Venüs Başak Burcunda

 

 

Bu makale ilk kez Zodyak Astroloji Dergisi’nin 12. sayısında yayınlanmıştır.

 

21 Ağustos 2019 – 14 Eylül 2019 tarihleri arasında Venüs Başak burcunda olacak. Venüs Başak burcundan geçerken zamanın kalitesi nasıl? Daha evvelki geçişlerde neler yaşanmıştı? Bunları inceleyelim.

 

Mars Başak Burcunda yazısında Mars’ın Başak burcundan geçişini anlatmak için Başak burcuna biraz değinmiştim. Kendi çıplak arketipi ile Başak burcu sorumluluklar, fizik iş yapmak ve boyunduruk altına almakla ilgilidir. Venüs bu burçtan geçişinde -Başak burcunun da değişken doğasını hesaba katarak- bir çok fizik hareket gerektiren işler ön plana çıkmaya başlar. Bir çok şeyle aynı zaman aralığında ilgilenilebilir, iş yerinde bir kaç işi birden yapmak gibi (değişkenlik).

 

 

Başak Venüs’ünün diğer öne çıkan nitelikleri hem gözlemlerime göre hem de analitik olarak astroloji, kişisel gelişim yeteneği vermesi ve cinsellik vurgusunu üst seviyede taşımasıdır (Cinsellik vurgusu Amerikalı astrolog arkadaşım D. Campbell’a göre özellikle cinsel -Venüs- hizmet -Başak- satın alan erkeklerde görülmektedir).

 

Venüs Başak burcunda kendisine göre 9. (astroloji, kişisel gelişim) ve 2. evin (yetenekler) yöneticisidir. Ayrıca 8. eve, Koç burcuna (cinsellik) yansır. Mantığa (Başak) ve iş bitiriciliğe (Koç) dayalı doğasıyla da kişisel gelişim ve astroloji konularında ayakları yere basar ve genellikle analitiktir. Koç yansıması ile onun tutkulu doğasını da unutmamak gerekir.

 

 

Bu pozisyonlar ayrıca bir çok Başak Venüs’ünü iş dünyasında girişimci de yapmaktadır. Özellikle iş dünyası söz konusu olduğunda tarihte en zenginler listesinde de Başak Venüs ön plana çıkan burçlardan birisi. Bugün bir çok modern yorum Başak burcunda yerleşmiş Venüs için “emekçi” vurgusuna sahip olsa da, Koç yansımasıyla aslında; girişimci yeteneklerini üst seviyede sergilediği gibi finansal konularda (2. ev) yetenekli ve hesapçıdır (Başak).

 

 

Kardelenler projesi, öncü bir proje olarak Türkiye için en geniş çaplı uygun örnek olacaktır. (Proje kapsamında, ailelerinin maddi yetersizliği nedeniyle öğrenimlerine devam edemeyen kız çocuklarına eğitimde fırsat eşitliği sağlanması ve kızların meslek sahibi olmaları amaçlanıyor.)

 

 

Tutkulu doğa, yenilikçi olduğu kadar saldırgan nitelikler de getirebilir. Daha önceki yazılarımda Koç – Başak antisciası için “parçalanma” bağıntısını anlatmıştım. Dünya astrolojisi söz konusu olduğunda bu önemlidir (sevgililerini parçalayan psikopatlar nadir oluyor neyseki, yeri gelmişken; Cem Garipoğlu Jüpiter’le (aşırılık) kavuşan bir Başak Venüs’üydü) çünkü Başak toplum düzeni ile ilgilidir ve bu geçişlerde genellikle toplumsal bir düzenin sekteye uğramasıyla karşılaşırız. Carrington olayı adı verilen Güneş patlamasında toplumsal düzen sekteye uğramıştı ve bu geçişlerde çok sık bir kurumun sorunlarını görürüz; itfaiye veya memurlarla vb. ilgili sorunlar gibi. Saldırgan (veya girişimci) doğa, ülkeler arası anlaşmalarda da (Venüs) görülür. Meselâ ABD ile ilk nükleer füze anlaşmamızda Venüs Başak göklerdeydi.

 

 

Venüs Başak burcundayken deneme yanılma yoluyla (Koç) ustalaşmayı (Başak) severiz (Venüs). Deneye deneye bir konuda ustalaşmak bir Başak burcu özelliğidir ve Venüs buradayken özellikle sanat ve ilişkilerden bahsediyor oluyoruz. Müthiş el becerisi ve tekrar gerektiren (enstrüman gibi) sanatlar da ön planda olacaktır.

 

Bu makale ilk kez Zodyak Astroloji Dergisi’nin 12. sayısında yayınlanmıştır.

 

 

 

Devrim Dölen

3 Mart 1977 İstanbul doğumludur. Amerika’da ve Türkiye’de faliyet gösteren çeşitli astroloji ve istatistik gruplarıyla birlikte, profesyonelliğe adım atmadan 24 yılını astroloji araştırmalarına verdi. 1999 yılından itibaren bunların bazılarını hakemli dergilerde (Bilim Tarihi), bazılarını da internet aracılığıyla paylaştı. İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde Türkiye’de ilk defa YÖK onaylı astroloji eğitmenliği yapmıştır. 2001 yılında ücretsiz astroloji kursu veren Türkiye’deki ilk Türkçe topluluklardan Astroloji ve Astro-Gunluk gruplarının da moderatörlerindendi. 2011 yılında ise Zodyak Astroloji Yayınevini ve bugün bir çok astrolog yetiştirmiş olan Astroloji Akademisi’ni, 2015 yılında ise astrolojimarket.com sitesini kurmuştur ve aynı yıl Astroloji Derneği'nin kurulmasına öncülük etmiştir. 2016 yılında ise Zodyak Astroloji Dergisi'ni çıkartmaya başlamıştır. Integritas tekniğinin yaratıcısıdır. Karate'de siyah kemer sahibidir. Astrolojik tablolar, tasarımlar ve diorama yapmayı, doğayı, ekoköyleri, dalmayı, aramayı, yanılmayı ve tekrar aramayı yaşam tarzı haline getirmiştir… Şimdiye kadar çıkmış olan yayınları: Astroloji Eğitimi 2 Astroloji Eğitimi 1 Arap Noktaları & Astrolojide Gösterge Denklemleri 2022 Gökyüzü Takvimi 2021 Gökyüzü Takvimi 2020 Gökyüzü Takvimi 2019 Gökyüzü Takvimi 2018 Gökyüzü Takvimi Zodyak Astroloji Dergisi Uranian Astroloji & Kozmobiyoloji Asteroid Sözlüğü (Program) Bitkiler: Astroloji & Mitoloji Temel Seviye 1: Gezegenler & Elementler Temel Seviye 2: Burçlar Temel Seviye 3: Evler Temel Seviye 4: Açılar 2015 Gökyüzü Takvimi

Bir cevap yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
3 Yılı Kapsayan Gökyüzü Takvimi Çıktı!İncelemek ve Satın Almak İçin Tıklayın