Akrep Burcunda Safsatalar ve Az Bilinen Tarihî Gerçekler

 

Her burcun kendisine has bir gölgesi vardır. Yani kötüye kullandığı özellikleri. Hiç bir burç kötü bir nitelikten muaf değildir. Böyle temiz, saf, ahlâklı, pür-i pak bir burç yok. Elbette tam tersi de geçerli. Saf kötülükten oluşan bir burç da yok. Çünkü kötülüğün şekilleri çeşitlidir. Hırsızlık mı? Yalan söylemek mi? manüple etmek mi? Rüşvet vermek mi? Adam öldürmek mi? Gasp mı? Fiziksel veya psikolojik şiddet göstermek mi? Aldatmak mı? Alay etmek mi? İnsanların sinirini bozmak mı? Dedikodu yapmak mı? İftira atmak mı? Gerçekleri saklamak mı? İntikam almak mı? Birisini azmettirmek mi? Hangi kötülük?

Burçlara ait kötü olabilecek niteliklerden şu yazıda, kabaca biraz bahsetmiştim: İnsanın Zodyak Yolculuğu

 

Astrolojinin içine sızan safsatalar özellikle burçlar ve gezegenler için geçerli.

Astroloji söz konusu olduğunda en çok safsata burç ve gezegen düzeyinde. Şaşırtıcı değil. Çünkü yetkin bir sembolizm diline sahip olmadan da hemen hemen herkesin fikrinin olabileceği bir konu. Helenistik astrolojiyle birlikte hristiyan misyonlerliğinin de işin içine katılması ile zıvanadan çıkmış ama günümüzde iyice aşırılaşmış bir durum mevzu bahis… Örneğin Akrep burcu cinsellikle ilgili. Zamanında bağnazlarca bu burcun daha olumlu yönlerinin bırakılacağını, hristiyan astrologlar tarafından hiç saldırıya uğramamış olduğunu sanıyorsanız oldukça saf bir yüreğe sahip olmalısınız…

Çok meşhur ve kadim bazı Helenistik astrologların "kadınların horoskobuna bakılmaz." cümlesini bile, bugün bizler onları bilge olarak düşünme eğilimine sahip olduğumuzdan, kurduğunu bilmiyor olabilirsiniz… Ben de bilmiyordum. Sonra öğrendim. Üstelik bu seksist bakış açısı belki de en masumlarından bir tanesi. Kölenin ne zaman kırbaçlanması gerektiğinden, en korkunç rasist eğilimlere sarkan bir skalada dans ediyor bunlar…

 

Sembolleri eğip bükmek

Akrep burçları sinsidir.

Peki şu önemli gök cismi yorumuna ne oldu? Mesela Güneş Akrep burcundaysa belki de sinsiliği (Akrep) ortaya çıkarıyordur (Güneş) kişi veya sinsiliğin farkındadır (Güneş) ?

Mesela Mars Akrep; kötülükle, suçla (Akrep) savaşmak (Mars) olamıyor mu?

Mohandas Gandhi'nin Venüs ve Mars'ı Akrep burcunda. Hayatı boyunca cinselliğe (Akrep) karşı savaştı (Mars). (Karısıyla seks yaparken yandaki odada babasının ölmesi üzerine zamanla bu felsefeyi geliştirdi. İnternete baktığınızda Gandhi hakkında doğrulanamamış yani asılsız bir çok garip cinsel hikaye doludur.)

Mevlana'nın da bir Venüs ile Mars Akrep olduğunu bilmek gerekiyor… Gandhi'ye benzer şekilde onun da Mesnevi'deki cinsel hikayeleri. Zaman zaman manüple edilmiş hallerini de gördüm.

