Solar Return (Güneş Dönüşü) Haritaları

 

 

 

Astrolojideki en önemli öngörü tekniklerinden birisidir Solar Return. Türkçe anlamı Güneş Dönüşü olan Solar Return tekniği ile 1 yıllık bir harita çıkar ve gelecek tahmin edilmeye çalışılır. 

 

Aşağıdaki yazı 2011 yılında yazdığım ve o yıldan beri öğrencilerime dağıttığım Astroloji Akademisi 9. Eğitim notundan alıntıdır:

 

TEKNİK

Klasik “Güneş herşeyi aydınlatır” felsefesinden yola çıkılarak elde edilen bir harita çeşididir. Oldukça basittir ve çok eski bir geçmişe sahiptir. Bazı Roma imparatorlarının bu haritalara baktıkları bilinmektedir. Transit Güneş’in, natal Güneş’imizle tam kavuştuğu ana göre çıkarılır ve 1 senelik geçerliliği vardır. Doğru bir Solar Return haritası için doğum saati kesinlikle net olmalıdır.

Örneğin 7 derece 13 dakika Koç burcunda bulunan bir Güneş’e sahipsiniz. Her sene “yaklaşık” aynı yolu kateden Güneş’in bu noktaya geldiği anda haritayı çıkarırsanız, o senelik haritanızı da elde etmiş olursunuz. Solar haritaların başlangıcı, her sene doğum günümüzle ya aynı güne, ya 1 gün öncesine ya da 1 gün sonrasına denk gelir. Dolayısıyla Güneş’in senelik döngüsü aynı günlerde 1-2 derece saptığı için Güneş dönüş haritası ille de doğum gününe denk gelmeyebilir, şaşırmamalısınız. Aynı durum gündönümü ve ekinokslarda da olur bildiğiniz (Bkz. Gezegenler & Elementler / Temel Seviye 1 kitabı) gibi.

 

 

DOĞDUĞUN DEĞİL SEÇTİĞİN YER

Soların nereye göre çıkarılması gerektiği konusunda; doğulan yer, ikâmet edilen yer ve doğum gününde herhangi bir sebepten dolayı bulunulan yer şeklinde üç farklı seçenek tartışılıyor olsa da, Güneş dönüşü haritası doğduğunuz yere göre değil, her zaman bulunduğumuz yere göre çıkarılır. Hatta bir çok astrolog bu yüzden [örneğin rahmetli Hülya Koçak çoğunlukla ve Devrim Dölen (iki kere)] yıllık haritalarına etki edebilmek adına Güneş dönüş zamanlarında seyahatlere çıkarlar. Bazı astrologlar teorik olarak kaderin değiştirilemeyeceğine inansalar da, pratikte, yapılan deneyler astroloji teorisiyle örtüşmekte, yani özgür iradeye izin vermektedir.

 

 

HARİTAYI ÇIKARTMAK İÇİN

Solar Fire programında Güneş Dönüş haritası için F5 tuşuna basın. Karşınıza çıkan ekranda hangi zamanda geçerli olan haritayı görmek istiyorsanız o tarihi yazmalısınız. Diyelim ki Devrim Dölen’in Güneş dönüş haritasını çıkıyoruz: Doğum tarihi 3 Mart 1977, İstanbul’dur. 2013 yılının Solarına bakmak istiyoruz. Tarihi tam doğum tarihi olarak girmeyin, karışır. Şöyle yapın: 2 Şubat 2013 olarak yazın. Doğum saati önemli değildir çünkü transit Güneş, her sene farklı saatlerde natal Güneş’inizle kavuşacaktır. Dolayısıyla herhangi bir saat girebilirsiniz. Buna karşın yer önemlidir. Sağ tarafta alttaki seçenekleri göreceksiniz. Bu kutucuklar hangi Soları seçeceğinizde rol oynayacak:

Current: Güncel Güneş Dönüş haritası (2 Şubat 2013 tarihinde geçerli olan).
Nearest: En yakın Güneş Dönüş haritası (2 Şubat 2013 tarihine en yakın olan).
Next: Bir sonraki Güneş Dönüş haritası (2 Şubat 2013’den bir sonraki gelecek olan).

