Korkular ve Fobiler

 

 

İnsanoğlunun en karmaşık mekanizmalarından birisidir korku ve fobiler.  Astrolojik bir harita üzerinde eğer sembolleri doğru seçerek okuyabilirseniz en ince detaylara kadar çözebilir, nedenlerine inebilir ve bunlardan özgürleşme sağlayabilirsiniz…

 

Ay

Evrimsel korkuları sembolize eder (Atalarımız için tehlikeli olduğundan bize memlerle* taşınmış olan ve günümüzde bir nedeni olmayan yılan, akrep vb. korkular. İlk bölümünü bu konuya ayırmış güzel bir kitap tavsiyesi: Doğanın Gizli Bahçesi – Edward O. Wilson – Tübitak)  Evrimsel olayların dışında bu gök cisminde hatıralardan kaynaklı korkuları da görebiliriz.

 

Mars

Mars bir gece gezegeni ve su elementinin yöneticisi olduğundan (öfke, korku, saldırganlık gibi duygusal durumlar su ve geceye aittir) asıl olarak Akrep’in yöneticisidir. Akrep’in korkudan beslenerek survive eden tarafını, çoğunlukla refleksif veya bağışıklık sistemi gibi motor kontrolleri de yönetiyor. Örneğin kaplandan korkmanız gerekiyor ki vücudunuz bilinçten çıkarak kas hafızası ile “kaç veya kal ve savaş” durumuna geçsin. Örnek: Savaş sırasında bazı konularda rekor kıran askerler. Tehlike karşısında donup kalma (etkin ol(a)mayan Mars) bir Mars sorunudur.

Bazı ek bilgiler: Mars’ın 2 uydusu var. Birinin adı korku, diğerinin adı dehşet. Babîl mitolojisinde yeraltı tanrısı olan Mars, Yunan mitolojisinde Pluto’ya dönüşmüştür. Pluto kolektif bir gök cismi olduğundan kolektif korkular ve kolektif güvenlik kaygıları için araştırılabilir. 

 

8. ev

İLGİLİ YAZI:  19 Mayıs 2019 & Marsiyen Akrep Dolunayı

Fiziksel veya psikolojik stresin evi. Eskilerin deyimiyle Hades’e giriş kapısı ve Mars’ın hakimiyetindeki 3 evden birisi. Mars’ın hakimiyetinde bir su evi olması onu yukarıda Mars için saydığım tüm özelliklerle eşleştiriyor. Buraya ameliyatlar evi de diyoruz çünkü burada büyük bir stres yaratsa bile bir durumu kesip atıyoruz ve hayati tehlikelere de burada karşı koyuyoruz.

 

12. ev ve Satürn

Bilinmeyenden korkmak, kontrolü kaybetmekten korkmak vs. olsa gerek. 2007 yılında fobileri ve korkuları incelemiştim (ve bulgularımı bizim eski grupta paylaşmıştım, daha doğrusu 12. ev ve Satürn konusunda yaşadığım başarısızlığı paylaşmıştım), bu evle ilgilerini kuramamıştım. Ama günümüzde genel kabul görüyor evet. Bir bulguya rastlamamamın sebebi Ay, Mars ve 8. ev üçlüsünün korkuları direkt göstermesi ve belirgin olanları kendilerinde toplamaları. Buna rağmen 12. evde kontrolümüz dışında olaylar yer alıyor ve eskilerin deyimiyle Satürn’ün hakimiyetinde ve hava elementine ait kötü ruh evi. “Korku” zaten aslında temelde bir durumu, olayı kontrol edememektir. Korku duygusunun kendisi her ne kadar kontrol altına alınabilse bile uyaranın kontrol dışı bir durum yarattığı gerçeği var. Bu yüzden 12. ev ve Satürn de konuyla ilgili bir detaylı analizde ele alınmalılar.

Ek not: İkisinin de ortak kelimesi “inziva”. Korkularını bu göstergeler üzerinden yaşayanlar aslında ana kök sorunun “yalnız kalmak” olup olmadığını bir düşünebilirler ve bu farkındalıktan yol alarak şifalanabilirler.

İLGİLİ YAZI:  Ölüme Meydan Okuyan Adam: Frane Selak

 

Ek not2: 12. ev hakkında Gil Grissom’dan () ek: “Sen bozkırdaki ilkel adamsın. Gözünün ucuyla bozkırda hareket eden bir şey görüyorsun. Bunun sırtlan olduğunu varsayıyorsun. Koşuyorsun, hayatta kalıyorsun. Rüzgâr olduğunu varsayıp bunda yanılırsan o zaman ölüyorsun. Bizlerde işte varsayıma dayanarak koşanların genleri var. Genetik olarak göremesek de, yaşayan güçlere inanmaya programlıyız.”

 

 

Biraz örnek

Bir kaç öğrencimin kedi korkusu var. İki öğrencimde Venüs (kediler) Yengeç burcunda. Bir diğerinde Venüs 8. evde ve Mars karşıtı var.

Ay-Merkür açılarında böcek korkuları çok görülüyor.

Ay Koç burcunda veya 8/Koç bağlantılarında yükseklik korkusu görülüyor.