İLGİLİ YAZI:  Korkular ve Fobiler

Yazılarımı okuyanlar burada yüzlerce örnek verebileceğimi biliyorlar. Bu nedenle bu kadar örnekle yetiniyorum…

İşte tüm bunlar yüzünden yıllardır Akrep burcunu anlattığım derslerde şu cümleleri kuruyorum:

"Sık sık iftiraya uğrar. Sözlerinden -doğruyu söylese bile farketmez- şüphe duyulur."

İşte bunlar hep safsata yığılımından… Çünkü 26 yıllık deneyimim de gördüğüm o ki Akrep burcunun arketipinde kesinlikle bu da var…

 

Burç arketipleri astrologları yönlendiriyor

Elbette Akrep de saf ve masum burçlardan değil aynı diğerleri gibi. Kavram kargaşasına düşülmesin. Burada "ana mesele" ölçünün bu konuda hiç tutturulamıyor, her kötülüğün altında Akrep aranıyor olması. Çünkü burçlar ve gök cisimleri aslında sembolleri gibi de astrologları yönlendiriyorlar, dışarıdan bakışa pek izin vermiyorlar, görünen o ki…. Bence dışarıdan yönlendirilmeyi kimse sevmemeli. Bunu ayrı bir yazıya bırakayım….

Örneğin hakkında en çok yanılgı olan burç Balık'tır. Çünkü bilinmezliği sembolize eder. Bu yüzden insanlar Balık arketipini romantik, hayalci vb. zannederler. Jüpiter sürekli olduğundan daha fazla yüceltilir. Çünkü yüceltilen şeyleri sembolize eder. Bu örnekler çok fazla.

 

İstatistiklerde Akrep gölgesi

Doğum saatleri AA klasmanına sahip (astrodatabank.com adresindeki AA rating olan tüm kütle ayıklamaksızın alındığında 78 kişi var) 78 seri katilin istatistik sonuçlarına göre:

 

Güneş en çok Oğlak burcunda bulunuyor.

Ay en çok Koç burcunda bulunuyor.

Merkür en çok Akrep burcunda bulunuyor.

Venüs en çok Akrep burcunda bulunuyor.

Mars en çok Aslan burcunda bulunuyor.

Jüpiter en çok Akrep burcunda bulunuyor.

Satürn en çok Yay burcunda bulunuyor.

 

Not: Bu istatistik sonuçları Zodyak Astroloji Dergisi'nin 3. sayısında diğer analizlerle yayınlanmıştır ve 78 AA data ile şimdiye kadar Dünyada yapılan en kapsamlı araştırmadır.

 

Akrep burcunun 3 gök cisminde 3 kere geçtiğini görüyoruz. Diğer gök cisimlerinde de aslında bir örüntü var: Güneş'in düştüğü Oğlak burcu örneğin Akrep burcunu yöneten Mars'ın yüceldiği burç. Ay'ın düştüğü Koç da Mars'ın yönetiminde. Bu listedeki diğer örüntü ise Ateş burçları: Yay, Aslan ve Koç. Mesela Mars'ı Akrep burcunda yoğunluklu göremiyoruz nedense?

İLGİLİ YAZI:  Seks ve Yaşlanma Arasındaki Bağlantının Astrolojik Göstergesi

 

Özetle; Akrep burcu soğukkanlılığı, ölümü veya ölümden dönüşü, öldürmeyi veya öldürülmeyi, kesip biçmeyi vb. temsil eder evet. Ama görülen her kötülüğe karşınızda bir seri katil yoksa Akrep'i yapıştırmak mânâsız ve yanlıştır.

Diğer kötülüklerden rüşvet vermeyi, iftira atmayı, küçük hesaplar peşinde koşmayı, dilsiz şeytanlığı, baskı altına almayı, alkolizmi, psikolojik şiddeti, özellikle de tecavüzü Akrep'te görmeyeceğiz….

 

Akrep burcunun hala saf kötülüğü sembolize ettiğini düşünenler kendi haritalarında Akrep burcunun işleyişine veya bilgiyi alma şekillerine tekrar bir göz atmalılar.

