Moby-Duck: Bir Kazanın Bilimsel ve Astrolojik Öyküsü

 

ABD için Çin'de üretildikten sonra Hong Kong limanından yola çıkan gemiye oyuncak ördekler konteynerler halinde yüklenirler.

Ancak gemi ABD’ye doğru ilerlerken 10 ocak 1992 tarihinde büyük bir fırtınaya yakalanır. Fırtına öyle güçlüdür ki 12 konteyner gemiden kayarak Büyük Okyanus'a düşer. Birinin içinde çoğunluğu oyuncak ördek olmak üzere tam 28.800 oyuncak bulunmaktadır. Bu konteyner denize düşerken diğer konteynerlere çarpar ve içindeki tüm oyuncaklar okyanusun yüzeyine saçılır. Batma riskleri bulunmayan ördekler okyanus boyunca yol almaya başlar.

Olay kısa sürede duyulur ve iki okyanus bilimci Curtis Ebbesmeyer ve James Ingraham konuyla bir hayli yakından ilgilenmeye başlarlar. Bu olay birçok kişi için bir anlam ifade etmezken, bir anda on binlerce nesnenin okyanus yüzeyine dağılması bilim insanları için bulunmaz bir fırsat olur.

Okyanus yüzeyi akıntılarıyla ilgili bilimsel araştırmalar kapsamında bu iki bilim insanı hemen o bölgeye intikal ederler. Yaklaşık 1 yıl boyunca 850 km'lik kıyı şeridini kontrol eden ikili, toplamda 400'e yakın ördek bulur.

Devrim Dölen Zodyak Astroloji Dergisi'nin 8. yaz sayısında bu öyküyü astroloji diliyle ele alıyor.

 

 

 

Bir cevap yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
3 Yılı Kapsayan Gökyüzü Takvimi Çıktı!İncelemek ve Satın Almak İçin Tıklayın