Karşıt Açı

Tam anlamıyla karşı karşıya olma durumudur. Gök cisimlerinin karşılıklı düşman oluşları bile bu açıya göre düzenlenmiştir, çünkü çok farklı kavramları ifade ederler. Örneğin bireyselliği ve bağımsızlığı sembolize eden Aslan burcunun karşısında sosyalliği ve ekip çalışmalarını sembolize eden Kova burcu vardır. Veya güven duygusunu sembolize eden Boğa burcunun karşısında güvensizliği sembolize eden Akrep burcu vardır (Bkz. İlgili bir yazı: Boğa Burcu). Bir karşıt açıyı oluşturan gök cisimleri de aynen böyledirler. Bulundukları mekanlar farklıdır.

Örneğin Venüs Aslan – Jüpiter Kova aksındaki bir karşıtlığı ele alalım. Böyle bir durumda kişi bireyselliği ve bağımsızlığı (Aslan) sevecek (Venüs) ama büyüme ve gelişme fırsatlarını da (Jüpiter) sosyal tanışıklıkları sayesinde (Kova) yakalayacaktır. Haliyle burada hem bir çelişki, hem de bir bütünlük söz konusudur. Zaten karşıt açı geometride bütünler açı olarak da bilinir. Kişi her iki ayrı dünyayı da tanımakta (dualite farkındalığı), eğer isterse dünyalar arasında da geçiş yapabilmektedir. Bu karşıt açının bir yönüdür.

Bir deyim olarak “180 derece dönmek”, “çark etmek” anlamında da kullanılır. Kişi bir anda farklı bir davranışa da geçebilir. Normalde yaratıcı fikirler öne sürerken (Merkür Aslan diyelim) birden yaratıcı olmak yerine daha evvel üretilmiş sistem bilgisine başvurabilir (Satürn Kova diyelim).

Karşıt açının bir diğer yönü de gök cisimlerinden birinin engellenmesi veya bloke olmasıdır. Örneğin Satürn Kova, Merkür Aslan’ın yaratıcı fikirlerini engelleyen bir sistem baskısı olabilir. Karşıt açının bir başka anlamı ise: Gerçekleşme veya sonlanmadır. Bunun nedenini aslında üçgen açıda gördünüz. Bir üçgenin iç açılarının toplamı her zaman 180 derecedir. Bu nedenle üçgen kendiliğinden gerçekleşir. Karşıt ise iki dünyada birden gerçekleştirmeye çalışır.

 

Örnek: Yoğun Sis ve Boğazın Kapatılması

2007 yılı Türkiye’nin hemen her yerinden yoğun sis haberlerinin geldiği bir yıldı. Bu durum yılın başından sonuna kadar sürmüştü. Sis, esasında toprakla temas halindeki bir buluttur ve bu nedenlet temelde, sisle atmosferin yükseklerindeki bir bulut arasında fark yoktur. Bir bulut toprağa ya da denizin yüzeyine kadar alçaldığında (hava sıcaklığı ve toz değişkenleri denkleme dahil olduğunda) sis olarak tanımlanır. Haritada bulutları ve sisi temsil eden Neptün’ü Kova burcunda görüyorsunuz. Kriz ve durdurulamaz doğa olaylarının temsilcisi. Tehlike de yaratıyor (antiscia Akrep). Neptün’ün tam karşısında ise önünü görmeye (Aslan) ihtiyacı olan tüm sistemleri (Satürn) görüyoruz. Neptün burada Satürn’ün önünü görmesini engellediği için sistemi bir karar almaya (Satürn) zorlamıştır.

Bir Başka Örnek

Karşıt açıda iki gök cismi de birbirlerine savaş açmıştır. Venüs – Satürn karşıtlığında örneğin iki tanrıyı kavga eder/çekişir gibi düşünün:

İLGİLİ YAZI:  Açılar Semineri (4 Günlük, Online)

Venüs istekleri için savaşıyor ve Satürn de kuralları için savaşıyor,

Venüs ikili ilişkileri ön plana alıyor, Satürn geleceği,

Venüs tam tatile gidecekken Satürn üstüne birden sorumluluk yükleyiveriyor,

Satürn tam her şey tamam derken, Venüs Satürn’ün tüm planlarını alt üst ediyor,

Venüs en güzel parfümü seçerken, Satürn parfümün kalıcı olmadığından şikayet ediyor,

Venüs pasta yemek isterken, Satürn ömrün azalır, yeme diyor.

