Jean Paul Sartre / Astrodatabank

 

Günümüz varoluşçuluk felsefesinin doğuşunu sağlayan Sartre'ın haritasını paylaşmak istedim.

İkizler Güneş'i ve ASC Yay'a sahip olan Sartre'ın 1.evinde Uranüs Oğlak burcunda konumlanmış. Zaten enteresan bir mantıkçılığa sahip olduğunu kolayca söylemek mümkün. Sartre döneminin ve hatta günümüzün en önemli entelektüellerinden, insanlığın düşünce sistemini büyük oranda etkilemiş önemli bir filozof. Bu entelektüeliteye İkizler Merkür'ü de eklediğimizde ve bunun Uranüs'le karşıtlığını hesaba kattığımızda karşımızda inanılmaz bir zeka ve düşünülmeyeni düşünüp söyleme potansiyeli doğuyor.

 

Öte yandan zeka pırıltıları saçan bu İkizler stelyumuna Pluto'nun da dahil olduğunu görüyoruz. Sartre'ı Sartre yapan en önemli özne Varoluşçuluk Felsefesi'dir ve Güneş (yaşam, varoluş) ile Pluto (ölüm, bitiş)'nun arasına girmiş bir Merkür kadar hangi sembolik bu felsefeyi oluşturan kişiyi tanımlayabilir ki?

Sartre'ın, varoluşçuluğunda ilk olarak görülen, insanın önceden-tanımlanmamış bir varlık olarak ele alınmasıdır. Sartre varoluşçuluğu yaratan değil ama popüler hale getiren filozoftur. Ona göre insan kendi yaşamını veya tanımını kendi kararlarıyla verir.

"Varoluş, özden önce gelir."

Yani insan herhangi bir öze sahip değildir, birşeye programlanmamıştır. İyi-kötü, kahraman-katil olguları kişinin kendi yaptığı tercihler sonunda şekillenir. Böylece öz oluşur.

Burada Sartre'ın Tanrı'yı yadsıdığını söylemek gerek, ona göre özünü oluşturan insanın kendisidir ve bilinçli bir varlık olan insanda, kendisini sonsuzca değiştirme kapasitesi vardır. Güneş (benlik), Merkür, Pluto (değişim dönüşüm) kavuşumuna bir başka güzel örnek.

İLGİLİ YAZI:  Alain Ducasse Astrolojik Analiz

Bilinçli bir özne, sürekli olarak önünde gelecek duran bir varlıktır. Bilinç, özgürlük ve geleceğe doğru bir yöneliştir. Sanırım bu iyimser düşüncelerin ASC lordu Jupiter'den geldiğiniz söylemek yanlış olmaz.

Sartre'ın ahlak görüşüne göre insanın varoluşu ne olacağından önce gelir. İnsan belli bir uzaklıktan dünyaya bakarak bilincine göre ne olacağına karar verir. Bu uzaklıktan, "şeylerden" ve "kişilerden" bağımsız olarak, "şeyler" ve "kişiler" ile nasıl bir bağ kuracağına karar verir. Bu özgürlüğe sahip olması nedeniyle de dünya insanın bilincini ve tercihlerini etkileyemez. Burada yine çok açık bir Güneş-Merkür İkizler kavuşumu görüyoruz. 2.evde bulunan Ay Kova'ya yapılan açık hava üçgeni ise bu bağımsızlık, özgürlük vurgusunu bir kez daha vurguluyor. Sartre kararlarını bilinçli veriyor ve bunları hava elementinin özgürlüğü ve hümanistliğiyle yapıyor, o şekilde kitlelere hitap ederek anlatıyor. Ve yine 9.ev Başak'ından gelen Merkür'ü ahlak görüşlerine, felsefelere eleştirel ve analizsel bir bakış açısından baktığını doğruluyor. Çünkü varoluşçuluk belirtildigi gibi iyimser bir felsefedir ve özünde hümanisttir. Hümanizm Sartre'ın felsefesinde önemli bir yöndür.

Venüs Boğa-Mars Akrep karşıtlığı da (iki yönetici çarpışıyor) burada önem verilmesi gereken bir açı olarak göze çarpıyor. Venüs Boğa her haliyle varlık ve onun seçimi olarak yorumlanabilir, Onun tam karşısındaki Mars Akrep ise kuşkuculuğun ve varlığın seçimine derinden sokulan bir bıçak olarak görülüyor. Bütünleştiğinde (karşıt açılar birbirini tamamlar) mükemmel bir felsefe ortaya çıkıyor. (Mars ayrıca 4.evden geliyor-hayatın sonu, Venüs ise 10.evden-başkalarının hayatının sonu) 

Kitap isimleri de haritasına yine mükemmel uygunluk gösteriyor. Bir yazarın yazdıklarını görmek için, 3.ev ve Merkür'den yola çıktığımızı düşünürsek:

İLGİLİ YAZI:  Anthony Bourdain Astrolojik Analizi

"Varlık ve Hiçlik"
"Diyalektik Aklın Eleştirisi"
"Bulantı"
"Özgürlüğün Yolları"
"Kirli Eller"
"Sözcükler"
"Gizli Oturum"

Haritası ve kendisi için sayfalarca yazı yazılabilecek Sartre'ı kısaca anlattım. Kendisinin söylediği birkaç sözü, haritasını daha iyi anlamamız için buraya yazıyorum:

"Düşünce özgürlüğünden yoksun olmak düşündüğünün söylememek değil, hiç düşünememiş olmaktır." (Güneş-Merkür İkizler)

"Her seçiş ve bir vazgeçiştir." (Satürn Balık)

"Umutsuzluk; insanoğlunun kendine karşı hazırlayabileceği suikastlerin en korkuncudur, umutsuzluk manevi bir intihardır." (Jupiter Boğa-Ay Kova)

"Bir şey sona ermek için başIamıştır. Serüven uzamaya geImez. Ona anlam veren ölümdür yalnız." (Pluto İkizler- Saturn Balık üçgen)

"İnsan özgürlüğe mahkumdur." (ay kova)

"Cehennem başkalarıdır." (pluto 7.ev)

"Aşk; iki insanın bilinçlerini birleştirme çabasıdır. Boşuna bir çaba, çünkü insan kendi bilincine mahkumdur." (7.ev İkizler Güneş-Merkür)

 

Nur Kılınçer

Astroloji Akademisi öğrencisi

29 Haziran 2015, İstanbul

 

Bir cevap yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
3 Yılı Kapsayan Gökyüzü Takvimi Çıktı!İncelemek ve Satın Almak İçin Tıklayın