64 Yıllık bir Kayboluşun Ortaya Çıkan Hikayesi

 

 

İtalya ve İsviçre sınırındaki Alp Dağları’nda, 22 Temmuz 2005'te Cime Bianche della Valtournanche'de 3100 metre yükseklikte bulunan cesedin, doğumgününde, 26 Mart 1954’te şiddetli fırtına sırasında kaybolan 26 Mart 1919 doğumlu Fransız Henri Le Masne’ye ait olduğu ortaya çıktı.

İtalya’nın Aosta Bölgesi’nde polis, 2005'te kayak kazasında öldüğü tahmin edilen bir ceset ve kayak ekipmanları buldu. Tüm çabalara rağmen cesedin kime ait olduğu o zaman tespit edilemedi. Ancak DNA teknolojisindeki gelişmeler, kalıntıların 30’lu yaşlarında, 1.65 boyunda bir erkeğe ait olduğunun anlaşılmasını sağladı. Kalıntılarda, 1946-1950 yılları arasında basılmış bir paranın yanısıra aynı zaman aralığına sahip başka eşyalar da bulununca bu kişinin 1950’li yıllarda, bir ilkbahar mevsiminde öldüğü sonucuna varıldı.

 

 

DNA sayesinde bulunan bu yeni bilgiler de yardımcı olmayınca, polis elindeki tüm bulguları sosyal medyada paylaştı ve insanlardan yardım istedi. Yayından 1 hafta sonra Facebook'ta çağrıya cevap veren Emma Nasem isimli bir Fransız vatandaşı, cesedin uzun zamandır kayıp olan amcası Henri Le Masne’ye ait olduğunu, onu gözlüğünden tanıdığı yorumunu yaptı. Kadınla bağlantı kuran polis kimliği tükürükten DNA testi yaparak onayladı.

 

 

Astrolojide Ölüm Göstergeleri ve Hesaplama başlıklı makalede yazdığım gibi ölüm söz konusu olduğunda Vital haritanın (GDH) 4. evine bakıyoruz. 4. evdeki Jüpiter hemen göze çarpıyor. Jüpiter astrolojide fırtınaları yöneten tanrı. Yücelimde olması da ani ve büyük bir fırtınayı sembolize ediyor. Zodyak Astroloji Dergisi'nin 8. son sayısında da gene fırtına ile başlayan bir başka hikayeyi ele almıştım. (Not: Pluto'yu klasiklerden daha fazla ön plana çıkaranlar adamın kaçırıldığını ve öldürüldüğünü söyleyebilirdi. O yüzden yorum yaparken kolektiflerin bireysellerden ön plana geçmesine izin vermemeye çalışın.) 

Jüpiter'in 12. evi yönetmesi kaybolmasıyla ilgili. 9. evi yönetmesi ise olayın yurtdışında olmasıyla. 

İLGİLİ YAZI:  Seba'i Seyyare Kadısı Jüpiter

Jüpiter'in dispozitörü Ay ise Oğlak burcunda. Oğlak burcu dağları ve dağcılığı, ayrıca soğuğu ve buzu sembolize ediyor. Masne'nin kalıntıları 3100 metre yükseklikteki bir buzulda donmuş halde bulunmuştu. (Not: Ay aynı zamanda dispozitörü olduğu Jüpiter'le de karşıt açıda. Klasik astrolojide Ay ve Güneş'in yani ışıkların orb aralığını ortalama 15er derece alıyoruz.)

Ay aynı zamanda hobileri sembolize eden 5. evden de geliyor ve dağcılığı direkt sembolize ediyor. Ay'ın dispozitörü Satürn de gene 5. evde.

Ay ve Satürn aynı zamanda hatırlanacağı gibi klasik astrolojide meslek yöneticileri (Zodyak Astroloji Dergisi'nin geçmiş sayılarında ve Akademi'de ders verirken sürekli ele aldığım bir konu). Mesleğe ait arap noktası bu iki gök cisminin formülüyle oluşturuluyor. Oğlak ve Aslan temaları elbette sadece dağcılık değil. Ortak kelimeleri yönetim. Masne Maliye Bakanlığı'nda üst düzey yöneticilerden. 5. evle ilgi ve Aslan da mesleğini aynı dağcılık gibi zevkle yaptığını gösteriyor.