 

Not: Akrep burcuna düşen bir gök cismim bulunmuyor.

 

 

Pek bilinmeyen arketipler…

Bilinen en erken astrolojik işareti eski Mısır'da Abydos'tadır. Piramit metinlerinde hiç geçmemektedir. Tabut metinlerinde ise sadece bir tanrıçayı (okunuşu: Serket, aşağıda. "Su veren" tanrıçadır. Doğurganlık ve acıyı, zehirlerin panzehiri ile hükümdarların koruyuculuğu yla ilişkilendirilirdi.) belirtmek için kullanılmıştır (Sümer ve Babil arketipi ortaklığı, bkz aşağıda).

 

 

Hayvan arketipi olarak ise tıbbi papirüslerde de acı ile ilişkilendirilmiştir. Acıyı çağırmak veya acıyı defetmek.

Eski Mısır'da akrep, genellikle koruyucudur, ama tehlikeli bir hayvan da olduğu için korkulur (Bkz: Korkular) ve bu nedenle ezoterik kaygılarla ayrıntılı olarak tasvir edilmemiştir (bkz baştaki resim), eksik bacakla veya eksik pençeyle, yarısı veya çeyreği gibi her zaman na-tamam çizildi.

Akreplerin zehiri nörotoksiktir ve eğer ısırıkları ölümle sonuçlanırsa bu boğulmadır (Akrep – Kova antiscia. Serket bu nedenle olsa gerek su veren kişi. Zaten elinde de Nil anahtarını tutar. Tam adı Serket hetyt "boğazın nefes almasına neden olan" anlamına gelir. Kova burcu medikal astrolojide bugün hava ve kan dolaşım sistemini sembolize ederken, eski Mısır'da Kova ayrıca akciğerleri yönetiyordu. Bkz: Temel Seviye 2 Burçlar)

Serket esas olarak İsis'in (Ay) koruyucusuydu. Zaman zaman İsis onun kılığına girer ve 7 akrep tarafından da sürekli korunurdu. Klasik astrolojide daha sonradan bu: Mars'ın Ay'ın mızrakçısı olma şekline dönüşmüş gibi görünüyor.

İLGİLİ YAZI:  Erkeklerin Daha Erken Ölmesinin Astrolojik Göstergesi

Akrep'in "dönüşüm, ölümden dönmek" temalarına ilk defa da tarihte işte yukarıda bahsi edilen İsis ile ulaşıyoruz. Daha erken bir hikayesi yoktur. İsis ölümden döndüren bir tanrıçadır. En bilinen hikayesi yer altı dünyasının hakimi kocası Osiris ile olandır. Kendisi soyların sürekliliğini de (cinsellik temaları Serket gibi İsis'de de var) sağlardı. Hayatın annesidir.

Bu noktada bu iki tanrıçadan bahsetmişten bir safsataya dip not açmam gerekiyor:

Tecavüz

Babilliler Mars’a Nergal ismini vermişlerdi. Yunanlılarda da olduğu gibi Savaş Tanrısını sembolize ediyordu. Aynı zamanda öğlen Güneş’inin kavurucu etkisi de Nergal ile ilintiliydi. Babillilerin kendisi tarafından yazıldığına göre Nergal ölüler dünyası kraliçesi tarafından saraya kabul edildi ve cinsel birleşmede bulundular. Kraliçe bu cinsel birliktelikten sonra onu bir türlü aklından çıkaramadı ve sonunda ona aşık oldu. Böylece Nergal yeraltının kralı ilan edildi. Bu mitolojik hikaye şekil değiştirerek, Yunan Pluto ve Persophone örneği olmuştur.

