Balık Burcunda Jüpiter & Neptün Kavuşumu

12 Nisan 2022 tarihinde Balık burcunda Jüpiter & Neptün kavuşumu gerçekleşecek. Bu kavuşumun ortak sembolikleri oldukça belli. Önümüzdeki döneme damgasını vuracak, aşkın bir pozisyon. Denizlerle ve uzayla ilgili olaylar basitçe gündeme damgasını vuracak. Balık burcunda Jüpiter & Neptün kavuşumunun Terazi burcuyla antisciumu nedeniyle savaş, ayrılıkçılık, siyaset, anlaşmalar, ticaret yolları ve depremler de bu kavuşumun etki alanına giriyor.

Balık burcundaki bu kavuşum daha evvel meydana geldiğinde (1856), Dünya genelinde Paris Anlaşması gündemdeydi. Bir deniz kıyısı (Balık, Neptün, Jüpiter) olan Kırım Savaşı’nın (Terazi) bitmesinden çok sonraya rastlıyor. Bu anlaşma o sırada savaşın kazanan tarafı  olan Osmanlı yanında yer almış Avrupa açısından; bozulmuş dengenin geri kazanılmasıyken (Terazi), ekonomik çıkarlar elde etmekle de (Terazi, Jüpiter) ilgili olmuştu. Rusların yok edilen donanması ve bu anlaşmayla birlikte Avrupa, doğuya giden ticaret yollarını ve sömürgelerini (Jüpiter) garantiye almış oldu. Balık burcundaki Jüpiter ve Neptün, denizler üzerindeki donanmaları sembolize eder.

Terazi antiscia ile birlikte hassas ve her an bozulmaya duyarlı stratejik ve riskli dengeler, siyasi arkaplanlar mevcuttur. Haliyle önümüzdeki dönemde denizlerde donanmaları ve hassas, siyasi/stratejik dengeleri göreceğiz. Arkaplan anlaşmaları açık/sıcak cephe savaşını engelleyebilirse de, başka gezegen tetiklemeleriyle risk alan siyasetçilerle birlikte dengeler her an kaybolmaya da meyilli olacak.

Elbette bu arkaplanı bol siyasi veya askeri manevraları ve anlaşmaları uzayda da artık görebiliriz. Uzay yüzünden çıkacak karmaşaları ve rekabeti kim çözecek? Bu bence en çok sorulan soru olacak.

Balık burcu “Birlik Bilinci”, “Küçük Resim Yerine Büyük Resme Odaklanma” nedeniyle çok sık kurban giden, aşırı sevilen, hatta hain veya kahraman ilan edilebilen uçlarda bir burçtur. Antiscia Terazi ve boyut farkı düşünüldüğünde Balık semboliğinde bunların ortası yoktur. Toplumun bir kesimi tarafından yüceltilirken diğer kesimi tarafından aşağılanabilir. Sembolize ettiği “Bütünün hayrını düşünerek hareket etme” nedeniyle “Arkaplanları bilmeyen ve araştırmaya, düşünmeye erinen kitleler” nedeniyle kötü niyetli sanılabilir veya bizzat iftiraya uğrayabilir. İşte bu durumu da 2022’de bizzat göreceğiz. Yani cahil kesim tarafından hain ilan edilen bir kahraman/idealist…

 

Philippe Pétain Astroloji
Henri Philippe Petain

 

Bu sembolizmi en iyi Fransızların ünlü mareşali Henri Philippe Petain üzerinden size anlatabilirim. Çünkü Jüpiter’in Neptün’le Balık burcundaki kavuşumu Henri Philippe Petain’de görülüyor.

Askeri akademide eğitmen olan Pétain, ordunun kıdemlileri tarafından savunulan taktik kuramlarına karşı çıktığı için yavaş yükseldi ve tuğgeneralliğe ancak 58 yaşındayken ulaşabildi. Petain, 1. Dünya Savaşında ülkesini kurtardı ve bir kahraman ilan edildi. 2. Dünya savaşında ise Hitler’in kukla hükümetinin başı olup, otoriter bir yönetim kurdu.