 

 

 

Yengeç – Oğlak Tutulmaları dağda gerçekleşen ölümlerle, çığlarla ve donma ile ilgili

Gene Astrolojide Ölüm Göstergeleri ve Hesaplama başlıklı makalede açıklandığı gibi ölümler tutulmalarla çok ilgili. 1954 yılı Yengeç-Oğlak tutulmalarının olduğu bir yıl. Yengeç – Oğlak aksında tutulmalar olduğunda daha evvel gözlemlediğim kadarıyla dağlarda gerçekleşen kazalar hayli artıyor. Çığlar veya soğukla ilgili haberler artış gösteriyor. 2018, 2019 ve 2020 yılı Yengeç – Oğlak aksında tutulmaların olacağı zaman. Bu yüzden dağcıların dikkatli olması gerekiyor.

İLGİLİ YAZI:  Astrolog Özden Kaptanlar Hayatını Kaybetti

Masne'nin donarak ölmeden önceki tutulmalarına baktığımızda 5 Ocak 1954 Güneş Tutulmasının ve 19 Ocak 1954 Ay Tutulmasının 14 derece Oğlak ve 28 derece Yengeç burcunda olduğunu görüyoruz. Her iki tutulma da stelyumlu olduğu için Ay ve Jüpiter'i tetikliyor.

 

 

Masne fırtınaya tutulduğu sırada ise hem dağcılığı hem de ölümü sembolize eden Oğlak Ay'ının tam üzerinde Kuzey Ay Düğümü var.

Kaybolmakla ilgili 12. evde Merkür transiti var. O da 4. evdeki Jüpiter'i üçgen açıyla görüyor. Merkür klasik astrolojide hava elementinin genel yöneticisi. 

Dağcılık (Satürn) hobisi (Aslan ve 5. ev) anlamına gelen Satürn'ün üzerinde kolektif zorlayıcı koşulları sembolize eden Pluto transiti mevcut. Satürn aynı zamanda kalıcılık ve donma anlamına geliyor. Transitteki Satürn de 8. evden 4. evdeki Jüpiter'i görerek cesedin donarak kalıcı hale geleceğini gösteriyor. Satürn'ün retro oluşu cesedin çözülerek tekrar donduğunu da gösteriyor.

Eğer Satürn üçgen açıda değil de engel yaratan karşıt açıda olsaydı hayatta kalabilirdi. Çünkü 8. ev tehlikeden kurtulmak anlamına da gelir. Bu konudaki örnek için bkz.:  Ölüme Meydan Okuyan Adam: Frane Selak

 

Kalıntıların ortaya çıkışında ve kimliğin belirlenmesinde Merkür hep aynı yerde

Kalıntıların bulunduğu 22 Temmuz 2005'te natal Satürn'ün tam üzerinde, 20 derece Aslan'da durağan Merkür var. Durağan gezegenler durma, ilerleyememe gibi anlamlara geliyor. O tarihten bu yana tam 13 yıl boyunca kalıntıların kimliği belirlenemedi. 

Haber kaynaklarında, kalıntıların kimliğinin belirlendiği konuşulan bugünlerde (Bu yazıya 30 Temmuz tarihinde başladım) Merkür gene aynı yerde: 22 derece Aslan burcunda geriliyor ve Binlerce Yıl Sonra Canlandırıldılar haberinde de yazdığım gibi geçmiş, tarih, donma gibi sembolik kelimeleri tekrar söylüyor.

İLGİLİ YAZI:  Retro (Gerileme) ile İlgili En Çok Sorulan Sorular ve Cevaplar

 

 

DONMUŞ ASLAN NEBULASI

Daha evvel araştırmasını yaptığım bir dereceyi burada da görmek şaşırtıcı oldu benim için. Zodyak Astroloji Dergisi'nin 3. sayısının 113. sayfasında North Face kurucusu Douglas Tompkins'in donarak ölümünü konu etmiş (yukarıda), Tompkins'in 24 derece Aslan burcunda yer alan Kuzey Ay Düğümü'nün tam da olduğu noktada Donmuş Aslan Nebulası'nın varlığına dikkat çekmiştim. 

Aynı derecede bu incelemede konu ettiğim Henri Le Masne'nin Satürn'ü yer alıyor. Satürn'ünün retro oluşu daha evvel de benzer durumlarla karşılaştığını sembolize ediyor.