Devrim Dölen 2013 Mart doğumlu olduğuna göre 2 Şubat 2013 yazarsak ve next’i işaretlersek 2013 senesine ait Güneş dönüş haritasını çıkartmış oluruz. Yalnız belirtmemiz gerekir ki, kişi Güneş dönüş haritası başladığı anda hangi bölgede ise orayı girmelisiniz. Örneğin Devrim Dölen İstanbul doğumludur ama 2013 yılının Güneş dönüşü esnasında İzmir’dedir. Bu yüzden harita İzmir’e göre çıkarılmalıdır.

 

 

SOLAR HARİTA TEK BAŞINA YORUMLANABİLİR

Örneğin ileride, solar harita üzerinde, sadece yıl lorduna (Profeksiyon haritasında Güneş’in düştüğü burcun yöneticisi) önem vereceğimizi göreceğiz. Bir çok ileriye yönelik tahmin tekniği yukarıdaki örnekte olduğu gibi başka tekniklerle harmanlanır. Halbuki Güneş Dönüş haritaları kendi başlarına da sanki bir natal haritaymışçasına yorumlanabilirler. Aradaki ciddi farklılıklardan birisi budur.

 

 

SOLAR PERİYOTLAR

1522-1590 yılları arasında yaşamış astrolog (ve astronom) Junctin de Florence, Solar haritaların periyotlara sahip olduğunu söyler (kaynağını belirtmez). Buna göre, Solar haritanın yükselen burcunun yöneticisi hangisiyse periyot o gezegenle başlar ve bildiğimiz, daha önceki tekniklerden aşina olduğumuz klasik hiyerarşiye göre devam eder :

Satürn: 85 gün
Jüpiter: 30 gün
Mars: 30 gün
Güneş: 53 gün
Venüs: 33 gün
Merkür: 57 gün
Ay: 71 gün

 

Kabaca:

Satürn günleri: Yalnız karma arzusu, ağırlık ve görev, sınanma, kısıtlanma, elini taşın altına koyma günleri.
Jüpiter günleri: Cesaret, genişlik ve özgürlük arzusunu gösteren günler.
Mars günleri: Hareket, hastalık, düşmanlık, girişim, mücadele günleri.
Güneş günleri: Önemli hadiseler, aktif ve göze çarpan günler.
Venüs günleri: Tembellik, harcamalar ve dostlar.
Merkür günleri: Görüşmeler, okuma ve yazma, öğrenim.
Ay günleri: Yolculuk zamanları ve değişken ruh hâli.

 

 

YORUMLAMA

Yılın konularını Temel Seviye'de gördüğünüz 3 harita lordu belirler. 1. evin lordu 9. evdeki Kova Merkür'üyse yılın konuları eğitim, yolculuk ve yayıncılık alanında herkes için entellektüel açıdan yeni bir yol açmakla, krizlerle başetmekle ve aşırı sosyallikle geçecektir. Ay lordu kişinin yeteneklerini hangi alana yoğunlukla kanalize edeceğini gösterir. Yukarıdaki örnekten devam edersek Ay lordu Satürn olan kişi 9. ev konularında yeteneklerini sistem kurarak ve gerçekliği yanına alarak sağlayacaktır. En güçlü gezegen ise aktif olarak elinde bulunan saldırı veya savunma silahıdır. Venüs ise diplomasi, Jüpiter ise yaygınlaşmak/yaygınlaştırmak gibi…

İLGİLİ YAZI:  Ana Öngörü Yöntemleri Atölyesi (4 Günlük, Online)

Haritadaki yücelmiş veya güçlü gök cisimleri bazen o kadar etkin olurlar ki yılın konularını harita lordunun elinden alırlar. Örneğin asc yöneticisi yücelmiş bir gök cisminin hakimiyetindeyse ve o gök cismi aktif açılar kuruyorsa bu rahatlıkla gerçekleşebilir.

Daha sonra tabiki kaba yorum yapıyoruz. Örneğin üniversite durumumuzu görmek için 9. eve ve ondan türetilmiş evlerin konularına bakıyoruz. Örneğin Üniversitenin bu sene bitip bitemeyeceğini görmek için bakılması gereken evler 9 ve 12'dir (12. ev Üniversitenin bitişi, sonlanışı olan 4. evine denk gelir). Eğer 12. evin yöneticisi 9. evdeyse evet Üniversite durumunda sonuçlanma olacağı açıktır. Bu kaba konuların detaylarını tespit için Temel Seviye'de gördüğünüz gibi bunların Mısır sınırlarına ve yansıtıcılarına bakıyoruz. Örneğin 9. eve düşen 12. ev lordunun yansıtıcısı 1. evse kişi üniversiteyi kendisi sonuçlandırıyor, dıştan bir müdahele olmuyor. Gibi…