Almanlarla işbirliği yaparak saldırının yol açtığı yıkımı onarabileceğini ve savaş tutsaklarını kurtarabileceğine inanmıştı. Bu uğurda küçük resimde bazı insanları feda ederken, büyük resimde başka şeylere odaklıydı. Bugün arkaplanı çok iyi bilmeyen fransızlar için Petain, bir haindir.

Petain bana hep Dune serisindeki Vor Atreides’i ve II. Leto’yu hatırlatmıştır. İnsan ırkının nihai kurtuluşu için milyonlarca insanı kurban etmek gibi zor kararları alabilen, lanetlenmiş ve fedakar komutanlardı.

Başka bir boyut

Balık burcu, Neptün ve Jüpiter kelime anlamıyla “Başka bir boyuttur.” Günümüz sıradan insanı bu “boyut” meselesini biraz spiritüel algılamakta, bu nedenle astrologlar arasında bile realizmden uzak Balık yorumları görülmektedir.

“Başka bir boyut” kelime anlamıyla: İçinde bulunulan durumdan farklı bir durum, içerik, derinlik, genişlik, büyüklük ve kapsam demektir. Örneğin sıradan birey için anne karnı başka bir boyuttur, uzay-zaman dokusu, denizler, sembolizm, bilinçaltı ve gerçekte görmeden, sonuçlara bakarak üstünde varsayımlarda bulunabileceğimiz her şey.

Yani bu kavuşumun bir diğer etkisi de “başka boyutlardan” konuşuyor olmamız olacak. Anne karnındaki çocuğun durumu, uzay-zaman dokusu, herşeyin başlangıcı, denizler, başka denizler, bilinçaltı ve başka bilinçaltları.

Neden başka bilinçaltları? Daha doğru bir ifade ile başka bilinçüstü? Zira bildiğimiz bilinçüstünü Sigmund Freud çoktan keşfetti. Balık burcunda Jüpiter-Neptün kavuşumuna sahip Freud’un bilime en büyük katkısı insan zihnini araştırmak için yeni bir yol sunmasıydı: Bilinçüstü. Bugün insan zihninin bu derinliğini görmüyor, duymuyor ve dokunamıyoruz ama yarattığı sonuçlardan bu realiteyi artık araştırabiliyoruz. Tam bir Balık sembolizmi.

 

Astrolojide Sigmund Freud görüşü
Sigmund Freud

 

Hem Freud’un hem Petain’in bu kavuşumları Satürn ile kare açıdaydı, başarıları da bu getirdi. Günümüzde, bu kare noksanlığından başarılı olmak zor da olsa, nihayetinde azmedenler ve erinmeyenler için mümkün.

Balık burcu, Koç’tan, yani ortaya çıkıştan bir önceki burç. Farklı ve görünmez boyutta toplanan şeyler, sonradan hepimizin bildiği gibi büyük bir güçle ortaya çıkar. Yani Balık; fırtına öncesi sessizliktir.

Anne karnında gelişen bebeğin doğması gibi de düşünebilirsiniz… Peki bu büyük kavuşumdan ne doğacak?

Özellikle kasırgalardan ve sellerden bahsediyorum. Jüpiter tüm hava olaylarını sembolize ediyor. Astroloji Eğitimi 1 kitabında da yazdığım üzere fırtınalar okyanus/deniz yüzeyindeki ılık ve nemli hava hızla yükselmeye başlamasıyla temelleniyor. Haliyle belli bölgelerde alışılmadık güçte kendisini gösterecek fırtınalardan ve sisten bahsediyoruz. Özellikle bu üçlünün birleştirici ve çarpıştırıcı etkisi (Terazi) nedeniyle (kavuşum sırasında görmesek, hatta ortalık sütlimanmış gibi görünse bile, ki bu olabilir) birbiriyle çarpışan ve birleşen fırtınalar da göreceğiz.

