Boğa Burcu

 

Bu hafta Venüs Boğa burcuna geçti.

 

 
 
 
Bu burcun bir yönünü kendi bakışımdan ele almak istedim.

 

 
 
Boğa ve Akrep aksı sabit burçlardan oluşur. Çünkü her ikisi de bir gündönümü veya bir ekinoksla başlamaz (Başlayanlar öncü burçlar. Bu burçlarla birlikte gece veya gündüz süreleriyle ilgili önemli bir durum oluşur) ve onlardan sonra gelen burçlarda da (değişken burçlar) aynı durum söz konusudur. Gece ve gündüz uzunluklarının değişimi sabittir. Boğa burcunda gündüz süresi sabit bir hızla uzarken, Akrep burcunda da gece süresi sabit bir hızla uzar.

 

 
 
 
 
Bu aksı özetleyen en önemli anahtar cümle: Evrimsel bir mekanizma olarak geliştirdiğimiz bireysel ve fizikî (Boğa) ve kolektif metafizik (Akrep) yeteneklerle ilgili olması.

 

 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
Fizik güç ve duyular

 

Boğa ilk burçlardan olduğu için bireyseldir. Başkaları veya çevreyle ilgili değildir. Boğa burcuyla birlikte güven duygusunu geliştiririz. Buna özgüven de dahildir. Boğa burcunun yönetici gezegeni Venüs'le güven verici şeyleri kendimize çekeriz. Finansal astrolojide de Venüs alış yapmaktır, yani kendine çekme enerjisidir. 6 duyumuzu (Boğa'nın Venüs ve Ay yöneticiliği) oluşturur. Çevreden gelen soyut uyaranları (ses gibi) onunla almayı ve algılamayı öğrendik, biyolojik alıcı organlarımız (kulak gibi) evrimleşti (Boğa'nın algıyı ve adaptasyonu sembolize eden Ay yücelimi). Beynimiz (klasik astrolojide Ay'la sembolize edilir) bu uyaranları arkaplanda işler. Gerçekten güvenebileceğimiz yegâne şey duyularımızdır: "Gördüm, duydum, dokundum." Bir nevî kendimize çektiğimiz bir dış uyarana tanıklıktır. Bu aşkınlığı (Balık) kendi türümüzün kolektifiyle paylaşırız (Boğa burcunun 11. evi Venüs'ün yücelimde olduğu, hatta -Helenistik dönem öncesinden bahsedersek- direkt yöneticisi olduğu Balık'tır) ama onu somut bir şekilde tarifleyemeyiz. Örneğin kırmızının nasıl bir renk olduğunu, çileğin tadının tarifini yapamayız. Boğa burcunun yakın çevre algısını sembolize eden 3. evi Ay'ın yöneticisi olduğu Yengeçtir.
İLGİLİ YAZI:  Bankalar - Halkbank Olayı ve Soygun

 

 

 

 
 
Duyular sayesinde çevremizi algılayabiliriz. Aslında doğadaki her şey kendi gibidir. Fakat canlılar kendi türlerine göre haritalarındaki Boğa ile kendilerine çektikleri uyaranları güven verici ve tehlikeli olabilen (Boğa karşıtı Akrep) olarak klase ederler. Zamanla -türe göre- arkaplan bir program olarak (Ay) güven verici şeylere karşı haz (Venüs) duygusu gelişti. Bizi hastalandırmayacak, öldürmeyecek, fiziki olarak güçlendirebilecek şeyleri güzel kokusu olan, güzel tadı olan olarak tariflendirmeye başladık. Duyular doğadaki tehlikelerin de (Akrep) erken farkedilmesini sağlarlar. Boğa burcunun karşısındaki Akrep burcunda da garip bir çekicilik hissederiz. Çünkü tehlikeyi erken farketmeye karşı da evrimsel bir mekanizma gelişmiştir ve fiziki olarak güçlü kalabilmek bununla da bağlantılıdır. Akrep burcundaki metafizik varsayımlarımız ve şüphe de doğadaki koruyucularımızdır. Uzun otların arasındaki hareketlenmeyi sırtlan olarak varsayıp, bu varsayımı doğru olarak kabul ederek kaçanların soyundan geliyoruz. Yani evrimsel olarak görünmeyen güçlere inanmaya ve bunların ilgimizi çekmesine şartlandık. Otların hareketi bugün halâ ilgimizi çekiyor. Otların arasındaki hareketlenme ilgisini çekmeyenlerin soyundan gelmiyoruz. Otları veya doğadaki anlam verebilecek diğer değişkenleri bulamayanlar tarot kartlarında veya kahve telvelerinde anlam arıyor.

