Mars’ta Yeraltı Gölü Keşfedildi

 

 

İtalyanların yaptığı araştırma sonuçlarına göre Mars’ta yer altında büyük bir göl keşfedildi. 25 Temmuz'da Science dergisinde yayınlanan araştırma sonuçları, 2012 – 2015 yılları arasında yapılan radar ölçümlerinin geri yansımasına dayanıyor.

Mars’ın Güney Kutup bölgesinde bulunan buzullara gönderilen radyo dalgalarının nasıl geri yansıdığı ölçülmüş ve yansıma şeklinin sonuçlarına göre o bölgede buzulların altında yaklaşık 20 km’ye kadar uzanan sıvı halde su bulunduğu tespit edilmiş.

The Guardian'a konuşan Bologna'daki Ulusal Astrofizik Enstitüsü'nde Roberto Orosei “Mars'ta su keşfettik” dedi. Radar gözlemlerinde gördükleri parlak yansımalar için başka bir açıklama getirilemez dedi. 

Mars bir süredir Satürn'ün hakimi olduğu burç olan Kova'da ve aydınlanma fazında (Güneş karşıt) hareket ediyor. Mars retrosu bu keşif için oldukça manidâr çünkü keşif geçmiş yıllardaki geri yansımalara bakılarak yapıldı. Hem geçmiş yıllar hem de geri yansımalar gök cisimlerinin retro hareketleriyle ilgili.

 

 

Haber için öğrencim Çağlar Eğilmez'e teşekkür ederim.

Kaynaklar:

Science

https://www.theguardian.com/science/2018/jul/25/huge-underground-lake-discovered-on-mars-say-astronomers

 

Devrim Dölen

3 Mart 1977 İstanbul doğumludur. Amerika’da ve Türkiye’de faliyet gösteren çeşitli astroloji ve istatistik gruplarıyla birlikte, profesyonelliğe adım atmadan 24 yılını astroloji araştırmalarına verdi. 1999 yılından itibaren bunların bazılarını hakemli dergilerde (Bilim Tarihi), bazılarını da internet aracılığıyla paylaştı. İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde Türkiye’de ilk defa YÖK onaylı astroloji eğitmenliği yapmıştır. 2001 yılında ücretsiz astroloji kursu veren Türkiye’deki ilk Türkçe topluluklardan Astroloji ve Astro-Gunluk gruplarının da moderatörlerindendi. 2011 yılında ise Zodyak Astroloji Yayınevini ve bugün bir çok astrolog yetiştirmiş olan Astroloji Akademisi’ni, 2015 yılında ise astrolojimarket.com sitesini kurmuştur ve aynı yıl Astroloji Derneği'nin kurulmasına öncülük etmiştir. 2016 yılında ise Zodyak Astroloji Dergisi'ni çıkartmaya başlamıştır. Integritas tekniğinin yaratıcısıdır. Karate'de siyah kemer sahibidir. Astrolojik tablolar, tasarımlar ve diorama yapmayı, doğayı, ekoköyleri, dalmayı, aramayı, yanılmayı ve tekrar aramayı yaşam tarzı haline getirmiştir… Şimdiye kadar çıkmış olan yayınları: Astroloji Eğitimi 2 Astroloji Eğitimi 1 Arap Noktaları & Astrolojide Gösterge Denklemleri 2022 Gökyüzü Takvimi 2021 Gökyüzü Takvimi 2020 Gökyüzü Takvimi 2019 Gökyüzü Takvimi 2018 Gökyüzü Takvimi Zodyak Astroloji Dergisi Uranian Astroloji & Kozmobiyoloji Asteroid Sözlüğü (Program) Bitkiler: Astroloji & Mitoloji Temel Seviye 1: Gezegenler & Elementler Temel Seviye 2: Burçlar Temel Seviye 3: Evler Temel Seviye 4: Açılar 2015 Gökyüzü Takvimi

Bir cevap yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
3 Yılı Kapsayan Gökyüzü Takvimi Çıktı!İncelemek ve Satın Almak İçin Tıklayın