Balık burcunun “bir başka boyut” olarak anlaşılmayan taraflarından bir başkası da budur. Balık burcunda “sonuçları oluşturan nedenler” vardır ve o sırada olaylar görünmediği için eşlikçi veya tetikçi başka sebepler aranır. Hatta acemi astrologlar tarafından bile.

Balık burcu ve Neptün soğuğu da yönetiyor. Yine aynı mantıkla bunda da muazzam artış öngörülebilir.

Astrologları da “sembolizm doğası” nedeniyle ilgilendiren bir pozisyon. Yüzeysel, ansiklopedik kitaplar her zaman olacaktır ama “Başyapıt” olarak tarif edilecek ve kolektifte iz bırakacak astroloji çalışmaları da görülecektir. Bu pozisyon aynı zamanda her tradisyondan astroloğun birleşmesine neden olacak nedenleri de doğuracak ve büyük resme katkı sağlayacaktır.

 

Devrim Dölen

Zodyak Astroloji Dergisi, 2022 Özel Sayı

 

13 Nisan 2022 güncellemesi:

22 Şubat 2022: Rusya – Ukrayna savaşı

Uluslararası uzay istasyonu hakkındaki uluslararası tartışmalar ve yok etme planı.

Hissedilir depremsellik.

Türkiye’de ilk kez beş dernek bir araya gelerek Dünya Astroloji gününü kutladı.

Soğuklar konusunda rekorlar.

Devrim Dölen

3 Mart 1977 İstanbul doğumludur. Amerika’da ve Türkiye’de faliyet gösteren çeşitli astroloji ve istatistik gruplarıyla birlikte, profesyonelliğe adım atmadan 24 yılını astroloji araştırmalarına verdi. 1999 yılından itibaren bunların bazılarını hakemli dergilerde (Bilim Tarihi), bazılarını da internet aracılığıyla paylaştı. İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde Türkiye’de ilk defa YÖK onaylı astroloji eğitmenliği yapmıştır. 2001 yılında ücretsiz astroloji kursu veren Türkiye’deki ilk Türkçe topluluklardan Astroloji ve Astro-Gunluk gruplarının da moderatörlerindendi. 2011 yılında ise Zodyak Astroloji Yayınevini ve bugün bir çok astrolog yetiştirmiş olan Astroloji Akademisi’ni, 2015 yılında ise astrolojimarket.com sitesini kurmuştur ve aynı yıl Astroloji Derneği'nin kurulmasına öncülük etmiştir. 2016 yılında ise Zodyak Astroloji Dergisi'ni çıkartmaya başlamıştır. Integritas tekniğinin yaratıcısıdır. Karate'de siyah kemer sahibidir. Astrolojik tablolar, tasarımlar ve diorama yapmayı, doğayı, ekoköyleri, dalmayı, aramayı, yanılmayı ve tekrar aramayı yaşam tarzı haline getirmiştir… Şimdiye kadar çıkmış olan yayınları: Astroloji Eğitimi 2 Astroloji Eğitimi 1 Arap Noktaları & Astrolojide Gösterge Denklemleri 2022 Gökyüzü Takvimi 2021 Gökyüzü Takvimi 2020 Gökyüzü Takvimi 2019 Gökyüzü Takvimi 2018 Gökyüzü Takvimi Zodyak Astroloji Dergisi Uranian Astroloji & Kozmobiyoloji Asteroid Sözlüğü (Program) Bitkiler: Astroloji & Mitoloji Temel Seviye 1: Gezegenler & Elementler Temel Seviye 2: Burçlar Temel Seviye 3: Evler Temel Seviye 4: Açılar 2015 Gökyüzü Takvimi

Bir cevap yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
3 Yılı Kapsayan Gökyüzü Takvimi Çıktı!İncelemek ve Satın Almak İçin Tıklayın