Klasik ve Uranian Astrolojide Giriş / Gelişme / Sonuç Takibi

 

Astrolojide yaptığımız bir çok öngörüde giriş, gelişme sonuçları takip etmenin pratik bir yolu var mı? Bu yazıda astrolojide en çok merak edilen bu konuya eğilmek istiyorum.

 

KLASİK ASTROLOJİ / Natal
4. ev hep sonlanmalar/sonuçlanmalar dedik. Bazen unutulan bir şey var: Aynı zamanda 4. ev "temel"dir de. Sonuçlanmalar, nasıl bir temel kurduğunuzla ve bir olaya/projeye nasıl başladığınızla da tahmin edemeyeceğiniz kadar çok ilgilidir. Mükemmel olabilecek bir şey hiç umulmadık derecede kötü, çok kötü olabilecek bir şey umulmadık derecede iyi de bitebilir.

4. evinizde ebeveynlerinizden aldığınız saldırgan savunma mekanizmalarının oluşturduğu kişisel bilinçaltınız, bilincinize çoğunlukla çıkmamış yanlış inançlarınız ve tüm bunlara bağlı olan en saf ruhsal durumunuz bulunur. 4. ev anne kucağı gibidir, güvenlidir, alışkınsınızdır, tersi 10. evde ise artık olgunlaşmış olmak zorundasınızdır. Fakat kişi 4. evin tuzaklarından arınabildiğinde ancak ruhsal doyuma ulaşabilir ve olgunlaşabilir. Sağlam ve saf temeller kurun, ve en önemli bilgelik cümlemiz olan "kendinizi bilin" ki tekrar tekrar ve tekrar tekrar bilinçli ve çoğu zaman bilinçsiz 4. evinizi sarsmayın ve/veya yıkmayın.

 

Kabaca, burçsuz açısız dispozitörsüz konuşmak, yani ana-fikri vermek gerekirse:

 

4. evinde Satürn olan kişiyi ele alalım: Avantajları: Temellerini sağlam, yavaş, duygulara bağlı kalmadan ve kararlı bir şekilde kurabilir.

Dezavantajları: Ailesinden her şeyin kurallara/şablona uygun olması gerektiği yargısını bilinçaltında taşımaktadır ve kurallara, duygulara, zamansal sınırlara uygun olmayan şartlar ortaya çıktığı anda bunlara karşı bilinçsiz bir şekilde tüm bilinçaltı savunma mekanizmaları ortaya çıkacak, tüm düzeni yıkılacaktır veya artık çok gecikmiş olacaktır.

İLGİLİ YAZI:  11 Ağustos 2018 Güneş Tutulması

 

Merkür 4. evde olduğunda avantajları: Başka gezegenlerin rengini alan bir gök cismidir. Kişi ailesinden iletişim kurmanın ve fikirsel bilgi alışverişinin, zihinsel fırtınanın önemine dair inançlar/temeller almıştır. Bu yüzden 4. evde Merkür'ü olan kişi şartlara, bilgiye ve/veya diğer kişilerin fikirlerine göre bir temel kurmayı esas alır ve çok kolay adapte olabilir, bu yüzden de yüzeysel ve hızlı bir temel kurar.

Dezavantajları: Ya şartlar ve/veya diğer kişilerin zemininde daha kötü bir 4. ev kullanımı varsa?

 

Mars 4. evde avantajları: Sanki her şey için acele etmesi gerektiğine, hareket edilmezse bir şeylerin kaçırılacağına dair bilinçaltı savunma mekanizmalarına sahiptir. Temellerini hızlı, girişken ve saldırganca kurar. Bir çok kişiden daha çabuktur, elini kirletmekten çekinmez.

Dezavantajları: Sabırsızlıktan kaynaklanan kazalar, travmalar.

 

Jüpiter 4. evde avantajları: Tamamen soyut ve kişisel gelişimle ilgili bir gök cismidir. Umutla hemen bir temel kurmaya başlar ve şansı çok yaver gider, toplumdan büyük bir destek görür. Ne var ki kurduğu temel o kadar soyuttur ki ve bilinçaltında ebeveynleri tarafından işlenmiş o kadar aşırı inançları ve savunma mekanizmaları vardır ki kurduğu temelin soyutluğunu, balonluğunu ve inançlarının yanlışlığını göremediği için somut bir sonuç beklemesi de hata olur.

 

"kendini bil" cümlesinden sonra gelen cümleyi bu noktada hatırlamak gerek tekrar: "aşırıya kaçma".