Bu listeyi uzatmak, hatta kitap haline bile getirmek mümkün. Gördüğünüz üzere iki gezegen hem çatıştı, hem de iki tarafı birden gördü (dualite). Öte yandan bir tamlık durumu da oldu. Pastayı çok yememek gibi örneğin veya sigarayı bırakabilme iradesi veya hem güzel hem de kalıcı parfümü bir gün bulabilme şansı…

Burçlarla komplike yorum:

Örnek: Satürn Aslan burcunda pozisyonunu atölyede işliyoruz diyelim. Öncelikle onun ciddiyetsiz ve bağımsız (Aslan) bir yönetimi (Satürn) temsil ettiğini, ancak yaratıcı, bağımsız yada eğlenceli (Aslan) ortamlarda disipline olabildiğini veya sorumluluk aldığını (Satürn), otorite figürlerini (Satürn) ciddiye almadığını (Aslan) vb. söylemeliyiz. Çünkü Satürn Aslan burcunda yönettiği burcun karşısındadır yani: Kendisi gibi değildir. Ciddi bir toplantı sırasında sıkılabilir, üstünde bir başka otorite kabul etmeyebilir çünkü bağımsızdır. Eğlenceli yada yaratıcı bulmadığı bir işe el de sürmeyebilir. Eğlenceli ve yaratıcılık gerektiren işlerde ise ancak konsantre ve sabırlı olma gücü olur. Kurallara uymak yerine, kendi kurallarını yaratacaktır. Burada gördüğünüz gibi hem Satürn’ü sürgünde bir pozisyon olarak yorumladık hem de Aslan’a göre yorumladık.

Şimdi bu Satürn’e karşıt yapan bir Venüs düşünün. Venüs zevkleri temsil ettiğine göre Aslan burcundaki Satürn’ün anlattığı her şeye ters bakacak ve çelişki (karşıt, engel) yaratacaktır. Birden ciddi ortamlarda şaka yapan bir insan gitti, bu tarz insanları sevmeyen cool (Kova) birisi geldi. Satürn toplumsal bir gök cismidir. Venüs ise kişisel. Bunu da unutmamak gerekiyor. Yani zevkler önplanda olmaya eğilimlidir ve sistem baskısı olmadığında (Satürn) Venüs çalışacaktır.

Bir başka örnek:

Jüpiter Balık burcunda: Akışa bırakarak rahatlıyorum, yaşam görüşüm de bu. Şimdi bu Jüpiter’in karşısına Başak Venüs’ü koyalım: Çalışmayı seviyorum, işe yarar bir şeyler yapmayı ve düzeni seviyorum diyor Başak Venüs. Bu kişi bu iki fikir arasında bunu çözene kadar hep çelişki yada engel (karşıt) yaşayacaktır. Çalışmak istediği zaman hayalleri tarafından, rahatlamak istediği zaman da işler tarafından engellenecektir. Tüm bu yorumları gördüğümüz diğer tekniklerle genişletmek mümkün. Çünkü hep söylediğimiz gibi natal pozisyon kitabın kapağı sadece. Ve bir insan, daha önce de söylediğim gibi Venüs Başak ise her Venüs Başak gibi olmuyor. Oralarda bir yerde tek tip insan yaratan fabrika yok.

İLGİLİ YAZI:  Açılar Semineri (4 Günlük, Online)

 

 

Bu makale ilk kez Açıların anlatıldığı Zodyak Astroloji Dergisi’nin 7. sayısında anlatılmıştır.

 

 

Venüs – Satürn karşıt açısı için öğrenci grubunda yapılan uygun yorumlar (olduğu gibi copy-paste yapılmıştır):

Kuki Semra: Satürn “tamam bu kızı ahlaklandırdım, artık gömlek değiştirir gibi sevgili değiştirmez, burnu sürtündü” der ki Venüs’ün önünden bir Adonis geçer ve fırın fırın yenilen ekmekler yok olur. (Kah Venüs, kah Satürn’ün kazandığı savaş)

Nur Kılınçer Satürn’ün yaptığı planlar Venüs’ün zevklerine hitap etmiyor. çok fazla sorumluluktan kaçmak istemek. (Venüs kazanır diyor)

Hakan Sarı zevkleri ertelemek veya zevklerin engellenmesi (Satürn kazanır diyor)

