Chiron

 

 

Chiron'un bir kuyrukluyıldız olduğu düşünülmektedir. Yörünge hareketi Jüpiter'in dışından Uranüs'ün ötesine uzanır.

 

 

Chiron = Yay burcu

Chiron eski mitlerde gökyüzündeki Yay takımyıldızıdır (burç değil). (Yay burcuna ait olan gölgeler aslında Chiron arketipidir.)

 

 

 

Chiron'un Sembolü

Bir çember üzerinde bir yarı daire glifi, Joyce Green tarafından geçici bir sembol olarak tasarlanmıştı. Bir daire üzerine kurulan "K" glifi ise San Diego Astroloji Örgütleri Genel Kongresindeki oylama sonucu kabul gördü. İlk sembolün yenilgisinin temel nedeni, Fransa'da Pluto için kullanılan glifle olan benzerliğiydi. Sembolün üst yarısındaki "K" harfi, kâşifi Charles Kowal'ı onurlandırmak içindir.

Chiron'un sembolü genel olarak anahtara benzetilmektedir. Ben ise K harfine benzetiyorum:) Şaka bir yana anahtar sembolizmine herkes değindiği için ben burada pek yazılmayan/değinilmeyen K harfine değinmek istiyorum. Zaten daha evvel anahtarın sembolize ettiği konular için minik bir yazı yazmıştım, şu linke tıklayabilirsiniz: Anahtar Sembolizmi

 

 

K Harfi: Güneş + Yılan

Kadim dünyada K veya KH sesi ile başlayan (Kef, Kaf, Khaf veya Kappa vb. karşılığı sesler) kelimeler tanrısaldır (hem iyi hem kötü) ve bir varlığın tanrısal (kozmik, uzayla ilgili) olduğunu belirtmek için kullanılır. KH: Güneş / yılan sembolizmine sahiptir. Örneğin eski Mısır için yılan, Güneş'le ilişkilendirilen tanrı olan Horus'un başı üzerindeki Güneşi çevreleyen KHUT'dur (Türkçe'deki kutlu kelimesini anımsadınız mı?). Yılan, hemen hemen her kültürde yaşamsal kudreti, yaşamsal değişimi, devri daim’i sembolize eder ki tüm bu semboller bilindiği üzere astrolojide zaten Güneş'le ilişkilendirilir. Yılan son derece komplike ve evrensel bir semboldür.

Yılan Güneş'tir, ama aynı zamanda da her düzeydeki gücün bir tezahürü olarak, hem yaşamı hem de ölümü temsil eder. Günümüzde yılan sembolü tıp, diş hekimliği, farmakoloji, toksikoloji gibi bilim dallarının sembolleri olarak kullanılmaktadır. Eski çağlarda da böyleydi. Örneğin Hermes'in (Merkür) her hastalığı iyileştirebilen ve düşmanlarını yenmesini sağlayan yılanlı asası ona Güneş tanrısı Apollo tarafından hediye edilmişti. Mısırlılar için K tüm kutsal yapıtların adıdır.

İLGİLİ YAZI:  Suudi Arabistan

Bu arada KH sesi ve bir üst paragrafta linkini verdiğim Anahtar sembolizminde resmi verilen ANKH (Orjinali NKH aslında. Okunuşu ANKH'tır. NKH: Tanrısal yaşamın sembolü olan anahtar. N harfi: Kova. Kova hareket halindeki suyu -ANKH Nil anahtarı- sembolize ediyordu.) arasındaki bağlantıyı umarım farketmişsinizdir. Her neyse. Mayalardan Aborjinlere, Hintlilerden Mezopotamya'ya her yer iyi veya kötü olmak üzere yılan tanrı doludur. Aynı zamanda yılan kozmiktir ve bu özelliği de tüm kadim kültürlerde ortaktır.

Dip not: K harfi potasyumun da simgesi. Mikro enjeksiyon yöntemi ile olusan embriyoları, istenen sayıya indirmek icin cenine verilir ve cenin parcalanarak anne tarafından atılır. Doğada en çok kaya tuzu tabakalarında bulunur. Chiron'un anne reddi ve Kronos soyuna önemli bir bağıntı. Aslında bu bağıntılardan çok var. Herneyse…

 

 

Chiron'da Güneş sembolleri

Gerek sembolü (K) gerekse de bir kuyrukluyızdız olmasından kaynaklı, Güneş'e yaklaştığında parlaması ve kuyruğunun çıkması gibi semboliklere ek olarak Chiron altta da değinileceği üzere Güneş tarafından evlat edinilmiş ve tüm bilgeliklerini Güneş'ten almıştır.

