Astroloji Öğrencisine

 

1. Herşeyin birbiriyle bağlantıda olduğu görünmez ve devasa bir ağ var. İnsan ırkı olarak, bu evren modelinde, göremediğimiz yıldızlardan anlam çıkarmaya çalışan, okyanus dibine yapışmış yumuşakçalarız. Astroloji, işte bu görünmez ağ üzerindeki sembolik bağlantıları kurabilmenizi sağlar. Bilgilerimiz buzdağının görünen ucudur. Bu yüzden her zaman farklı bilgilere açık ol ve araştırma yapmanın önemini kavra.

2. Bu muazzam bilgisel güç, bir takım etik ikilemleri de beraberinde getirir. İşte bu yüzden kendi etik kurallarını oluşturmak zorundasın. Her astrolog kendi yaşam felsefesine göre buna karar verebilir.

3. Astroloji öğrenmek uzun zaman, emek ve para ister. Bu yüzden seni kimsenin bilgisel açıdan sömürmesini, emeğini ve bilgini değersiz görmesine izin verme.

4. Astroloji karşıtlarının saçma veya anti-bilimsel saldırılarına karşılık verip değerli zamanını onlar için harcama ("biraz eğlenmek istiyorum" dersen veya karşındaki gerçekten bir bilimsel meraka ve altyapıya sahipse ayrı). Çünkü binlerce yıl boyunca savlarına cevap aldılar ama okumadılar, okumuyorlar, seni de okumayacaklar veya konuya değil, konunun etrafında dolanan konulara veya kişilere takılacaklar.

5. Eğer şarlatanları veya astrolojiyi sömürenleri saymazsak bu alanda meslekî rakibin pek yok demektir. Çevrene bak; binlerce doktor, avukat, danışman vs. olduğu halde kaç tane astrolog görüyorsun? Bu yüzden rekabet duygusuyla hareket etme. Meslektaşlarını sevmek veya arkadaş olmak zorunluluğun yok. Fakat saygı duyma zorunluluğun var.

6. Astrologlar bilginin getirdiği içsel güç nedeniyle ego, bireysellik ve bilgelik sahibidirler. Tamamen gerçeği söyleyerek iyi bir izlenim bırakma baskısından kurtulunduğunda gerçek anlamda bilge olunabilir. İyi bir izlenim bırakmayı, gerçeklerden daha fazla önemseyenlerden doğru bilgi alamazsın.

7. Astroloji öğrenme sürecinde eğer eğitim almak istersen (ki doğru kaynakları seçebilme gücüne güveniyorsan ve vaktini biraz daha vermeyi göze alabilirsen eğitime de çok ihtiyacın yok aslında) öğretmenini çok iyi seçmelisin. Sadece copy-paste, çeviri ve toplama bilgi verenlerden uzak dur. Kendi araştırmaları olan, deneyim süreci uzun ve bilgisel yönden paylaşımcı bireyler sana bir şey katabilir. Astroloji öğrenmek sadece pratikle olur. Öğretmen sana bir teoriyi en az 10-15 örnekle kanıtlayabilmelidir. "Ben yazdım oldu" veya "Ben çevirdim oldu" durumu "usta" bile olunsa, bilgiye dayalı hiç bir sistemde kabul görmez. Bazen astroloğun 3-5 yıllık deneyim sahibi olması önemli bir kıstas olmayabilir. Çok zeki olabilir ve bu kısa deneyim süresini sadece araştırmalara harcamış olabilir, nadiren de olsa böyle örnekler gördüm. Demek istediğim 1-2 yıllık eğitim sürecinden sonra hemen araştırma yerine para kazanma motivasyonuna sahip olanlara şüpheyle yaklaş.

8. Bazen göreceksin bazı meslektaşların televizyona çıkacak, bazı ünlüleri arkasına alarak pop kültüre hizmet edecek veya makale yazmak yerine burç yazacak. Zaman zaman astrolojiyi aşağıladıklarını da düşüneceksin. Bunlar hevesini kırmasın veya senin de böyle yapman gerektiğini göstermesin. Bugün bazı gazeteler ne kadar çok satıyorsa Bilim Teknik gibi yayınların da alıcısı var. Herkese, belli bir dine veya halkın geneline hitap etmek zorunda değilsin. Gazeteler Jüpiter sembolüdür. Yaygın ve ucuzdur. Çok satarlar ve kolayca ulaşılabilecek bilgiye sahiptirler. Piyanolar ise Satürn sembolüdür, nadir ve pahalıdır, kolayca ulaşılamazlar. Bu yüzden istediğini seçmekte özgürsün. Önemli olan senin "ne" olduğun.