3. sırada köşe noktalara gök cismi düşüp düşmediği gelir. Asc, dsc, mc ve ic noktalarında bulunan gök cismi uygulayabileceğiniz özgür irade noktalarıdır. Örneğin Jüpiter kendini geliştirme gücünü temsil ederken, Satürn yıl içinde yepyeni bir sistem kurabilme gücünüzü temsil eder. Yalnız dsc'ye düşen gök cismi kişiye ters gelecek kişi veya olayları da temsil edebilir çoğunlukla. Örneğin dsc'deki Jüpiter kişiye açılan davaları temsil edebilirken Merkür bir iftirayı da gösterebilir.

Solar Dönüş haritalarında yükselen burçları evsel bazda değerlendirmelisiniz. Örneğin Koç yükselen haritada Balık burcu çoğunlukla 12. eve düşer. Yani kayıplar ve üzüntüler Balık konularıyla gelecektir. Yöneticilerine ve detaylar için sınır ve yansıtıcılara bakmak unutulmamalı. Ve aynı yükselenle çoğunlukla 9. eve Yay burcu düşecektir. Böylece toplumsal açıdan şans da Yay konularıyla yakalanacaktır. Yükselen burcu ve yöneticilerini gözucuyla da tartmalı, Güneş’in ve Ay'ın bulunduğu ev ve yaptığı açılara da ekstra önem vererek yorumu tamamlamalıyız.

Solar haritalar kendi başlarına yorumlanabilseler bile natal haritalarla harmanlanabilirler de. Bunun için ev örtüşümlerini kullanırız. Örneğin solar 9. evin natal 2. eve düşüşü o sene yayıncılıktan kazanılacak geliri temsil edebilir.

Son olarak: Yorum yaparken iyicil-kötücül skoru tutmamayı, yorumun kalitesinin esas olduğunu unutmayın.

 

 

 

 

Kaba bir örnek:

Bu Solar yılın olaylarına bir bakalım:

3 Aralık 1969: Türkiye Öğretmenler Sendikası boykot kararı aldı. TÖS, Türkiye'nin ilk öğretmen sendikasıydı.
6 Aralık 1969: 1600 öğretmen Cumhuriyet tarihinde ilk kez Erzurum'da boykota başladı.
15 Aralık 1969: Türkiye Öğretmenler Sendikası, TÖS ile İlkokul Öğretmenleri Sendikası, İlk-Sen'in birlikte düzenlediği boykot başladı. Boykota 120 bin öğretmen katıldı.

Öğretmenler (9. ev) haklarını (Satürn) ve bu konuda sağlam adımlar atılmasını (Boğa) istiyorlar, bu konuda isyan bayrağını da (Satürn’ün sınırları kaldıran etkisi (Satürn = "sınırlar" konu başlığı) ve karşılıklı ağırlamayla destek aldığı Venüs’ün Uranüs kavuşumu) çekmiş durumdalar, bu yüzden çalışmayı bırakıyorlar (Satürn yönetimindeki Oğlak 6.ev=grev). Ülke imajının (1. evin karşısında Satürn yönetiminde Kova duruyor) da karşısındalar. Zaten o seneki imajımız da Akrep. Mars grevler evinde (6) yücelmiş konumda ve öğretmenlerin de (9. ev) yöneticisi konumunda. (Bir evde gezegen varsa ilk o yorumlanır, daha sonra o evin yöneticisine bakılır).

 

16 Aralık 1969: İstanbul Boğaz Köprüsü, 303 milyar liraya ihale edildi.
20 Şubat 1970: Dünyanın 4. büyük köprüsü Boğaz Köprüsü'nün temeli atıldı.
21 Şubat 1970: İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi öğrencileri Boğaz Köprüsü'nü protesto ettiler.

Solar haritada Terazi (köprü semboliği) burcunda, trafiği sembolize eden 3. evde stelyum (gezegen yığılması) var. Ay lordu da orada ve en güçlü gezegen. Protesto edenler ise, 9. ev (üniversiteler) yöneticisi olarak 6. eve düşen (teknik okullar) Mars’ın Terazi stelyumuna karesi. Mars hem yücelmiş durumda hem de asc lordunun hakimi.

