Aşkın Acısı & Rodin ve Camille

 

Aşağıdaki analiz, Astroloji Akademisi öğrencisi Ressam Elgin Kaplan tarafından Zodyak Astroloji Dergisi'nin 6. sayısı için modern yorumlama tarzıyla yazılmıştır.

 

Varlıklı bir ailenin kızı olan Camille Claudel 8 Aralık 1864 Fransa’da doğdu. Annesi son derece katı ve acımasız, babası ise aksine ona hep destek olan biriydi.

Çamura ilgisi çocuk yaşta başladı. Yaşadığı dönemde kadınların sanat akademilerinde eğitim alması olanaksızken, o, büyük heykeltıraşın atölyesine girdi. 1883 yılında Rodin’le tanışması dönüm noktası olacaktı. Hocasına duyguyu hayranlık ve bir kadına göre güçlü elleriyle yaptığı çalışmalarla birbirlerini etkilediler ve böylece büyük bir aşkın içine girdiler. Camille’nin haritasında Ay (gece haritası olduğu için anne temsilcisi) Koç burcunda. Annesinin eril ve fevri olduğunu vurgularken, Ay’ın Neptün kavuşumu sınırlarını da aştığını vurgular.

 

 

 

Camille ile ilişkiye başladığında Rodin’in Rosa ile 20 yıllık beraberliği vardı fakat ilişkileri çok problemliydi. Camille ile yakınlaşması hem ortak işlerinde başarı getirecek, hem de birbirlerine rakip olacaklardı. Camille yaptığı işlerle adından söz ettirmeye başladı fakat Rodin’in gölgesinde kalıyordu. 10 yılı aşkın süre birlikte yaşadılar. Camille’nin hamile kalıp bebeğini düşürmesi, Rodin’in Rose ile beraberliğini bitirmemesi ve kaba tavırları, ilişkilerinde derin hasar bıraktı. Camille 1898 yılında terk etti Rodin’i.

Camille’nin doğum haritasında 7. evde Mars ve Pluto retro. Mars İkizler, entelektüel fakat öfke problemi olan, saldırgan ve bağımsız partner göstergesidir. Uzun süreli ilişkiler veya evlilikte rekabet ya da mücadele gücü getirir. 1. ve 6. evden gelen Mars, Rodin’in benmerkezli, saplantılı, hasta ruhlu ve kaba enerjide biri olduğunu da anlatıyor. Mars’ın Jüpiter’e karşıtı öfke enerjisini büyütür zira tartışmaları çoğunlukla Rodin’in davranışlarından olmuştur. Uzun ilişkiler alanındaki retro Pluto ise manüple edilme göstergesidir. Ayrıca yasak bir ilişkidir.

İLGİLİ YAZI:  Dorina Costras & Burç Tabloları

Camille ayrıldıktan yıllar sonra Rodin’le tekrar bir araya gelir, ama akabinde ciddi bir yıkım yaşar. Venüs’ün Satürn ile karesi kendinden yaşça büyük partner göstergesidir. 8. ev Uranüs ani sinirsel krizleri tetiklemiş, bebek kaybı ve cinsel skandal yaşatmıştır. Camille, ayrılık sürecinde ruh hâlini yansıtan “Olgunluk Çağı”, “Vals”, Geveze Kadınlar” ve “Kayıp Tanrı”yı üretir.

 

Camille Claudel’in bu eserinde Camille - Rodin ve Rose Beuret aşk üçgeni görülüyor. Dizlerinin üzerine çöken Camille’dir. Rodin, eşi Rose Beuret’i sarmalayıp giderken, Camille çaresizce ellerini ona doğru uzatır.

Camille Claudel’in bu eserinde Camille – Rodin ve Rose Beuret aşk üçgeni görülüyor. Dizlerinin üzerine çöken Camille’dir. Rodin, eşi Rose Beuret’i sarmalayıp giderken, Camille çaresizce ellerini ona doğru uzatır.

 

 

(Solda Camille Claudel, Sağda ise Rose Beuret. Büstler Auguste Rodin’e ait. 5. evinde (yaratıcılık) alanında Ay var. 5 ve 11. ev hediyeyi anlatır. Rodin hayatına aldığı kadınların heykellerini yaparak onlara jest yapmıştır.)