Persophone örneğinde bazılarına göre bu bir tecavüzdür ve zaten mite göre zor kullanmak, kaçırmaktır. Eski arketiplerine baktığımızda ise bunun böyle olmadığını görüyoruz. Yıllar önce henüz deneyimsizken, tecavüz vakalarında Akrep burcu yerine Yay burcunu aktif olarak gördüğümde çok şaşırmıştım. Böyle durumların çok fazla olduğunu hayal edin. Astrolojiden şüphe edersiniz… Öyle ya. Ne manası kalır çalışmayan bir sistemin?

Arketipler aslında kadim bilgide geriye gittikçe ne kadar eş gidiyor değil mi? Neyseki elimizde deforme olmuş Yunan mitolojisinden daha eski arketipler var. Yoksa yanlış tahminler ve "ama bu vakalar örtüşmüyor?" cümleleri havada uçuşacak…

Açıkçası, astrolojide başlangıçlar nasıl önemliyse ilk formlar da önemlidir. Bir çok arketip ve sembol zamanla bozulmaya uğrar. Sembol dili konusunda yetersiz olanlar, mitoloji konusuna pek önem vermeyenler ve hatta politik-siyasî çıkarları uğruna bu sembolleri eğip bükenler bile görülmüştür tarih sahnesinde…

O yüzden dikkatli olmalı, elemekten, kadim aktarıcılara fazla güvenmemekten, eleştirmekten çekinmemeli, her zaman gerçeğe daha fazla yaklaşmayı amaçlamalıyız. Hele de temel seviye bilgileri söz konusuysa. 

Pluto kavuşumlu Balık Merkür'ü Abraham Lincoln'ün dediği gibi: "Başımıza iş açanlar bildiklerimiz değil bilmediklerimizdir."

 

 

 

 

 

Devrim Dölen

3 Mart 1977 İstanbul doğumludur. Amerika’da ve Türkiye’de faliyet gösteren çeşitli astroloji ve istatistik gruplarıyla birlikte, profesyonelliğe adım atmadan 24 yılını astroloji araştırmalarına verdi. 1999 yılından itibaren bunların bazılarını hakemli dergilerde (Bilim Tarihi), bazılarını da internet aracılığıyla paylaştı. İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde Türkiye’de ilk defa YÖK onaylı astroloji eğitmenliği yapmıştır. 2001 yılında ücretsiz astroloji kursu veren Türkiye’deki ilk Türkçe topluluklardan Astroloji ve Astro-Gunluk gruplarının da moderatörlerindendi. 2011 yılında ise Zodyak Astroloji Yayınevini ve bugün bir çok astrolog yetiştirmiş olan Astroloji Akademisi’ni, 2015 yılında ise astrolojimarket.com sitesini kurmuştur ve aynı yıl Astroloji Derneği'nin kurulmasına öncülük etmiştir. 2016 yılında ise Zodyak Astroloji Dergisi'ni çıkartmaya başlamıştır. Integritas tekniğinin yaratıcısıdır. Karate'de siyah kemer sahibidir. Astrolojik tablolar, tasarımlar ve diorama yapmayı, doğayı, ekoköyleri, dalmayı, aramayı, yanılmayı ve tekrar aramayı yaşam tarzı haline getirmiştir… Şimdiye kadar çıkmış olan yayınları: Astroloji Eğitimi 2 Astroloji Eğitimi 1 Arap Noktaları & Astrolojide Gösterge Denklemleri 2022 Gökyüzü Takvimi 2021 Gökyüzü Takvimi 2020 Gökyüzü Takvimi 2019 Gökyüzü Takvimi 2018 Gökyüzü Takvimi Zodyak Astroloji Dergisi Uranian Astroloji & Kozmobiyoloji Asteroid Sözlüğü (Program) Bitkiler: Astroloji & Mitoloji Temel Seviye 1: Gezegenler & Elementler Temel Seviye 2: Burçlar Temel Seviye 3: Evler Temel Seviye 4: Açılar 2015 Gökyüzü Takvimi

Bir cevap yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
3 Yılı Kapsayan Gökyüzü Takvimi Çıktı!İncelemek ve Satın Almak İçin Tıklayın