aynı yıl Astroloji Derneği'nin kurulmasına öncülük etmiştir. 2016 yılında ise Zodyak Astroloji Dergisi'ni çıkartmaya başlamıştır. Integritas tekniğinin yaratıcısıdır. Karate'de siyah kemer sahibidir. Astrolojik tablolar, tasarımlar ve diorama yapmayı, doğayı, ekoköyleri, dalmayı, aramayı, yanılmayı ve tekrar aramayı yaşam tarzı haline getirmiştir… Şimdiye kadar çıkmış olan yayınları: Astroloji Eğitimi 2 Astroloji Eğitimi 1 Arap Noktaları & Astrolojide Gösterge Denklemleri 2022 Gökyüzü Takvimi 2021 Gökyüzü Takvimi 2020 Gökyüzü Takvimi 2019 Gökyüzü Takvimi 2018 Gökyüzü Takvimi Zodyak Astroloji Dergisi Uranian Astroloji & Kozmobiyoloji Asteroid Sözlüğü (Program) Bitkiler: Astroloji & Mitoloji Temel Seviye 1: Gezegenler & Elementler Temel Seviye 2: Burçlar Temel Seviye 3: Evler Temel Seviye 4: Açılar 2015 Gökyüzü Takvimi

Bir cevap yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
3 Yılı Kapsayan Gökyüzü Takvimi Çıktı!İncelemek ve Satın Almak İçin Tıklayın