 

14 Ocak 1970: Mahkum aileleri "genel af" için yürüyüş yaptılar.
24 Mart 1970: Adana Cezaevi'nde 900 hükümlü ve tutuklu cezaevi yönetimine karşı isyan başlattı.
23 Temmuz 1970: Bursa Cezaevi'nde ayaklanma: Savcı 4 saat rehin tutuldu.
20 Eylül 1970: Amasya Cezaevi'nde mahkumlar ayaklandı.

12. evin (mahkumlar) 4. evi (aileler): 3. ev. Burada da Terazi stelyumunu 3. evde görüyoruz. (Ev türetme tekniğine göre). 12. evin yöneticisi Ay (mahkumlar) İkizler burcunda 11. evde ve Terazi stelyumuyla ve buradaki iki harita lorduyla üçgen açılı.

 

19 Ocak 1970: Beyaz Kelebekler müzik grubu Adapazarı yakınlarında kaza geçirdi ve sanatçılardan üçü yanarak öldü.

İLGİLİ YAZI:  Astroloji Bilmenin Dezavantajları

5. evin (sanatçılar, ünlüler) yöneticisi Jüpiter 3. evde (trafik) yücelmiş Mars’la (yanmak) kare.

 

30 Mayıs 1970: Askerî Personel Kanunu tasarısını protesto eden astsubay eşleri yürüdü. Astsubay eşlerine polis müdahale etti.

6. evin (toplumsal düzeni korumakla yükümlü olanlar: Memurlar, askerler, polisler) 7. evini (eşleri) Aslan kesiyor ve yöneticisi Güneş 3. evde (yürüyüş) Akrep burcundan 9. evdeki (yasa) Satürn’ün karşısında.

 

1 Haziran 1970: On binlerce öğrenci ve öğretim üyesi Ankara’da "Anayasa'ya saygı" için yürüdü.

Bu kişilerin semboliği ise elbette ilk başta verdiğimiz örnek 😉 (9. ev Satürn’ü = 9. ev anayasa ve Satürn de saygı kelimelerinin de karşılığı)

 

4 Haziran 1970: Manisa'da sağcılar mini etekli kızlarla uzun saçlı ve favorili erkeklere saldırdılar.
21 Ağustos 1970: Ankara'da Hukuk ve Dil ve Tarih- Coğrafya fakülteleri sağcılar tarafından işgal edildi.

Bkz. Mars (gelenekleri temsil eden 4. evden ve dini görüşleri temsil eden 9. evden geliyor ve çok güçlü). "Görüntü" anlatan Terazi'deki gök cisimlerine kare)

 

11 Haziran 1970: Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Sendikalar Kanunu'nda değişiklik yapılması Türkiye İşçi Partisi'nin 4 milletvekili dışında 230 oyla kabul edildi. Yasada yapılan değişiklikler, kısa adı DİSK olan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun faaliyetlerini kısıtlamayı amaçlıyordu. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu 15 Haziran'da eylem kararı aldı. 70 bin işçi direnişe geçti. İşçiler Kartal'da Ankara Asfaltı'nı kapattı; Haymak Fabrikası işgal edildi. Bakırköy'de Londra Asfaltı'nı kapattı. Levent bölgesindeki fabrikalardan çıkan işçiler Şişli, Taksim yönünde;Türk Kablo Fabrikası işçileri ise İzmit'e doğru yürüdü. İki gün süren olaylar sonucunda 5 kişi öldü, 200'e yakın kişi yaralandı, yüzlerce işçi gözaltına alındı. Meclis, "15-16 Haziran" işçi eylemleri sonrası sıkıyönetim ilan etti. Sokağa çıkma yasağı kondu. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) yöneticileri gözaltına alındı. Başbakan ve Adalet Partisi Genel Başkanı Süleyman Demirel'e muhalif 26 milletvekili partiden ihraç edildi. 

İşçileri Mars ve Satürn temsil ediyor. (6. ev=işçiler) Sendikalar kanunu ise 2. ev => yöneticisi Merkür Terazi burcunda stelyuma dahil. Terazi=siyasetçiler.

 

9 Ağustos 1970: Cumhuriyet tarihinin 3. devalüasyonu yapıldı; 1 dolar 9 liradan 15 liraya çıkartıldı.

2. ev yöneticisi Merkür (stelyum Merkür’ü) 9. evin yöneticisi yücelmiş Mars’tan kare alıyor. (Devalüasyon bir devletin resmî para biriminin diğer ülke dövizleri karşısında değer kaybettirilmesidir. Bu yolla ithal malları pahalılaşırken, yerli malların fiyatı da aşağı çekilmiş olur: 3. ev = İthalat).