 

Ayrılıktan sonra ilk önce babasını kaybetti, daha sonra erkek kardeşi Çin’e yerleşti. Bu olaylar onun ruh sağlığını kaybetmesine neden oldu. 1906 yılında geçirdiği bir sinir krizi sonucu eserlerinin çoğunu parçaladı. Rodin’in onu öldürmeye çalıştığını, hatta eserlerini çaldığını söylüyordu. Paranoya belirtisi gösterip, şizofreni teşhisi konulduğu için ailesi tarafından akıl hastanesine yatırıldı.

Hastanede heykel yapmasına izin verilmemişti. Annesi ve kız kardeşi yüz çevirmiş ve hastaneden çıkmasını onaylamamışlardı. Erkek kardeşi Paul ise 5 yılda bir ziyaretine geliyordu. Camille Claudel 19 Ekim 1943’te 30 yıl geçirdiği akıl hastanesinde kimsesiz olarak hayata gözlerini yumdu.

İLGİLİ YAZI:  Iatromathematics (Medikal) Uzmanlık Sınıfı 2 Ağustos 2018'de Başlıyor

 

Rose Beuret, Rodin

Camille ile çalkantılı ilişkilerinin yanı sıra Rodin’in hayatına pek çok kadın girer, fakat bir tek Rose Beuret’i sever. Evli olmadıkları halde Rose’yi hiç bırakmamıştır. Tanışmalarının ardından 53 yıl sonra Ocak 1917 yılında evlenirler fakat evlendikten 15 gün sonra Rose zatürreden ölür, Rodin ise yaşlılık ve üzüntüyle 9 ay sonra gözlerini yumar. (Rodin’in Venüs – Satürn Yay kavuşumu geç evlilik vermiştir).

 

 

Duyguları yüzünden yaşamı ve sanatı heba olan bir heykeltıraştır Camille. Ay ve Neptün kavuşumu duygu ve algı bozukluğuna neden olur ve şizofreni için geçerli semboliktir. Merkür’ün Neptün’e yaptığı kare açı sözlerde yalan verir ve zihin yanılgılarla doludur.

 

Camille Claudel akıl hastanesinde

 

Merkür’ün 8. evi yönetmesi saplantılı, kuşkucu ve krizli iletişim verecektir.

3. ev yönetici Satürn 3. evdeki Venüs’le karşılıklı ağırlamada ve 12. evde ve yücelimde olduğu için semboliğini çok güçlü çıkartıyor ortaya: Akıl (3.ev) hastanesi (12.ev). 6 yöneticisi Mars’ın İkizler burcundan verdiği destekle de burada ömrünü geçirdi (sağda).

 

”Akıl hastanesi! Evim diyebileceğim bir yere sahip olma hakkım bile yok! Onların keyfine kalmış işim! Bu, kadının sömürülmesi, sanatçının ölesiye ezilmesi… 

Mahsus kaçırdılar beni, onlara tıkıldığım yerde fikir vereyim diye, yaratıcılıklarının ne kadar sınırlı olduğunu biliyorlar çünkü. Kurtların kemirdiği bir lahana gibiyim şimdi, yeni filizlenen her yaprağımı büyük bir oburlukla mideye indiriyorlar…

Bilmiyorum, kaç yıl oldu buraya kapatılalı, ama tüm hayatım boyunca ürettiğim eserlere sahip çıktıktan sonra şimdi de kendilerinin hak ettikleri hapishane hayatını bana yaşatıyorlar…

Bütün bunlar Rodin şeytanının başının altından çıkıyor, kafasında bir tek düşünce vardı zaten; kendisi öldükten sonra benim sanatçı olarak atılım yapıp onu aşmam, bunu engellemek için de yaşarken olduğu gibi ölümünden sonra da ben hep mutsuz kalmalıydım… Her bakımdan başarıya ulaştı işte!

Bu esaretten çok sıkılıyorum… eve hiç dönemeyecek miyim, Paul?”

Camille Claudel / Psikiyatri Hastanesi, 1929

 

İLGİLİ YAZI:  Medikal Astroloji & Cilt Döküntüleri

Camille kimsesizler mezarlığına gömülürken, Rodin ise vasiyeti üzerine Rose’un yanına gömülür. Düşünen Adam Heykeli’nin yanı başına… Sevgi ve bağlılık hissiyle (Venüs – Satürn kavuşumu) Ay İkizler çatışmada…

 

 

 

Analizin devamına dergiden ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
3 Yılı Kapsayan Gökyüzü Takvimi Çıktı!İncelemek ve Satın Almak İçin Tıklayın