Esen Kaynarca Sevgiyi kabul etmemek,sevgiyi reddetmek (Satürn kazanır diyor)

Aytac Oner Kizi seviyorsun ama soförsün diye vermiyorlar. (Satürn kazanır diyor)

Neslihan Sabuncular Bu aşk değil bu aşk değil diye haykırmak. (Satürn kazanır diyor)

Sibel Saglam hayat kurallardan ibaret gıbı görünsede , fakat aslında hayat bır eylencedır  (Venüs kazanır diyor)

Esen Kaynarca Zoraki evlilik,beşik kertmesi (Satürn kazanır diyor)

Blck Mn Parasal sıkıntı (Satürn kazanır diyor)

Esen Kaynarca Kleopatra’nın durumu  (Venüs kazanır diyor)

Nur Kılınçer kişi sanatçıysa da sıkıntılı olabilir (satürn kazanır diyor)

Barış Özbayraktar Sorumluluklarını dayanamayacağı kadar zevk alacağı bir şey için askıya alabilir.  (Venüs belli durumlarda kazanır diyor)

Nur Kılınçer tartolet yiyemiyosa, MUTSUZLUK (Venüs kazanmalı diyor)

Ayşe Nermin Önol Dövme yüzünden thy tarafından işe alınmamak (Satürn kazanır diyor)

Ayşe Nermin Önol Genel Otoriteye karşı zevklere sahip olmak , yeşil saçlara sahip olmak gibi.  (Venüs kazanır diyor)

KuKi Semra bir ömür yalnızlık… (Venüs’ün hiç şansı yok diyor)

Nazlı Öztürk Her şey gençlikte olur diyen ölümlüler venüsyen taraf … (Venüs işte diyor)

Ozlem Cetinkaya Yilmaz “ciddiyeti” reddedersen mutlusun (Venüs kazanmalı diyor)

Neslihan Sabuncular Kraliçe 1.Elizabeth mesela. Taht için tabii hayatı için asik olduğu adamla evlenemedi. (Satürn kazanır diyor)

lck Mn Yaşadığı aşk Yüzünden tahtından olan kral (Venüs kazanmış diyor)

KuKi Semra Bir de uzun ilişkiler ciddi ilişkiler olacağını düşünmüyorum; çünkü venüs satürn’ün isteğinin tam tersine gidiyor, asi.. (Venüs uzun vadede kazanır diyor)

KuKi Semra bir de kendini aşağılama, yargılama, “o benimle çıkmaz ki, beni beğenmez ki” durumları, satürn karşıdan venüs’ü eziyor gücüyle (Satürn kazanır diyor)

İLGİLİ YAZI:  Açılar Semineri (4 Günlük, Online)

Hakan Sarı ekmek yoksa pasta yiyin? (Venüs kazansın?)

 

 

Komplike yorumlar (burç-ev yorumları olmadan):

Devrim Yilmazer Tartoleti fazla yiyerek kaçırabilirsin sorun yok, ama yeri geldiğinde az yemeyi de bileceksin. Karşıt Satürn gibidir, demek ki karşıtlar bizi sorumluluğa ve tartoleti az yeme kısıtlamasına da davet eder.

Yonca Olamaz Bu açıya sahip bir kaç kişi tanıyorum sırf maddi güvence için evlenmişlerdi. Evlendikleri kişilere ise sonradan istisnasız bağlanmışlardı. İlginç olan ise aldatma yatkınlıklarıydı. Bu açı sanki kişinin kendine olan güvensizliği sonucu bir başkası da beni beğeniyoru ispata sürüklüyor kişiyi..

Baris Ceylan bence savaşın sonunda bir taraf kaybedecegi icin, sonucta harita sahibi kaybedecektir, en guzeli ikisi arasındaki dengeyi bulup ikisinide mutlu edebilmek

Nur Kılınçer bence bu DİYET YAPMAK

Nuran Dolu olgun bir eş kazanır venus. olgun erkeklerden hoşlanmak bile olur ya bu

Meltem Aydın güzellik otoritesi. bu modacı açısı gibi bişi bütünleşince kendi içinde.

Berna Belgin ya çok dolcevita yaşanır – ya da engellerle hayattan tat alınmaz.

Neslihan Sabuncular Zevkleri ile kurallar çatışır.

