Antiscia / Burçların Yansımaları

Tekniğin başında anti kelimesi olduğu için hemen ince bir detaya yer vermeliyim çünkü kadim dillerin geçirdiği evrim, günümüzde pek bilinmiyor ve eski kaynaklar okunurken hata yapılabiliyor. Günümüzde “anti” kelimesini bir şeyin karşıtı olarak kullanıyoruz. Ne var ki eski zamanlarda bu kavram özellikle astrologlar arasında benzer anlamına geliyordu. Örneğin “Antares” sabit yıldızının ismi Anti-Ares’ten gelmektedir ama burada kastedilen şey “Ares’e benzer”dir. Ares karşıtı değildir. Antiscia da böyledir. Scia ise çeşitli kaynaklarda “ayna, yansıma” olarak geçer. Ama daha eski kaynaklarda scius’dan türediği ve bu kelimenin de “haberdar eden, uyandıran, araç” anlamına geldiği söylenir.

Antiscia Thema Mundi’nin (Gezegenlerin yönettiği burçların 15. derecesinde yer aldığı en temel horoskop) içinde de vardır ve Vettius Valens yorumsuz bir şekilde hesaplanışını aktarmış, Maternus ise Dorotheus’tan antiscia üzerine alıntılar yapmıştır. Ayrıca antiscia tekniğinin “ne kadar doğru öngörü” yaptırdığından bahsetmiştir (Mathesis). Haliyle buradan itibaren ne kadar eski ve güvenilir bir teknik olduğunu anlayabiliyoruz. Yıllardır öğrencilerime derslerde “Antiscia olmadan yapılan yorum yanlıştır, en iyi ihtimalle ise eksiktir” diyorum. Antiscia bu kadar önemlidir. Bir burca düşmüş olan gök cismi, antiscia tekniği kullanılmadan yorumlanmaz. Antiscia hem bireysel, kişilik yorumu olarak hem de mundane astrolojide kullanır.

Antiscia ifadesiyle ne anlaşılması gerektiğini doğrudan Tetrabiblos’tan öğrenelim (bu paragraftaki alıntı 2011’de öğrencilerimize dağıttığımız özel eğitim kitabımızdan): “Deriz ki, herhangi bir tropik burca [Yengeç veya Oğlak] eşit mesafede bulunan dereceler eşit güce sahiptirler. Çünkü Güneş bu her iki noktadan birisinde hareket ettiğinde, gündüzlerin ve gecelerin ve onların saatlerinin uzunluğu birbirine eşittir. Aynı zamanda onlara, –hem yukarıda bahsedilen sebepten dolayı ve hem de onların her biri daima ufkun aynı noktasından doğdukları ve battıkları için– ‚ birbirlerini görüyorlar’ da denir.”

Oğlak-Yengeç aksını bir ayna gibi düşünürsek, örneğin İkizler ve Yengeç burçları bu anlamda ‘birbirlerini görürler’ ve aynı zamanda Oğlak – Yengeç aksında ‘yansırlar.’

 

 

Böylece şu burçlar birbirleriyle yansırlar:

İkizler – Yengeç,

Aslan – Boğa,

Başak – Koç,

Terazi – Balık,

Akrep – Kova,

Yay – Oğlak.

 

Not: Burçların yansımalarının geniş bir özeti Zodyak Astroloji Dergisi‘nin 4. ve 5. sayısında işlenmiştir.

 

 

Devrim Dölen

3 Mart 1977 İstanbul doğumludur. Amerika’da ve Türkiye’de faliyet gösteren çeşitli astroloji ve istatistik gruplarıyla birlikte, profesyonelliğe adım atmadan 24 yılını astroloji araştırmalarına verdi. 1999 yılından itibaren bunların bazılarını hakemli dergilerde (Bilim Tarihi), bazılarını da internet aracılığıyla paylaştı. İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde Türkiye’de ilk defa YÖK onaylı astroloji eğitmenliği yapmıştır. 2001 yılında ücretsiz astroloji kursu veren Türkiye’deki ilk Türkçe topluluklardan Astroloji ve Astro-Gunluk gruplarının da moderatörlerindendi. 2011 yılında ise Zodyak Astroloji Yayınevini ve bugün bir çok astrolog yetiştirmiş olan Astroloji Akademisi’ni, 2015 yılında ise astrolojimarket.com sitesini kurmuştur ve aynı yıl Astroloji Derneği'nin kurulmasına öncülük etmiştir. 2016 yılında ise Zodyak Astroloji Dergisi'ni çıkartmaya başlamıştır. Integritas tekniğinin yaratıcısıdır. Karate'de siyah kemer sahibidir. Astrolojik tablolar, tasarımlar ve diorama yapmayı, doğayı, ekoköyleri, dalmayı, aramayı, yanılmayı ve tekrar aramayı yaşam tarzı haline getirmiştir… Şimdiye kadar çıkmış olan yayınları: Astroloji Eğitimi 2 Astroloji Eğitimi 1 Arap Noktaları & Astrolojide Gösterge Denklemleri 2022 Gökyüzü Takvimi 2021 Gökyüzü Takvimi 2020 Gökyüzü Takvimi 2019 Gökyüzü Takvimi 2018 Gökyüzü Takvimi Zodyak Astroloji Dergisi Uranian Astroloji & Kozmobiyoloji Asteroid Sözlüğü (Program) Bitkiler: Astroloji & Mitoloji Temel Seviye 1: Gezegenler & Elementler Temel Seviye 2: Burçlar Temel Seviye 3: Evler Temel Seviye 4: Açılar 2015 Gökyüzü Takvimi

One thought on “Antiscia / Burçların Yansımaları

Bir cevap yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
3 Yılı Kapsayan Gökyüzü Takvimi Çıktı!İncelemek ve Satın Almak İçin Tıklayın