Tonga Yanardağ Patlaması Analizi

Tonga Yanardağ Patlamasının Astrolojik Analizine geçmeden önce neler oldu? Güney Pasifik’te, bir ada ülkesi olan Tonga açıklarında deniz altında bulunan dev bir volkanın patlaması sonucu okyanusun iki yakasında tsunami alarmı verildi. Tonga Yanardağ Patlaması sonrası kıyıya tsunami dalgaları da vurdu. Tonga Yanardağ Patlamasını 800 km uzaktaki Fiji ve 2300 kilometre uzaktaki Yeni Zelanda yüksek ses olarak duydu.

Tonga yanardağ patlaması uzay görüntüsü

Ülkelerin Doğal Afetleri

Zodyak Astroloji Dergisi’nin 21. sayısında ülkelerin doğal afetlerinin nasıl incelenebileceğini ve tahmin edilebileceğini 8 örnekle yazmıştım ve şu paragrafla başlamıştım:

“Öncelikle Mundane astrolojiye (Dünya Astrolojisi) aşina olmayanlar için: 11. ev ve Jüpiter doğal felaketlerle ilgili başlıca göstergeleri içerir.”

Not: Jüpiter’in doğal afetlerle ne ilgisi olduğunu anlayamayan bir astrolojiseverseniz Astroloji Eğitimi 1 kitabını tıklayıp satın alarak okuyabilirsiniz.

Önce Tonga’nın haritasını açalım.

Tonga’nın Doğal Afetleri

Tonga’nın Jüpiter’i Terazi burcunda ve 8. evde. Tonga, konumu ve coğrafik yapısı nedeniyle bir dizi doğal tehlikeye karşı savunmasızdır. Başlıca tehlikeler deprem, depremler nedeniyle oluşan tsunami ve tayfunlardır. Terazi burcu “iki şeyin ayrılması, yarılma veya birleşmesi” olduğundan depremlerle hayli ilgilidir (Bkz. Astroloji Eğitimi 2 kitabı). Terazi Jüpiter’inin bu durumunu yine Zodyak Astroloji Dergisi’nin 21. sayısında Filipinler örneğinde şöyle yazmıştım:

“Depremleri yine Jüpiter üzerinden görebiliyoruz. 4. evin lordu ve Terazi burcunda, kıta plakalarının (ikilik) birbirlerine sürtünmesini, üst üste binmesini vs. sembolize ediyor.”

Filipinler’de Dünya’nın en güçlü tayfunları büyük yer kaplar ve Jüpiter’in Balık antiscia örneğini vermiştim ki zaten Jüpiter’in kendisi de bu burcun yöneticisi ve görüldüğü gibi Tonga’nın da haritasında aynı.

Yanardağ patlamasına gelirsek: Tonga’nın 11. evinin yücelim yöneticisi Mars zaten volkanları sembolize ediyor ve yücelim yöneticilerinin de zaten ani ve büyük olayları gösterdiğini biliyoruz. Ve ayrıca aynı Şili gibi Mars Yengeç burcunda. Şili’de de Güney Amerika’daki en aktif yanardağlardan biri bulunuyor ve 2015 yılında patlamıştı.

Ek olarak 11.evin klasik yönetisi olan Satürn ise yeraltını ve sualtını sembolize eden 4. evin yöneticisi Merkür’le kavuşuyor. Merkür, Ay ile de karşılıklı ağırlama halinde. Ay’ın varlığı sulara tekrar gönderme yaparken, Merkür de Sümer’de geçen “yeraltı ve yerüstünde” seyahat eden geçişkenlik arketipini ortaya koyuyor. Merkür ayrıca toz ve kül bulutlarını da sembolize ediyor.

Peki ülke haritası neden buna müsaitti?

Tonga’nın tam ASC’sine yerleşmiş Jüpiter’in bir süredir ülke haritasının natal Mars’ına üçgen açı kurarak beslediğini ve potansiyeli büyüttüğünü görüyorsunuz. Ve ayrıca transit Jüpiter’in antiscia noktası tam olarak 26 derece 26 dakika Terazi burcundadır. Yani natal Jüpiter’in exact üzerindedir.

Tonga ülke haritasının, yanardağ patladığı andaki progress haritasını görüyorsunuz. 4. evden gelerek 1. eve yerleşmiş olan Ay tam olarak ülke Jüpiter’inin karşısındadır.

Bu arada volkan, yıldırım da üretmiştir. Yıldırımları Jüpiter yönetiyor ve Astroloji Eğitimi 1 kitabımın Jüpiter’le ilgili bölümünde yıldırımlı volkanlardan da bahsetmiştim. Zira Jüpiter Yengeç burcu yöneticiliği ile en az Mars kadar yeraltı ile de ilgilidir. Yunanlılar Jüpiter’in bu versiyonuna Pluto adını vermişlerdi. Yerin Zeus’u…

Not: İsterseniz haritayı reverse chart ile de inceleyebilirsiniz, aslında daha net, aynı sembolikler ters burçlarda (Mesela Mars Jüpiter’in dispozitörü oluyor ve aslında Jüpiter direkt 11. evin yücelim yöneticisi oluyor). Solar Fire’ım reverse tekniğinde çöktüğü için şimdilik bu şekilde incelemek istedim olay sıcakken.

Devrim Dölen

3 Mart 1977 İstanbul doğumludur. Amerika’da ve Türkiye’de faliyet gösteren çeşitli astroloji ve istatistik gruplarıyla birlikte, profesyonelliğe adım atmadan 24 yılını astroloji araştırmalarına verdi. 1999 yılından itibaren bunların bazılarını hakemli dergilerde (Bilim Tarihi), bazılarını da internet aracılığıyla paylaştı. İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde Türkiye’de ilk defa YÖK onaylı astroloji eğitmenliği yapmıştır. 2001 yılında ücretsiz astroloji kursu veren Türkiye’deki ilk Türkçe topluluklardan Astroloji ve Astro-Gunluk gruplarının da moderatörlerindendi. 2011 yılında ise Zodyak Astroloji Yayınevini ve bugün bir çok astrolog yetiştirmiş olan Astroloji Akademisi’ni, 2015 yılında ise astrolojimarket.com sitesini kurmuştur ve aynı yıl Astroloji Derneği'nin kurulmasına öncülük etmiştir. 2016 yılında ise Zodyak Astroloji Dergisi'ni çıkartmaya başlamıştır. Integritas tekniğinin yaratıcısıdır. Karate'de siyah kemer sahibidir. Astrolojik tablolar, tasarımlar ve diorama yapmayı, doğayı, ekoköyleri, dalmayı, aramayı, yanılmayı ve tekrar aramayı yaşam tarzı haline getirmiştir… Şimdiye kadar çıkmış olan yayınları: Astroloji Eğitimi 2 Astroloji Eğitimi 1 Arap Noktaları & Astrolojide Gösterge Denklemleri 2022 Gökyüzü Takvimi 2021 Gökyüzü Takvimi 2020 Gökyüzü Takvimi 2019 Gökyüzü Takvimi 2018 Gökyüzü Takvimi Zodyak Astroloji Dergisi Uranian Astroloji & Kozmobiyoloji Asteroid Sözlüğü (Program) Bitkiler: Astroloji & Mitoloji Temel Seviye 1: Gezegenler & Elementler Temel Seviye 2: Burçlar Temel Seviye 3: Evler Temel Seviye 4: Açılar 2015 Gökyüzü Takvimi

Bir cevap yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
3 Yılı Kapsayan Gökyüzü Takvimi Çıktı!İncelemek ve Satın Almak İçin Tıklayın