 

10 Eylül 1970: Amerika Birleşik Devletleri'nin Türkiye'de haşhaş ekimini yasaklama önerisi Meclis'te reddedildi.

Exact Güneş – Satürn karşıtlığı. (Satürn klasik astrolojide zehirli ve halüsinatif bitkileri sembolize eder).
19 Eylül 1970: Türk Hava Yolları'nın "Antalya" isimli uçağı Isparta yakınlarında düştü: 154 kişi öldü.

Exact Güneş – Satürn karşıtlığı. Ayrıca Mars hem uçakları sembolize eden 9. evin yöneticisi hem de uçak kazalarını (9. evin 8. evi olan 4. ev) yönetiyor. Ve uçakların evrensel temsilcisi Jüpiter’le, her türlü trafiğin de temsilcisi Merkür’le kare. Aynı pozisyon aşağıdaki örneği de karşılıyor (9. ev: Yabancılar).

 

2 Ekim 1970: Ankara'da, Merkezi Antlaşma Örgütü, CENTO binasına bomba atıldı. (Önceki adı: Bağdat Paktı (1955-1958), Türkiye, İran, Irak, Pakistan ve Birleşik Krallık arasında, Sovyetler Birliği'nin Ortadoğu'da nüfuz kurmasını önlemeye yönelik olarak kurulan güvenlik ve savunma örgütü).

15 Ekim 1970: İstanbul'da kolera salgını olduğu açıklandı.

 

Göreceğiniz gibi çoğu şeyi Mars karesi ve Satürn'den yorumladık. Mars yücelmiş konumda ve harita lordlarından birisinin de görebileceğiniz gibi hem hakimi hem de diğer iki harita lorduna kare. Harita lordlarından biri olan Güneş ise Satürn'le exact karşıt halde ve kendisi zaten yücelmiş Mars'ın hakimiyetinde.

 

 

ARAP NOKTALARI

Solar haritalarda 5. kitapta konu ettiğimiz Arap Noktalarını da kullanabilirsiniz. Yine bu harita üzerinden örnek vermek gerekirse:
Uzun yolculuklar noktasının temsilcisi Mars’tır. (Uçak kazası)
Yüksek öğrenim noktasının temsilcisi Satürn’dür.

Bilgileriniz henüz tazeyken, haritayı elinize alarak okuduğunuz maddeleri tekrar gözden geçirip, seçtiğiniz bir seneye kendinizin de bir göz atması iyi olacaktır…

 

 

EV EŞLEŞİMLERİ

ASC: Hatırlarsanız Türkiye’nin 1969 yılındaki solar haritasında 19 derece Aslan yükseliyordu. Bu nokta, Türkiye’nin natal haritasında 2. eve (ekonomi) düşmektedir. O sene büyük bir devalüasyon söz konusudur. (Ayrıca 19 derece Aslan gördüğünüz gibi zor koşullar altındadır).

MC: Solar haritanın MC derecesi ise 11 Boğa’dır. Bu da Türkiye’nin 11. evine denk gelir. Özgürlükler, kitle hareketleri…vs. Ayrıca 11 derece Boğa, görüldüğü gibi isyan bayrağını çeken iki kolektifle büyük sekstil kalıbını oluşturmakta ve Akrep stelyumuna karşı durmaktadır.

Sadece ASC veya MC noktasına değil, tüm ev çizgilerinin kesim noktaları da önem taşır. (Bu yüzden doğru ev sistemini kullanmak çok önemli bir hâle gelir, bildiğiniz gibi Alcabitius ev sistemini seçmemizin sebebi bu gibi örneklerin çok çok fazla olmasıdır).

İLGİLİ YAZI:  2022 Gökyüzü Takvimi Yayında!

Örneklerde çokça gördüğümüz 9. eve bakalım: 9. evin derecesi 10. eve düşmektedir. Demek ki 9. ev önemli olayları gösterecek. (Bu nokta 4. evdeki Natal Terazi Mars’ına karşıt durmaktadır).

