Ay Boşlukta (Void Of Course)

 

 

Ay'ın boşlukta olması terimi teknik olarak "Ay'ın burç değiştirene kadar hiç bir klasik gök cismiyle aplikatif majör açı kurmayacak olması" demektir (Modern astrologlar çoğunlukla boşluktaki Ay'ı kolektif gök cisimlerine de yayarlar). W. Lilly'ye göre moiety (ortaçağda ortaya çıkan tolerans aralığı hesabı) sistemine göre Ay Boşlukta olmayabilir. Fakat Lilly bu sistemi çoğunlukla çelişkili kullanmıştır. Pratikte de bence çalışmamaktadır.

 

Ay'ın boşlukta olma durumu bazen dakikalar, bazen saatler, bazen de bir-iki gün sürer.

 

Örneğin aşağıdaki haritada Ay boşluktadır. (Ay 24 derece Kova burcundadır. En son 22 derece Terazi'de bulunan Venüs ile üçgen açı kurmuştur. Balık burcuna geçene kadar da klasik hiç bir gök cismiyle açı kurmayacaktır. )

 

Ay'ın boşlukta olma hali Horary Astroloji'de (Soru Astrolojisi) sorulan konuyla ilgili olarak "Hiç bir gelişme olmayacak" anlamına gelir.

 

Ay dışındaki hiç bir gök cismi boşlukta olamaz. 

Gökyüzünde boşluğa düşen Ay; serseri bir mayın gibidir. Kaosa işaret eder. Çünkü klasik astrolojide Ay, fizik dünyadır ve "yansıtma" niteliğine sahip olduğundan "ışık taşıyıcısı" olarak kabul edilir ve "Ay-altı" alem olan Dünya ile ilgili işlerin yürümesinden sorumludur (Bu yüzden Ay dışındaki gök cisimleri boşlukta olamaz). Bir gök cisminden aldığı ışığı başka bir gök cismine taşıyamayan Ay, sahipsiz mektupların ağırlığı altında hangi yöne gideceğini şaşırmış bir postacı gibidir.

İLGİLİ YAZI:  Kriz SMSC Platformu

 

Bu yüzden Ay'ın boşlukta olduğu zamanlarda küçük-büyük, önemli-önemsiz yeni bir işe eğer o işten sonuç almak istiyorsanız başlamamanızı öneririm. Astroloji yaşam, plan veya herhangi bir konuda "başlangıçları" baz alır. "Başlangıç veya yenilenme" diyebileceğiniz her işte, Ay'ın temsil ettiği konularda kaos yaşamanız mümkündür.

 

Ay'ın boşlukta olmasının olumlu tarafları da var

Bir noktaya uzun süreli konsantre olmak zor olacağından rutin işler ve öğrenme gerektiren konular yerine vizyon veya yaratıcılık gerektiren gelir-geçer ve önemsiz işlere yönelebilir, beyin fırtınası yapabilirsiniz.

 

Ay'ın boşluktaki halinin bitki alemini nasıl etkilediği konusunda 1997 yazında Yalova'da bir serada mütevazi deneyler yapmıştım. Sonuçlar şaşırtıcıydı. Bazı bitkiler doğru düzgün büyümemiş, bazıları ise olağanüstü büyümüştü. Kontrol grubundaki bitkilerle kıyaslandığında (Yeniay-dolunay ve aradaki ekimler) sanki bu gruplar bir kısmı nükleer atık, bir kısmı da hormon yemiş gibiydi.  İlerleyen zamanlarda dev balkabağı yarışmalarına girme ihtimalim olursa Ay'ın bu serseri halini değerlendirmeyi düşünüyorum 🙂

 

Doğum haritalarında Ay'ın boşlukta olması da aynı kaosa ve aşırı değişime işaret eder. Ay'ın haritada en son kurduğu açı değil, neyi temsil ettiği önemlidir. Ay klasik astrolojide zaten sık değişim, hızlı ve sürekli değişimi ifade ederken, boşlukta olduğunda işler çığırından çıkabilir.

 

Yukarıda Wood Allen'ın haritası bir örnek. Allen'ın bir pedofil olduğu (Eril bir haritada Ay kadınları sembolize eder) ve korkularının boyutunun abartılı olduğu biliniyor. Bu konuda bkz.: Korkular ve Fobiler

İLGİLİ YAZI:  Kriz SMSC Platformu

 

 

Nicolas Cage de boşlukta bir Ay'a sahiptir.  Sürekli depresyon geçiren annesinin ilgisizliğinden kaynaklanan kötü aile koşulları içerisinde büyüdü. Ay Cage'in 8. evini yönetmekte ve gece haritası olduğu için direkt anneyi temsil etmektedir:

 

 