 

150'lik Açı gene devrede

Ek bir bilgi olarak Ay ile Satürn arasında 150lik açı yer alıyor. Olasılığı düşük bir kazanın gerçekleşmesi ile ilgili olarak bu açıyı daha evvel Bir Zürafa Tarafından Öldürülen Yönetmen: Carlos Carvalho başlıklı haberde incelemiştim. 

Henri Le Masne zirveye tırmanırken (5 lordu Ay Oğlak) birden fırtınaya yakalandı (Ay'a karşıt açıdaki yücelim Jüpiter'i). Daha sonra olanları bilemesek de muhtemelen daha evvel de olduğu gibi sağ kalabilirdi ama olasılığı düşük bir şey gerçekleşti (Ay-Satürn) ve hayatını kaybetti… Benim tahminim Ay ve Yengeç "lokasyon ve saklanma" anlamına geldiği için doğru bir yamacı ve saklanma yerini seçmesi (Ay Oğlak'ta ve Satürn Aslan'da lokasyon konusunda yanlış yapma ihtimalini azaltacak kadar deneyim sahibidir) ama hiç olmayacak bir şekilde (150lik) fırtınanın yön değiştirmesi (Yücelim Jüpiter'inin ani ve büyük olayları temsil edici)..

 

 

 


 

 

Haber, fotoğraf ve tarih kaynakları:

Astroloji Akademisi öğrencisi Çağlar Eğilmez

https://tg24.sky.it/cronaca/2018/07/29/sciatore-scomparso-1954-facebook.html

http://www.valledaostaglocal.it/2018/07/29/leggi-notizia/argomenti/cronaca-4/articolo/sono-di-henri-le-masne-i-resti-trovati-a-giugno-nei-pressi-di-cime-bianche.html

 

 


Devrim Dölen

3 Mart 1977 İstanbul doğumludur. Amerika’da ve Türkiye’de faliyet gösteren çeşitli astroloji ve istatistik gruplarıyla birlikte, profesyonelliğe adım atmadan 24 yılını astroloji araştırmalarına verdi. 1999 yılından itibaren bunların bazılarını hakemli dergilerde (Bilim Tarihi), bazılarını da internet aracılığıyla paylaştı. İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde Türkiye’de ilk defa YÖK onaylı astroloji eğitmenliği yapmıştır. 2001 yılında ücretsiz astroloji kursu veren Türkiye’deki ilk Türkçe topluluklardan Astroloji ve Astro-Gunluk gruplarının da moderatörlerindendi. 2011 yılında ise Zodyak Astroloji Yayınevini ve bugün bir çok astrolog yetiştirmiş olan Astroloji Akademisi’ni, 2015 yılında ise astrolojimarket.com sitesini kurmuştur ve aynı yıl Astroloji Derneği'nin kurulmasına öncülük etmiştir. 2016 yılında ise Zodyak Astroloji Dergisi'ni çıkartmaya başlamıştır. Integritas tekniğinin yaratıcısıdır. Karate'de siyah kemer sahibidir. Astrolojik tablolar, tasarımlar ve diorama yapmayı, doğayı, ekoköyleri, dalmayı, aramayı, yanılmayı ve tekrar aramayı yaşam tarzı haline getirmiştir… Şimdiye kadar çıkmış olan yayınları: Astroloji Eğitimi 2 Astroloji Eğitimi 1 Arap Noktaları & Astrolojide Gösterge Denklemleri 2022 Gökyüzü Takvimi 2021 Gökyüzü Takvimi 2020 Gökyüzü Takvimi 2019 Gökyüzü Takvimi 2018 Gökyüzü Takvimi Zodyak Astroloji Dergisi Uranian Astroloji & Kozmobiyoloji Asteroid Sözlüğü (Program) Bitkiler: Astroloji & Mitoloji Temel Seviye 1: Gezegenler & Elementler Temel Seviye 2: Burçlar Temel Seviye 3: Evler Temel Seviye 4: Açılar 2015 Gökyüzü Takvimi

Bir cevap yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
3 Yılı Kapsayan Gökyüzü Takvimi Çıktı!İncelemek ve Satın Almak İçin Tıklayın