Finansal Astrolojide Bilgisayarlı Portföy Seçimi

 

 

Borsalarda işlem gören her bir hisse senedinin ilk işlem haritası vardır. İlk işlem haritalarındaki gezegenler ve ASC-MC gibi hassas noktaları etkileyen transitlere göre kısa vadeli portföyler oluşturulabilir.

Hisse haritalarında çoğunlukla Jüpiter, Uranüs, Mars gibi işlem hacmİnde ve/veya fiyatlarda önemli değişimlere neden olan gezegenlerin aldıkları transitler baz alınır.

Bu yazıda, 13 Ekim 2016 – 13 Ocak 2017 tarihleri arasında (3 aylık bir dönem) natal Jüpiter ve / veya Uranüs’ü, transit Jüpiter’in bulunduğu 7 ilâ 22 derece Terazi’de olan Amerikan hisselerini astroloji programı yardımıyla seçip, bunların genel bir hisse endeksine kıyasla performansını inceleyeceğiz.

Neden transit Jüpiter’i seçiyoruz, çünkü Jüpiter genişleme – büyüme temalı bir gezegendir ve Jüpiter’in hisse fiyatlarında büyümeye yol açıp açmadığını test etmek istiyoruz. Aşağıdaki tabloda yer alan ve bilgisayar programının seçtiği hisselerin ilk işlem haritalarında natal Jüpiter ve / veya Uranüs, Terazi burcunun 7 ilâ 22 dereceleri arasında bulunuyor.

 

 

 

Dikkat edilirse, portföyümüz genel hisse endeksinden yaklaşık 5 puan daha fazla değer kazanmış yani “outperform” etmiş ki 3 aylık bir dönemde hiç fenâ değil.

Aslında, altta Progress haritası olan ve %29 değer kaybeden AVID hissesini, ikincil bir seçim işleminde rahatlıkla eleyebilirdik. Çünkü, Progress haritada 3 adet olumsuz açı, yalnızca 1 adet olumlu açı mevcut. Olumsuz açıların sayısı, olumlu açıların sayısından 2 veya daha fazla olan hisseleri portföye dahil etmemek gerekir. (Progress harita, 3 aylık dönem ortası tarih baz alınarak çıkarıldı).

 

İLGİLİ YAZI:  Ay Türkiye'de Tutulmuş Olarak Doğacak

6 Şubat ile 9 Haziran arasında transit Jüpiter, hemen hemen aynı derecelerde geri harekette olacak. Bu dönemde yukarıdaki hisselerin, genel hisse endeksinden daha kötü performans göstermesi, daha iyi performans göstermesine kıyasla daha olası.

 

 

Bu makale ilk kez Zodyak Astroloji Dergisi’nin 3. sayısında (İlkbahar 2017) yayınlanmıştır. Borsa ile ilgilenen astrolojiseverlere faydalı olacağını düşünüyoruz.

 

Not: Dinçer Yılmaz’ın Finansal Astroloji uzmanlık derslerini verdiği 5 aylık kuru satın alabilir ve kayıttan izleyebilirsiniz. İncelemek ve satın almak için şu linki kullanın: Finansal Astroloji Uzmanlık Sınıfı

 

 

Bir cevap yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
3 Yılı Kapsayan Gökyüzü Takvimi Çıktı!İncelemek ve Satın Almak İçin Tıklayın