Anneler Günü & Mitoloji ve Astroloji

 

Her yıl Mayıs ayının ikinci pazar gününde kutlanan Anneler Günü, bir çok şey gibi Sümer, Babil, Mısır, Pers ve Asur medeniyetlerine dayanmaktadır.

 

 

Güneş’in Boğa burcundan geçiş yaptığı günler Babil kültüründe Ayyaru “çiçek” adıyla anılır ve Sümerce’de de “Sabanı öküze bağla” anlamına gelen bir kelimeyle de ifade edilir.

 

Konu bağlantısı için bkz.: 1 Mayıs İşçi Bayramı & Boğa Burcunun Bilinmeyenleri

 

Enki

 

Babil döneminde bir çok tabusu vardır. Pers dönemi mitlerinde de bir yılanın öldürülmesi gerektiğini ve balık yenmesini, Tanrı Sin (Ay. Yalnız Babil’de Ninurta’dır, Ninurta Satürn’ün baş yardımcısı ve tarım tanrısı, Babil döneminde de Satürn’ün görünümlerinden birisi, bir kişiliği olarak görülür) ve tanrı Ea‘nın (Sümer’de Enki, günümüzde Satürn) için balık yağında yıkanmayı tavsiye eder. (Terazi burcunda yücelen Satürn Balık burcuna yansır, Bkz.: Antiscia Satürn’ün dostu Venüs de Balık burcunda yücelimdedir ve Boğa’yı yönetir. Günümüz astrolojisinde kullandığımız tüm bu bağlantılar oradan.) 

 

Daha ileriki zamanlarda Antik Yunanların Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamaları olmuştur. Romalılar da bu festivallerini M.Ö. 250 yıl öncesinden ana tanrıça Kibele onuruna kutluyorlardı.

 

Bu günü farklı ülkelerdeki insanlar yılın farklı günlerinde kutlarlar.

 

ABD’de Anna Jarvis’in kaybettiği kendi annesi için 1908 yılında başlattığı anma günü, 1914 yılında Kongre’nin onayıyla Amerika Birleşik Devletleri çapında da genişledi.

İLGİLİ YAZI:  Astroloji ve Sezgi

 

1 Mayıs’la ilgili yazımda şöyle yazmıştım: Dayanışma Boğa için önemli bir olgudur. En basitinden bizi fizik gücüyle besleyen ve koruyan annemizi sembolize eden Ay’ı bu burçta, yani Boğa’da yüceltiriz. En karmaşık şeklinde bu ana tanrıça, doğa ana vs. olur.

 

1992 yılında, kitapları sayesinde astrolojiyle tanıştığım annem Dürrüşehvar Salur başta olmak üzere, “anne” kelimesinin ifade etmeye çalıştığı o büyük gerçekliğin tüm temsilcilerinin bu günü kutlu olsun

 

 

Devrim Dölen

3 Mart 1977 İstanbul doğumludur. Amerika’da ve Türkiye’de faliyet gösteren çeşitli astroloji ve istatistik gruplarıyla birlikte, profesyonelliğe adım atmadan 24 yılını astroloji araştırmalarına verdi. 1999 yılından itibaren bunların bazılarını hakemli dergilerde (Bilim Tarihi), bazılarını da internet aracılığıyla paylaştı. İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde Türkiye’de ilk defa YÖK onaylı astroloji eğitmenliği yapmıştır. 2001 yılında ücretsiz astroloji kursu veren Türkiye’deki ilk Türkçe topluluklardan Astroloji ve Astro-Gunluk gruplarının da moderatörlerindendi. 2011 yılında ise Zodyak Astroloji Yayınevini ve bugün bir çok astrolog yetiştirmiş olan Astroloji Akademisi’ni, 2015 yılında ise astrolojimarket.com sitesini kurmuştur ve aynı yıl Astroloji Derneği'nin kurulmasına öncülük etmiştir. 2016 yılında ise Zodyak Astroloji Dergisi'ni çıkartmaya başlamıştır. Integritas tekniğinin yaratıcısıdır. Karate'de siyah kemer sahibidir. Astrolojik tablolar, tasarımlar ve diorama yapmayı, doğayı, ekoköyleri, dalmayı, aramayı, yanılmayı ve tekrar aramayı yaşam tarzı haline getirmiştir… Şimdiye kadar çıkmış olan yayınları: Astroloji Eğitimi 2 Astroloji Eğitimi 1 Arap Noktaları & Astrolojide Gösterge Denklemleri 2022 Gökyüzü Takvimi 2021 Gökyüzü Takvimi 2020 Gökyüzü Takvimi 2019 Gökyüzü Takvimi 2018 Gökyüzü Takvimi Zodyak Astroloji Dergisi Uranian Astroloji & Kozmobiyoloji Asteroid Sözlüğü (Program) Bitkiler: Astroloji & Mitoloji Temel Seviye 1: Gezegenler & Elementler Temel Seviye 2: Burçlar Temel Seviye 3: Evler Temel Seviye 4: Açılar 2015 Gökyüzü Takvimi

Bir cevap yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
3 Yılı Kapsayan Gökyüzü Takvimi Çıktı!İncelemek ve Satın Almak İçin Tıklayın