Britanyalı devlet adamı Winston Churchill'in başarılı siyasi kariyeri 1916 Gelibolu yenilgisinden sonra düşüşe geçti. Sadece donanmayla Çanakkale Boğazı'nın geçilebileceği, ardından da rahatça İstanbul’a ulaşılabileceği konusundaki ısrarcı tavrı (Ay sabit bir burç olan Aslan'da), Türklerin umulandan çok daha başarılı bir savunma yapması; müttefik ordusunun tarihi yenilgisine yol açtı. Boşluktaki Ay'ı planları anlatan 11. evin yöneticisidir ve savaş temsilcileriyle (7. ev lordları) kayıpları anlatan 12. evden açılanmıştır. Ay aynı zamanda mekân bilgisi ve bu bilgiyi kullanabilme bilgeliğiyle de ilgilidir (Bkz: 64 Yıllık bir Kayboluşun Ortaya Çıkan Hikayesi son paragraf:

 

 

 

Hillary Clinton'ın boşluktaki Ay'ı eşinin seks evini yönetmekte ve topluma malolan olaylar ve prestij anlamına gelen 10.  evine düşmektedir (Bkz. Monica Lewinsky vb. skandalı):

 

 

Yüzyılın en korkutucu seri katili kabul edilen yamyam Jeffrey Dahmer'ın boşluktaki Ay'ı başkalarına davranış biçimini anlatan 7. evine düşmüştür ve toplumsal olayları gösteren 10. evini yönetmektedir:

 

 

Gezi Parkı Eylemleri başladığı sırada Türkiye 12. ev profeksiyonunu yaşamaktaydı. Türkiye'nin 12. evinde Boşlukta bulunan Ay İkizler burcundadır. Ağaçları korumak isteyen insanları korumak isteyen halk (Ay) kaotik bir döneme girdi.. (Ay'ın dispozitörü Merkür ağaçların evrensel sembolü Satürn'le parkların evrensel sembolü 5. evde kavuşumdadır.):

 

İLGİLİ YAZI:  Kriz SMSC Platformu

Doğum haritalarında boşlukta bir Ay'a sahip olanları bu örnekler korkutmasın. Boşluktaki Ay'a sahip bir çok insan başarılı ve tanınmıştır, çünkü sıradışı ve farklıdırlar. Bir insan uzun yaşamı boyunca bir çok konuda, bir çok pozisyonla birlikte kaos yaşar. Boşluktaki Ay da bu parametrelerden sadece birisidir ve astrolojik haritanız sadece Ay'dan oluşmaz 😉

 

Ay, bilinçaltı savunma mekanizmalarımızı, korkularımızı ve ihtiyaçlarımızı temsil ederken 3 farklı yüze sahiptir. Aydınlık, karanlık ve natürel.

 

Bir insan ne kadar çok şeye ihtiyaç duyarsa o kadar çok sıradan olur ve o kadar çok boyun eğer..

 

Günlük saat saat Ay'ın boşlukta olduğu zamanları Yorumlu Astrolojik Gökyüzü Takvimi linkinden takip edebilirsiniz.

 

Arzularının esiri olmamış, aydınlık Ay'lar dilerim 😉

 

 

 

 

 

Devrim Dölen

3 Mart 1977 İstanbul doğumludur. Amerika’da ve Türkiye’de faliyet gösteren çeşitli astroloji ve istatistik gruplarıyla birlikte, profesyonelliğe adım atmadan 24 yılını astroloji araştırmalarına verdi. 1999 yılından itibaren bunların bazılarını hakemli dergilerde (Bilim Tarihi), bazılarını da internet aracılığıyla paylaştı. İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde Türkiye’de ilk defa YÖK onaylı astroloji eğitmenliği yapmıştır. 2001 yılında ücretsiz astroloji kursu veren Türkiye’deki ilk Türkçe topluluklardan Astroloji ve Astro-Gunluk gruplarının da moderatörlerindendi. 2011 yılında ise Zodyak Astroloji Yayınevini ve bugün bir çok astrolog yetiştirmiş olan Astroloji Akademisi’ni, 2015 yılında ise astrolojimarket.com sitesini kurmuştur ve aynı yıl Astroloji Derneği'nin kurulmasına öncülük etmiştir. 2016 yılında ise Zodyak Astroloji Dergisi'ni çıkartmaya başlamıştır. Integritas tekniğinin yaratıcısıdır. Karate'de siyah kemer sahibidir. Astrolojik tablolar, tasarımlar ve diorama yapmayı, doğayı, ekoköyleri, dalmayı, aramayı, yanılmayı ve tekrar aramayı yaşam tarzı haline getirmiştir… Şimdiye kadar çıkmış olan yayınları: Astroloji Eğitimi 2 Astroloji Eğitimi 1 Arap Noktaları & Astrolojide Gösterge Denklemleri 2022 Gökyüzü Takvimi 2021 Gökyüzü Takvimi 2020 Gökyüzü Takvimi 2019 Gökyüzü Takvimi 2018 Gökyüzü Takvimi Zodyak Astroloji Dergisi Uranian Astroloji & Kozmobiyoloji Asteroid Sözlüğü (Program) Bitkiler: Astroloji & Mitoloji Temel Seviye 1: Gezegenler & Elementler Temel Seviye 2: Burçlar Temel Seviye 3: Evler Temel Seviye 4: Açılar 2015 Gökyüzü Takvimi

Bir cevap yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
3 Yılı Kapsayan Gökyüzü Takvimi Çıktı!İncelemek ve Satın Almak İçin Tıklayın