Baris Ceylan tartolet yiyip çirkinleştigin bi hayatla, yemeyip ona haret gecirdigin bir omur arasında secim yapmaktansa, ya az yerim, yada Öküz! gibi yiyip, sonrada diyet, rejim falan yapardım

Nur Kılınçer şimdi bir almanca espri yapıcaktım ama herkesi kendimden soğutmak istemiyorum. (Hem Venüs hem de Satürn’ün aynı anda kazanması:)

Blck Mn Hem marshmallowu hem soğanın cücüğünü aynı anda sevmek

Neslihan Sabuncular Sağlam ilişkiler.

Didem Ergenç Sistemdeki almak için vermek dengesini hatırlattı bana. Kah sevdiğin zevk aldığın şeyler için kurallarından kah da otorite güç icin sevdiklerinden.

Blck Mn sevgılısı Uğruna uyusturucuyu bırakan kişi (venüs-satürn karşıtının iyiye yönelmiş hali)

Ozlem Cetinkaya Yilmaz Black öylemi görmeliyiz??? Çünkü Satürn’e karşıt olduğundan “Sevgilisi için uyuşturucuyu dahi kullanan; kısıtlamalara karşı gelen kişi” gibi duruyor sanki. (venüs-satürn karşıtının kötüye yönelmiş hali)

Blck Mn Şarap fabrıkası sahıbı

Yonca Olamaz anlaşma noktası; para için hedefte birleşmek olabilir veya kızı al kaçır

TC Sevil Varol Kenarım istıyorda,ortam müsait değil durumları

Ayşe Nermin Önol Sevgili için zayıflamak kesin ama

Baris Ceylan planlanmış, organize bir hayatın, zevkeler yüzünden sürekli sabote edilmesi ile, zevk için yaşanan bir hayatın bir otorite tarafından bozulması ve huzurun kacırılması ikilemi yaşanır. Sonunda ya huzursuz veya başarısız bir hayat, yada zevkler ve sorumluluklar arasındaki denge saglanmıs bir hayat.

Berna Belgin:

 

 

Devrim Dölen

3 Mart 1977 İstanbul doğumludur. Amerika’da ve Türkiye’de faliyet gösteren çeşitli astroloji ve istatistik gruplarıyla birlikte, profesyonelliğe adım atmadan 24 yılını astroloji araştırmalarına verdi. 1999 yılından itibaren bunların bazılarını hakemli dergilerde (Bilim Tarihi), bazılarını da internet aracılığıyla paylaştı. İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde Türkiye’de ilk defa YÖK onaylı astroloji eğitmenliği yapmıştır. 2001 yılında ücretsiz astroloji kursu veren Türkiye’deki ilk Türkçe topluluklardan Astroloji ve Astro-Gunluk gruplarının da moderatörlerindendi. 2011 yılında ise Zodyak Astroloji Yayınevini ve bugün bir çok astrolog yetiştirmiş olan Astroloji Akademisi’ni, 2015 yılında ise astrolojimarket.com sitesini kurmuştur ve aynı yıl Astroloji Derneği'nin kurulmasına öncülük etmiştir. 2016 yılında ise Zodyak Astroloji Dergisi'ni çıkartmaya başlamıştır. Integritas tekniğinin yaratıcısıdır. Karate'de siyah kemer sahibidir. Astrolojik tablolar, tasarımlar ve diorama yapmayı, doğayı, ekoköyleri, dalmayı, aramayı, yanılmayı ve tekrar aramayı yaşam tarzı haline getirmiştir… Şimdiye kadar çıkmış olan yayınları: Astroloji Eğitimi 2 Astroloji Eğitimi 1 Arap Noktaları & Astrolojide Gösterge Denklemleri 2022 Gökyüzü Takvimi 2021 Gökyüzü Takvimi 2020 Gökyüzü Takvimi 2019 Gökyüzü Takvimi 2018 Gökyüzü Takvimi Zodyak Astroloji Dergisi Uranian Astroloji & Kozmobiyoloji Asteroid Sözlüğü (Program) Bitkiler: Astroloji & Mitoloji Temel Seviye 1: Gezegenler & Elementler Temel Seviye 2: Burçlar Temel Seviye 3: Evler Temel Seviye 4: Açılar 2015 Gökyüzü Takvimi

Bir cevap yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
3 Yılı Kapsayan Gökyüzü Takvimi Çıktı!İncelemek ve Satın Almak İçin Tıklayın