 

Ünlülerden:

Rihanna balıklardan ve yosundan korkuyor: Ay kare Satürn/Neptün kavuşumu

 

Şarkıcı Adele martılardan (kuşlar Jüpiter/Yay ile sembolize ediliyorlar) korkuyor:

Ay’ı Yay burcunda ve Jüpiter’le karşılıklı ağırlamada (12. ev Venüs’ü ile de karşıt).

 

Madonna DNA’sının (Ay) çalınmasından (Merkür – Başak) korkuyor, Ay’ı ile Merkür’ü Başak burcunda kavuşumda.

 

Leonardo DiCaprio ve Uma Truman’ın kapalı alan korkuları var:

İkisinde de Ay kare Satürn açısında ek olarak karşılıklı ağırlama var.

 

Keanu Reeves ve bir tanıdığımda karanlık korkusu var. İkisinde de Yengeç burcunda Ay/Mars kavuşumu mevcut.

Ay ve Mars açılarında köpek ve kurtlardan korku çok görülüyor.

 

 

Matthew McConaughey’in korkusu (korku demek az olabilir, paniğe kapılıyormuş) astrolog eğlencesi:

Döner kapılardan korkmak! Ay’ı değişken Başak burcunda Merkür’ün yücelim derecesinde:).

İLGİLİ YAZI:  ABD'nin Hawaii eyaletindeki Kilauea Yanardağı faaliyete geçti

Merkür Akrep burcunda ve 12. evdeki Satürn’ün karşısında.

 

 

Korku filmlerinin ustası Alfred Hitchcock yumurtadan (Venüs) korkuyormuş (12. ev lordu Ay Akrep’ten Venüs’e kare).

 

 

Yönetmen Woody Allen gezegendeki her şeyden korkuyor neredeyse.Örnekler: Güneş ışığı, köpekler, parlak renkler, yükseklik, dar odalar, kalabalıklar, çocuklar ve kanser… 12. ev yöneticisi Ay Kova burcunda boşlukta…

 

 

Kendall Jenner’da tripofobi** varmış. Delikleri veya delikli yüzeyleri ne sembolize eder hiç düşünmemiştim ama Jenner sayesinde artık Koç veya Mars olduğunu biliyorum: Ay’ı 12. evde Koç burcunda ve Mars’la üçgen.

 

 

Pamela Anderson’ın aynaya bakma korkusu var. Ay-Venüs (ayna) üçgenine sahip. Bu iki gezegen de 12. evinin yöneticisi.

Haritanıza baktığınızda gördükleriniz, korkularınızın altında yatan sebepleri açığa çıkararak farkındalık yaratabilir. Ve farkındalık kontrolün ilk aşaması…

 

Cesur günler dilerim 🙂

 

*Mem, Richard Dawkins’in ortaya attığı kültürel bir iletim birimidir. Buna göre kültürel ve sosyal içerikler sonraki nesillere memler tarafından aktarılmaktadır. Bu tıpkı biyolojik içeriğin DNA tarafından aktarılmasına benzer. 

**Tripofobi: Delik korkusu.

 

 

Devrim Dölen

3 Mart 1977 İstanbul doğumludur. Amerika’da ve Türkiye’de faliyet gösteren çeşitli astroloji ve istatistik gruplarıyla birlikte, profesyonelliğe adım atmadan 24 yılını astroloji araştırmalarına verdi. 1999 yılından itibaren bunların bazılarını hakemli dergilerde (Bilim Tarihi), bazılarını da internet aracılığıyla paylaştı. İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde Türkiye’de ilk defa YÖK onaylı astroloji eğitmenliği yapmıştır. 2001 yılında ücretsiz astroloji kursu veren Türkiye’deki ilk Türkçe topluluklardan Astroloji ve Astro-Gunluk gruplarının da moderatörlerindendi. 2011 yılında ise Zodyak Astroloji Yayınevini ve bugün bir çok astrolog yetiştirmiş olan Astroloji Akademisi’ni, 2015 yılında ise astrolojimarket.com sitesini kurmuştur ve aynı yıl Astroloji Derneği'nin kurulmasına öncülük etmiştir. 2016 yılında ise Zodyak Astroloji Dergisi'ni çıkartmaya başlamıştır. Integritas tekniğinin yaratıcısıdır. Karate'de siyah kemer sahibidir. Astrolojik tablolar, tasarımlar ve diorama yapmayı, doğayı, ekoköyleri, dalmayı, aramayı, yanılmayı ve tekrar aramayı yaşam tarzı haline getirmiştir… Şimdiye kadar çıkmış olan yayınları: Astroloji Eğitimi 2 Astroloji Eğitimi 1 Arap Noktaları & Astrolojide Gösterge Denklemleri 2022 Gökyüzü Takvimi 2021 Gökyüzü Takvimi 2020 Gökyüzü Takvimi 2019 Gökyüzü Takvimi 2018 Gökyüzü Takvimi Zodyak Astroloji Dergisi Uranian Astroloji & Kozmobiyoloji Asteroid Sözlüğü (Program) Bitkiler: Astroloji & Mitoloji Temel Seviye 1: Gezegenler & Elementler Temel Seviye 2: Burçlar Temel Seviye 3: Evler Temel Seviye 4: Açılar 2015 Gökyüzü Takvimi

Bir cevap yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
3 Yılı Kapsayan Gökyüzü Takvimi Çıktı!İncelemek ve Satın Almak İçin Tıklayın