Hatırlayalım => 9. ev: uçaklar. Uçak kazaları: Türetilmiş 4. ev. Öğretmen protestoları da önemliydi hatırlarsanız: 9. ev öğretmenler. Ve 4. ev de değiştirme ve dönüştürme arzusu. Yine örneklerde çokça gördüğümüz 6. eve bakalım: Solarda 16 derece Oğlak olan 6. ev kesiti, natal haritada 7. eve denk gelmektedir. Çalışanların yüzleşmesi, açık karşı çıkışları.

 

 

SOLAR PERİYOTLAR

Yine aynı örneğimizden gidelim: Türkiye’nin 28 Ekim 1969, Aslan yükselenli Soları.
Yükselen burç Aslan olduğundan sıralamayı Güneş’ten başlatacağız. Yani soların ilk 53 günü Güneş yönetiminde olacak. Arkasından 33 gün sürecek bir Venüs periyodu başlayacak. Böylece tarihler şöyle sıralanır: (Örnekler olduğu gibi yapıştırıldılar, elenen olmadı. Böylece bu sistemin güvenilirliğini test edebilir, başka bir durumun da farkına varabilirsiniz).

 

28 Ekim 1969 – 30 Aralık 1969 = Güneş günleri

 3 Aralık 1969: Türkiye Öğretmenler Sendikası boykot kararı aldı. TÖS, Türkiye'nin ilk öğretmen sendikasıydı.
 6 Aralık 1969: 1600 öğretmen Cumhuriyet tarihinde ilk kez Erzurum'da boykota başladı.
 15 Aralık 1969: Türkiye Öğretmenler Sendikası, TÖS ile İlkokul Öğretmenleri Sendikası, İlk-Sen'in birlikte düzenlediği boykot başladı. Boykota 120 bin öğretmen katıldı.
 16 Aralık 1969: İstanbul Boğaz Köprüsü, 303 milyar liraya ihale edildi.


30 Aralık 1969 – 1 Şubat 1970 = Venüs günleri

 14 Ocak 1970: Mahkum aileleri "genel af" için yürüyüş yaptılar.
 19 Ocak 1970: Beyaz Kelebekler müzik grubu Adapazarı yakınlarında kaza geçirdi ve sanatçılardan üçü yanarak öldü.

 

1 Şubat 1970 – 30 Mart 1970 = Merkür günleri

 20 Şubat 1970: Dünyanın 4. büyük köprüsü Boğaz Köprüsü'nün temeli atıldı.
 21 Şubat 1970: İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi öğrencileri Boğaz Köprüsü'nü protesto ettiler.
 24 Mart 1970: Adana Cezaevi'nde 900 hükümlü ve tutuklu cezaevi yönetimine karşı isyan başlattı.

 

30 Mart 1970 – 9 Haziran 1970 = Ay günleri
 30 Mayıs 1970: Askeri Personel Kanunu tasarısını protesto eden astsubay eşleri yürüdü. Astsubay eşlerine polis müdahale etti.
 1 Haziran 1970: On binlerce öğrenci ve öğretim üyesi Ankara’da "Anayasa'ya saygı" için yürüdü.
 4 Haziran 1970: Manisa'da sağcılar mini etekli kızlarla uzun saçlı ve favorili erkeklere saldırdılar.

 

9 Haziran 1970 – 2 Eylül 1970 = Satürn günleri
 11 Haziran 1970: Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Sendikalar Kanunu'nda değişiklik yapılması Türkiye İşçi Partisi'nin 4 milletvekili dışında 230 oyla kabul edildi. Yasada yapılan değişiklikler, kısa adı DİSK olan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun faaliyetlerini kısıtlamayı amaçlıyordu. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu 15 Haziran'da eylem kararı aldı. 70 bin işçi direnişe geçti. İşçiler Kartal'da Ankara Asfaltı'nı kapattı; Haymak Fabrikası işgal edildi. Bakırköy'de Londra Asfaltı'nı kapattı. Levent bölgesindeki fabrikalardan çıkan işçiler Şişli, Taksim yönünde, Türk Kablo Fabrikası işçileri ise İzmit'e doğru yürüdü. İki gün süren olaylar sonucunda 5 kişi öldü, 200'e yakın kişi yaralandı, yüzlerce işçi gözaltına alındı. Meclis, "15-16 Haziran" işçi eylemleri sonrası sıkıyönetim ilan etti. Sokağa çıkma yasağı kondu. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) yöneticileri gözaltına alındı. Başbakan ve Adalet Partisi Genel Başkanı Süleyman Demirel'e muhalif 26 milletvekili partiden ihraç edildi.
 23 Temmuz 1970: Bursa Cezaevi'nde ayaklanma: Savcı 4 saat rehin tutuldu.
 9 Ağustos 1970: Cumhuriyet tarihinin 3. devalüasyonu yapıldı; 1 dolar 9 liradan 15 liraya çıkartıldı.

