Babil Kozmolojisinde Niburu; Antiscia

 

Zecharia Sitchin* kitaplarıyla birlikte meşhur olmuş “Niburu” adlı bir gök cismi mevcut. Bir çok kaynakta bu gök cisminin kökeni Sümerler gibi geçse de ana kaynak MUL.APIN, yani Sümerlerden sonraki Babil kozmolojisidir. Sitchin’in teorisine göre Neptün’ün ötesinde geçiş yapan Niburu’dan gelen uzaylılar (Anunnaki) Dünya’daki altın elementine göz dikmişlerdi ve Dünya’daki maymunları genetik mühendislikle in-sanlara çeviren Enki de aslında sudan altın elde etmekle yükümlüydü.

 

Burada Sitchin’i tartışıp eleştirmeyeceğim. Sadece uzayda, Dünya’dakinden daha çok altın olduğunu belirtmekle yetineceğim. Örneğin sadece Psyche 16 asteroidindeki altın, Dünya’ya getirilip insanlara eşit dağıtılsa, her bir kişinin elde edeceği gelir yaklaşık 93 trilyon dolar**. Sadece Niburu’dan bahsedeceğim. Niburu Sümeri sonradan ele geçiren Akad dilinde, özellikle nehirler ve gökler için “geçiş” veya “geçiş noktası”na çevrilen bir terimdir. Okuduklarımı uzun uzadıya anlatmayacağım yine; biliminsanlarının da çözemediği/tartıştığı bir mesele olarak Niburu, metinlerde sabit bir nokta değildir.

 

Mesela Kış gündönümünde (Oğlak) Ay’ın kuzey doruğu (Yaz gündönümü noktası/Yengeç) olur. “Merkür gökyüzünü böler ve orada durursa adı Niburu olur.” diyen bir çeviri de var. Sonbahar ekinoksunda (Sonbahar ekinoksu/Terazi) yükselen Jüpiter’in adı olur, daha sonra Mısır medeniyetinde yaz mevsimi (Yaz gündönümü/Yengeç) olarak görünür ve Ay’ın yasalarına tabi olur vs.

 

Astroloji bilenler için konuşuyorum: Size de zodyağımızı oluşturan ekinoks ve gündönümü noktası gibi gelmedi mi bu tasvirler ve terimin anlamı? Ve ayrıca gökyüzünü ikiye bölmek de antiscia ve kontra-antiscia’dır. (Bkz. Antiscia bölümü) Antiscia tekniğinde gökler gündönümü ve ekinoks noktalarından ikiye bölünür.

İLGİLİ YAZI:  Astroloji Yardımcı Tabloları

 

 

Devrim Dölen

Yayına hazırlanan Temel Seviye kitabı

 

 

* On kitaplık “Dünya Tarihçesi” adlı kitap serisiyle tanınmış, Yahudi asıllı yazar. Çivi yazısını kendi kendine öğrendi ve tarihi yerleri ziyaret etti. Immanuel Velikovsky ve Erich von Däniken gibi eski yazarlara benzer şekilde Sitchin, Dünya dışı olayların eski insan tarihinde önemli bir rol oynadığını varsayan hipotezleri savundu. Sitchin, eski Sümer kültürünün yaratılışını Anunnaki’ye bağladı ve bunun Neptün’ün ötesindeki Nibiru adlı gezegenden uzaylıların bir ırkı olarak Dünya’ya geldikleri hipotezini ortaya attı. Sitchin’in kitapları dünya çapında milyonlarca kopya sattı ve 25’ten fazla dile çevrildi. Sitchin’in fikirleri, çalışmalarını sahte bilim ve sahte tarih diye reddeden bazı akademisyenler tarafından reddedildi.

** https://www.bloomberg.com/opinion/articles/2019-07-08/asteroid-16-psyche-and-all-that-gold-won-t-make-earth-richer

 

Devrim Dölen

3 Mart 1977 İstanbul doğumludur. Amerika’da ve Türkiye’de faliyet gösteren çeşitli astroloji ve istatistik gruplarıyla birlikte, profesyonelliğe adım atmadan 24 yılını astroloji araştırmalarına verdi. 1999 yılından itibaren bunların bazılarını hakemli dergilerde (Bilim Tarihi), bazılarını da internet aracılığıyla paylaştı. İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde Türkiye’de ilk defa YÖK onaylı astroloji eğitmenliği yapmıştır. 2001 yılında ücretsiz astroloji kursu veren Türkiye’deki ilk Türkçe topluluklardan Astroloji ve Astro-Gunluk gruplarının da moderatörlerindendi. 2011 yılında ise Zodyak Astroloji Yayınevini ve bugün bir çok astrolog yetiştirmiş olan Astroloji Akademisi’ni, 2015 yılında ise astrolojimarket.com sitesini kurmuştur ve aynı yıl Astroloji Derneği'nin kurulmasına öncülük etmiştir. 2016 yılında ise Zodyak Astroloji Dergisi'ni çıkartmaya başlamıştır. Integritas tekniğinin yaratıcısıdır. Karate'de siyah kemer sahibidir. Astrolojik tablolar, tasarımlar ve diorama yapmayı, doğayı, ekoköyleri, dalmayı, aramayı, yanılmayı ve tekrar aramayı yaşam tarzı haline getirmiştir… Şimdiye kadar çıkmış olan yayınları: Astroloji Eğitimi 2 Astroloji Eğitimi 1 Arap Noktaları & Astrolojide Gösterge Denklemleri 2022 Gökyüzü Takvimi 2021 Gökyüzü Takvimi 2020 Gökyüzü Takvimi 2019 Gökyüzü Takvimi 2018 Gökyüzü Takvimi Zodyak Astroloji Dergisi Uranian Astroloji & Kozmobiyoloji Asteroid Sözlüğü (Program) Bitkiler: Astroloji & Mitoloji Temel Seviye 1: Gezegenler & Elementler Temel Seviye 2: Burçlar Temel Seviye 3: Evler Temel Seviye 4: Açılar 2015 Gökyüzü Takvimi

Bir cevap yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
3 Yılı Kapsayan Gökyüzü Takvimi Çıktı!İncelemek ve Satın Almak İçin Tıklayın