 

 

 

 
 
Bir başka yönden; Akrep tehlike sinyali, şüphe duygusunu tetikleyen, itme, savma, püskürtme veya savaşma prensibini anlatan Mars'ın gece yöneticiliğindeki burç. Tehlikeli kokular, tehlikeli hazlar da aynı otların hareketi gibi. İlgimizi çekiyor ve bazılarımız doğadan koptuğu için sırtlanla eşleştirebilme yeteneğinden yoksun, bu yepyeni tarihinde otların arasına koşuyor.
İLGİLİ YAZI:  Anahtar Sembolizmi

 

 
 
 
Haritalarda optimum işleyen bir Boğa burcu:
> Güven veren insan profili. Somut yansıması: Fizik güç, dayanıklılık ve sağlamlık. Varlık.
> Duyusal hassasiyet. Örneğin iyi görme, iyi koku ve tad alma ve bunları iyi işleyebilme (Bkz. Astroloji ve Koku). Soyut yansıması: Tatmin duygusu. Miktarın yerini kalitenin alışı.

 

 
 
 
Haritalarda alt seviyede işleyen bir Boğa burcu:
> Güvenilmez insan profili. Somut yansıması: Fiziksel güçten düşme. Paranın geldiği gibi gidişi.
> Duyusal yoksunluk. Örneğin iyi görememek, iyi tadları kötü, kötüleri iyi algılamak vb. gibi dış uyaranların doğru işlenememesi. Soyut yansıması: Tatminsizlik ve güven (özgüven de dahil) eksikliği. Kalitenin yerini miktarın alışı. Çok yemek, alkolizm, çok ilişki kurmak vb.

 

 
 
 
 
 
 
Burçlar konusunda not: Tüm burçlar haritamıza dağılmışlardır ve yöneticileri vasıtasıyla her birini aydınlık ve karanlık yönleriyle birlikte eşsiz bir şekilde haritamıza özel yaşarız. Yani bu yazı sadece Boğa burçlarına hitap etmiyor. Boğa Güneş'i olan birisi sadece Boğa arketiplerinin farkındadır (Güneş).

 

 
 
 
Fotoğraf: Pablo Picasso (Boğa burcundaki stellium ile birlikte bir çok Boğa gölgesine sahipti.)

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Devrim Dölen

3 Mart 1977 İstanbul doğumludur. Amerika’da ve Türkiye’de faliyet gösteren çeşitli astroloji ve istatistik gruplarıyla birlikte, profesyonelliğe adım atmadan 24 yılını astroloji araştırmalarına verdi. 1999 yılından itibaren bunların bazılarını hakemli dergilerde (Bilim Tarihi), bazılarını da internet aracılığıyla paylaştı. İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde Türkiye’de ilk defa YÖK onaylı astroloji eğitmenliği yapmıştır. 2001 yılında ücretsiz astroloji kursu veren Türkiye’deki ilk Türkçe topluluklardan Astroloji ve Astro-Gunluk gruplarının da moderatörlerindendi. 2011 yılında ise Zodyak Astroloji Yayınevini ve bugün bir çok astrolog yetiştirmiş olan Astroloji Akademisi’ni, 2015 yılında ise astrolojimarket.com sitesini kurmuştur ve aynı yıl Astroloji Derneği'nin kurulmasına öncülük etmiştir. 2016 yılında ise Zodyak Astroloji Dergisi'ni çıkartmaya başlamıştır. Integritas tekniğinin yaratıcısıdır. Karate'de siyah kemer sahibidir. Astrolojik tablolar, tasarımlar ve diorama yapmayı, doğayı, ekoköyleri, dalmayı, aramayı, yanılmayı ve tekrar aramayı yaşam tarzı haline getirmiştir… Şimdiye kadar çıkmış olan yayınları: Astroloji Eğitimi 2 Astroloji Eğitimi 1 Arap Noktaları & Astrolojide Gösterge Denklemleri 2022 Gökyüzü Takvimi 2021 Gökyüzü Takvimi 2020 Gökyüzü Takvimi 2019 Gökyüzü Takvimi 2018 Gökyüzü Takvimi Zodyak Astroloji Dergisi Uranian Astroloji & Kozmobiyoloji Asteroid Sözlüğü (Program) Bitkiler: Astroloji & Mitoloji Temel Seviye 1: Gezegenler & Elementler Temel Seviye 2: Burçlar Temel Seviye 3: Evler Temel Seviye 4: Açılar 2015 Gökyüzü Takvimi

Bir cevap yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
3 Yılı Kapsayan Gökyüzü Takvimi Çıktı!İncelemek ve Satın Almak İçin Tıklayın