 

 

Mitolojik Chiron: Hayvanî zayıflıklar, yara ve ölüm, zaaflar ve Güneş bilgeliği

Chiron arketipi Helenistik mitlerde oldukça yumuşatılmıştır. Bilgedir ve yaralıdır. Günümüzde onun hayvanî, şehevî tarafı es geçilidir ve sadece türüne (centaur) atıfta bulunulur, o da dolaylı yoldan.

Neyseki elimizde onun kökenine ait daha bozulmamış arketipler mevcut. Bu makalenin başındaki resme tekrar bakın. Ölümün maskesini takar. Kanatlı olmak da eski uygarlıklarda (Sümer, Babil ve Mısır) ölüler dünyası ile ilişkili olmak demektir (nedenini İkizler / Yay aksını ele alacağım bir mitoloji yazısına bırakayım). Tüm kadim kültürlerde  avcıdır, öldürendir (Arketipinin en çok yumuşatıldığı helenistik dönemde bile ölü tavşanlardan ayrı çizilen resmi çok azdır). Mısır'da ön ayaklarında Güneş'in yolculuğunu ifade eden teknesi vardır.

İLGİLİ YAZI:  Kasım 2016 Yay Yeniayı

Ebeveynleri tarafından reddedilmiş, yok sayılmıştır. Yunan Mitolojisinde onu Güneş tanrısı Apollo evlat edinir. Aslında Chiron'da gördüğümüz bilgeliğe (astroloji, sağlık, savaş gibi) dair tüm sembolikler Güneş'in sahip olduğu bilgeliklerin bir yansımasıdır. Bkz: Güneş'in Bazı Yüklemleri

 

 

 

Bilgelikleri: Astroloji, sentez, savaş, avcılık ve cerrahî (organ çıkartma, kesme)

Chiron'un bilgeliği resimlerinde zarifçe ifade edildiği gibi sentez bilgeliği (at-adam) dışında astroloji ile kehanet, savaş, avcılık ve cerrahlıktır (Özellikle öldürme arketipi nedeniyle organ çıkartma ile ilişkilendirildiği görülür. Chiron'un Yunanca Kheiron olan adı Yunanca elden (kheir) türetilmiştir ve "elleriyle yetenekli" gibi bir anlama gelir. Kheirourgos "cerrah" kelimesi ile ilişkilidir. Mısır'da çıkarılan organlar da ölü sayılırlar, bu nedenle Chiron bu sistemde de kanatlıdır).

 

 

Özetle bir haritada ifade ettikleri

Haritamızda bulunduğu alanda ölümcül yaralar açabilecek zaaflarımız vardır. Bu anlamda uyarıcıdır: Zaaflarının esiri olan kişi, ölmeyi isteyebilecek kadar acı verici yaralar alabilir veya tam tersi verebilir. Zaafları bastırmayı seçmek Chiron söz konusu olduğunda daha da tehlikeli bir hâl alabilir. Cerrahî demiştik, organ çıkartma ile ilişkisini görmüştük. Zaaflar kesilip atılmalıdır ve kişisel bazda eksikliğe gidilmelidir. Bir kişiyi veya konuyu terk etmek, olay büyümeden ve alışkanlık, travma kalıbı haline gelmeden önemlidir.

Kişisel travmalar özellikle ergenlik döneminde bu gök cismi söz konusu olduğunda zaafları yaratır. Halbuki kişinin özünde bu yoktur. En genel sorunların genellikle aynı mitolojisinde olduğu gibi ebeveyn reddinden kaynaklandığını gördüm. Örneğin ebeveynlerden birisi çocuğu istemiyor olabilir ve bu durum çocuğa aksetmemiş olsa bile sonuçta kolektif bir aktarımdır. Böyle bir durumda çocuk büyüdükçe reddedilmeye karşı hassas hale gelecek, gizli ve nedenini bilmediği bir öfke taşıyacak ve yaşamında kendisi reddetmek için fırsatlar arayacaktır ve sonuçta yaralanacaktır gibi… Elbette yolları çeşitlidir. Tanıdığım birisi çalışan annesi tarafından bilinçaltında kendisini reddedilmiş sanıyor ve annesi için engel oluşturduğuna inanıyordu. Kadın ve reddetme temaları zihninde birleşmiş ve ayrılmaz bir parça haline gelmişti. Hayatı boyunca kendisini reddedeceğini veya aldatacağını bildiği kadınlarla birlikte oldu ve sürekli acı çekti (bir psikologdan yardım aldığı için şimdi iyi ve hatta kendisini seven birisini de sevebilmeyi başararak evlendi). Bir başka durumda fiziksel veya psikolojik şiddet gören bir ebeveyne sahip çocuk bu eşleşmeyi ister istemez yaparak sapkınlıklara yol alabilir veya şiddet göreceği ilişkileri seçer farkında olmadan.