21 Ağustos 1970: Ankara'da Hukuk ve Dil ve Tarih- Coğrafya fakülteleri sağcı "komandolar" tarafından işgal edildi.

 

2 Eylül 1970 – 2 Ekim 1970 = Jüpiter günleri
 10 Eylül 1970: Amerika Birleşik Devletleri'nin Türkiye'de haşhaş ekimini yasaklama önerisi Meclis'te reddedildi.
 19 Eylül 1970: Türk Hava Yolları'nın "Antalya" isimli uçağı Isparta yakınlarında düştü: 154 kişi öldü.
 20 Eylül 1970: Amasya Cezaevi'nde mahkumlar ayaklandı.

 

2 Ekim 1970 – 1 Kasım 1970 = Mars günleri
 2 Ekim 1970: Ankara'da, Merkezi Antlaşma Örgütü, CENTO binasına bomba atıldı.
 15 Ekim 1970: İstanbul'da kolera salgını olduğu açıklandı.

 

 

Solar harita üzerinde Güneş yürütme tekniğiyle olayların zamanlamasını da tahmin edebilmek mümkündür.

 

Solar haritalarda biraz sabredip pratik yapınca herşey çok açık değil mi?

 

Bilgi kirliliği nedeniyle doğru kaynakları takip etmeye ve kimden okursanız okuyun okuduğunuz şeyi öncelikle SINAMAYA dikkat ediniz.

 

Devrim Dölen

Astroloji Akademisi 9. Eğitim Kitabından alıntılanmıştır.

Copyright 2011 Zodyak Astroloji Özel Eğitim ve Yayıncılık San.Tic.Ltd.Şti.

 

 

Devrim Dölen

3 Mart 1977 İstanbul doğumludur. Amerika’da ve Türkiye’de faliyet gösteren çeşitli astroloji ve istatistik gruplarıyla birlikte, profesyonelliğe adım atmadan 24 yılını astroloji araştırmalarına verdi. 1999 yılından itibaren bunların bazılarını hakemli dergilerde (Bilim Tarihi), bazılarını da internet aracılığıyla paylaştı. İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde Türkiye’de ilk defa YÖK onaylı astroloji eğitmenliği yapmıştır. 2001 yılında ücretsiz astroloji kursu veren Türkiye’deki ilk Türkçe topluluklardan Astroloji ve Astro-Gunluk gruplarının da moderatörlerindendi. 2011 yılında ise Zodyak Astroloji Yayınevini ve bugün bir çok astrolog yetiştirmiş olan Astroloji Akademisi’ni, 2015 yılında ise astrolojimarket.com sitesini kurmuştur ve aynı yıl Astroloji Derneği'nin kurulmasına öncülük etmiştir. 2016 yılında ise Zodyak Astroloji Dergisi'ni çıkartmaya başlamıştır. Integritas tekniğinin yaratıcısıdır. Karate'de siyah kemer sahibidir. Astrolojik tablolar, tasarımlar ve diorama yapmayı, doğayı, ekoköyleri, dalmayı, aramayı, yanılmayı ve tekrar aramayı yaşam tarzı haline getirmiştir… Şimdiye kadar çıkmış olan yayınları: Astroloji Eğitimi 2 Astroloji Eğitimi 1 Arap Noktaları & Astrolojide Gösterge Denklemleri 2022 Gökyüzü Takvimi 2021 Gökyüzü Takvimi 2020 Gökyüzü Takvimi 2019 Gökyüzü Takvimi 2018 Gökyüzü Takvimi Zodyak Astroloji Dergisi Uranian Astroloji & Kozmobiyoloji Asteroid Sözlüğü (Program) Bitkiler: Astroloji & Mitoloji Temel Seviye 1: Gezegenler & Elementler Temel Seviye 2: Burçlar Temel Seviye 3: Evler Temel Seviye 4: Açılar 2015 Gökyüzü Takvimi

Bir cevap yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
SOLAR RETURN Kitabı Türkiye'de ilk defa yayında.Satın alın kapınıza gelsin: Buraya tıklayın.
+ +