9. Eğer Satürnyen bir astrologsan popüler kültüre hizmet eden meslektaşlarını suçlayabilirsin. Suçlamadan önce bilgi açısından hangi noktada olduklarına bak. Popüler kültüre hizmet etmek bazen bilgi eksikliğinden değil seçimden kaynaklanabilir. Bunun nadiren de olsa örneklerini gördüm. Üstelik böyle bir durumun astroloji camiası açısından bir avantajı da yok değildir. Televizyonda senin mesleğini temsil eden kişi olarak ekranda aura yırtan, kese üfüren birilerini mi görmek istersin, yoksa halkın anlayabileceği dilden konuşan gerçek bir astrolog mu? İnan bana astrolojinin bugünkü prestijini halkın dilinden konuşabilen işte bu astrologlara borçluyuz.

10. Seni medyumlarla bir tutanlara, astrolojiyi spiritüel bir hizmet gibi görenlere itimat etme, astroloji spiritüel yetenek değil sadece bilgi gerektirir. Sen medyumların veya kahinlerin ait olduğu lineer bir zaman döngüsünde yaşayan bir toplum mühendisi veya çark değilsin, görünmez ağın üzerindeki bir örümceksin (Bkz. 1. madde).

11. Bir astroloji öğrencisi olduğuna göre haritamızda her burçtan esinti olduğunu biliyorsun. Dolayısiyle hiç bir burcun diğer burca üstün olmadığını, iyi ve kötü burçlar, değerli veya değersiz burçlar diye bir şeyin olmadığını da unutmaman gerekir. İyicil – kötücül gibi sembolik yorumdan kaçan saçmalıklara kapılma. Bir bıçak katilin elinde kötücül, cerrahın elinde iyicildir. Kendi başına iyicil veya kötücül değildir.

12. Astrolojik danışmanlık yapıyorsan karşındaki insanın sana "gerçekler" için ücret ödediğini unutma. İyi bir izlenim bırakmak gerçeklerden daha üstün değildir.

13. 27 yıllık bir astroloji öğrencisi olarak son tavsiyem; kendine benzerlerle, aynı dili konuştuğun kişilerle birlikte olmandır. Kendini astroloji camiasından soyutlamış bir astrologdan daha yalnız ve kimsesiz birisi yoktur dünya üzerinde… Çevrende kimse yoksa Astroloji Akademisi sayfasında seni görmekten ve varsa sorularını cevaplamaktan memnuniyet duyarız.

14. Ek Madde Delfi Tapınağı'ndan geliyor: "Kendini bil, aşırıya kaçma"

 

Not: Bu yazı ilk defa 2012'de Facebook grubumuzda paylaşılmıştı.

Devrim Dölen

3 Mart 1977 İstanbul doğumludur. Amerika’da ve Türkiye’de faliyet gösteren çeşitli astroloji ve istatistik gruplarıyla birlikte, profesyonelliğe adım atmadan 24 yılını astroloji araştırmalarına verdi. 1999 yılından itibaren bunların bazılarını hakemli dergilerde (Bilim Tarihi), bazılarını da internet aracılığıyla paylaştı. İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde Türkiye’de ilk defa YÖK onaylı astroloji eğitmenliği yapmıştır. 2001 yılında ücretsiz astroloji kursu veren Türkiye’deki ilk Türkçe topluluklardan Astroloji ve Astro-Gunluk gruplarının da moderatörlerindendi. 2011 yılında ise Zodyak Astroloji Yayınevini ve bugün bir çok astrolog yetiştirmiş olan Astroloji Akademisi’ni, 2015 yılında ise astrolojimarket.com sitesini kurmuştur ve aynı yıl Astroloji Derneği'nin kurulmasına öncülük etmiştir. 2016 yılında ise Zodyak Astroloji Dergisi'ni çıkartmaya başlamıştır. Integritas tekniğinin yaratıcısıdır. Karate'de siyah kemer sahibidir. Astrolojik tablolar, tasarımlar ve diorama yapmayı, doğayı, ekoköyleri, dalmayı, aramayı, yanılmayı ve tekrar aramayı yaşam tarzı haline getirmiştir… Şimdiye kadar çıkmış olan yayınları: Astroloji Eğitimi 2 Astroloji Eğitimi 1 Arap Noktaları & Astrolojide Gösterge Denklemleri 2022 Gökyüzü Takvimi 2021 Gökyüzü Takvimi 2020 Gökyüzü Takvimi 2019 Gökyüzü Takvimi 2018 Gökyüzü Takvimi Zodyak Astroloji Dergisi Uranian Astroloji & Kozmobiyoloji Asteroid Sözlüğü (Program) Bitkiler: Astroloji & Mitoloji Temel Seviye 1: Gezegenler & Elementler Temel Seviye 2: Burçlar Temel Seviye 3: Evler Temel Seviye 4: Açılar 2015 Gökyüzü Takvimi

Bir cevap yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
3 Yılı Kapsayan Gökyüzü Takvimi Çıktı!İncelemek ve Satın Almak İçin Tıklayın