 

 

Olay anı haritalarında ise sonlanmalar için 4. ev temel alınır.

 

 

Türkiye'de ilk kaynak kitap olarak yazıp yayınladığım Uranian Astroloji & Kozmobiyoloji kitabından konuyla ilgili asteroidleri alıntılarsak: 

İLGİLİ YAZI:  Guatemala'da yanardağ patladı


KLOTHO
MPC No: 97
Davranış biçimi: Satürn Koç
Anahtar Kelimeleri: Bir başlangıcı çevreleyen koşullarla ilgilidir. Başlangıçlardaki kaynaklar,
oluşan olaylar.

LACHESIS
MPC No: 120
Davranış biçimi: Satürn Terazi
Anahtar Kelimeleri: Bir konuya ya da olaya ortasından girmek. İlerlemiş bir olayın veya
durumun tam ortasında kalmak. Yarı ömür.

ATROPOS
MPC No: 273
Davranış biçimi: Satürn Yengeç
Anahtar Kelimeleri: Ölüm, sonlar ve tamamlanma. 

 

Örnek

Asteroid Klotho 10º4‘ İkizler burcunda. 
Yepyeni ve beklenmeyen (Uranüs) bir saldırının (Mars) ilki. İkizler burcu iki saldırıyı sembolize ediliyor. İkinci saldırı Nagazaki'ye yapıldı.

 

Lachesis 12º37‘ Kova burcunda.
Bu asteroidin tam karşısında 12. ev girişinde Aslan Güneş'i ve Pluto var. Hiroşima'ya atılan atom bombasından sonra, yayılan radyasyondan dolayı birçok çocuk hasta olmuş ve ölmüştür. Radyasyon, üreme hücrelerini etkilediği için çoğu bebek genetik bozukluklarla beraber doğmuştur.

 

Atropos 6º34‘ Boğa burcunda.
Boğa burcu kadim zamanlardan beri Dünya'nın burcu olarak kabul ediliyor. Bu asteroid bulunduğu noktadan Lachesis'te işlenen gibi Güneş-Pluto ikilisine kare yapmakta…

 

 

Devrim Dölen

3 Mart 1977 İstanbul doğumludur. Amerika’da ve Türkiye’de faliyet gösteren çeşitli astroloji ve istatistik gruplarıyla birlikte, profesyonelliğe adım atmadan 24 yılını astroloji araştırmalarına verdi. 1999 yılından itibaren bunların bazılarını hakemli dergilerde (Bilim Tarihi), bazılarını da internet aracılığıyla paylaştı. İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde Türkiye’de ilk defa YÖK onaylı astroloji eğitmenliği yapmıştır. 2001 yılında ücretsiz astroloji kursu veren Türkiye’deki ilk Türkçe topluluklardan Astroloji ve Astro-Gunluk gruplarının da moderatörlerindendi. 2011 yılında ise Zodyak Astroloji Yayınevini ve bugün bir çok astrolog yetiştirmiş olan Astroloji Akademisi’ni, 2015 yılında ise astrolojimarket.com sitesini kurmuştur ve aynı yıl Astroloji Derneği'nin kurulmasına öncülük etmiştir. 2016 yılında ise Zodyak Astroloji Dergisi'ni çıkartmaya başlamıştır. Integritas tekniğinin yaratıcısıdır. Karate'de siyah kemer sahibidir. Astrolojik tablolar, tasarımlar ve diorama yapmayı, doğayı, ekoköyleri, dalmayı, aramayı, yanılmayı ve tekrar aramayı yaşam tarzı haline getirmiştir… Şimdiye kadar çıkmış olan yayınları: Astroloji Eğitimi 2 Astroloji Eğitimi 1 Arap Noktaları & Astrolojide Gösterge Denklemleri 2022 Gökyüzü Takvimi 2021 Gökyüzü Takvimi 2020 Gökyüzü Takvimi 2019 Gökyüzü Takvimi 2018 Gökyüzü Takvimi Zodyak Astroloji Dergisi Uranian Astroloji & Kozmobiyoloji Asteroid Sözlüğü (Program) Bitkiler: Astroloji & Mitoloji Temel Seviye 1: Gezegenler & Elementler Temel Seviye 2: Burçlar Temel Seviye 3: Evler Temel Seviye 4: Açılar 2015 Gökyüzü Takvimi

Bir cevap yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Türkiye'de İlk Kaynak Kitap: URANIAN ASTROLOJİ & KOZMOBİYOLOJİSatın alın kapınıza gelsin: Buraya tıklayın.
+ +