İLGİLİ YAZI:  Dünyada Yangınlarda Rekor

Püf noktalar: Zaaflar arzudan kaynaklanıyorsa haritada Boğa burcuna yerleşen gök cisimlerine ve Venüs'e de bakılmalıdır. Kötü yönde çalışan bir Venüs Ay'la da açılıysa daha da zaaf yaratır veya Jüpiter'le açılıysa durumu aşırılaştırır.

 

 

Astrologlarda Chiron

Özellikle astrologlar için Chiron açıları güçlü astroloji bilgeliği anlamına gelecektir. Bu noktada illaki "yara" kelimesiyle anmanın bir anlamı yok. Zaten etkin bir şekilde çalıştırıyor olacaksınız. Eğer daha çok yara olarak çalışıyorsa aynı Satürn'de olduğu gibi "Nerede hata yapıyorum?" sorusunu sorun.

 

 

Not: Bu yazıyı Chiron Koç pozisyonunu daha iyi anlatabilmek için yazdım. Chiron'un Koç burcuna geçişini Aralık 2017'deki Naturel Festivalinde anlatmıştım, notlarımı toparlar toparlamaz yayınlayacağım.

 

 

Edit: Yazılar yayınlandı:

Chiron'un Dünyaya olacak etkilerini ise şu linke tıklayarak okuyabilirsiniz: Chiron Koç Burcunda. Dünya'ya Etkileri

Chiron'un burçlara olan etkilerini okumak için tıklayınız: Chiron Koç Burcunda. Burçlara Etkileri

 

 

 

 

 

Devrim Dölen

3 Mart 1977 İstanbul doğumludur. Amerika’da ve Türkiye’de faliyet gösteren çeşitli astroloji ve istatistik gruplarıyla birlikte, profesyonelliğe adım atmadan 24 yılını astroloji araştırmalarına verdi. 1999 yılından itibaren bunların bazılarını hakemli dergilerde (Bilim Tarihi), bazılarını da internet aracılığıyla paylaştı. İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde Türkiye’de ilk defa YÖK onaylı astroloji eğitmenliği yapmıştır. 2001 yılında ücretsiz astroloji kursu veren Türkiye’deki ilk Türkçe topluluklardan Astroloji ve Astro-Gunluk gruplarının da moderatörlerindendi. 2011 yılında ise Zodyak Astroloji Yayınevini ve bugün bir çok astrolog yetiştirmiş olan Astroloji Akademisi’ni, 2015 yılında ise astrolojimarket.com sitesini kurmuştur ve aynı yıl Astroloji Derneği'nin kurulmasına öncülük etmiştir. 2016 yılında ise Zodyak Astroloji Dergisi'ni çıkartmaya başlamıştır. Integritas tekniğinin yaratıcısıdır. Karate'de siyah kemer sahibidir. Astrolojik tablolar, tasarımlar ve diorama yapmayı, doğayı, ekoköyleri, dalmayı, aramayı, yanılmayı ve tekrar aramayı yaşam tarzı haline getirmiştir… Şimdiye kadar çıkmış olan yayınları: Astroloji Eğitimi 2 Astroloji Eğitimi 1 Arap Noktaları & Astrolojide Gösterge Denklemleri 2022 Gökyüzü Takvimi 2021 Gökyüzü Takvimi 2020 Gökyüzü Takvimi 2019 Gökyüzü Takvimi 2018 Gökyüzü Takvimi Zodyak Astroloji Dergisi Uranian Astroloji & Kozmobiyoloji Asteroid Sözlüğü (Program) Bitkiler: Astroloji & Mitoloji Temel Seviye 1: Gezegenler & Elementler Temel Seviye 2: Burçlar Temel Seviye 3: Evler Temel Seviye 4: Açılar 2015 Gökyüzü Takvimi

Bir cevap yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
3 Yılı Kapsayan Gökyüzü Takvimi Çıktı!İncelemek ve Satın Almak İçin Tıklayın