Asteroid Eleutheria (567)

 

 

Eleutheria (No: 567), Antik Bizans’ta İstanbul’un yanında bulunan bir limanın ismidir. Antik ve modern Yunanca’da “özgürlük” anlamına gelir. Aynı zamanda tanrıça Artemis’in sıfatlarından da birisidir. Asteroid 28 Mayıs 1905 tarihinde keşfedilmiştir. 5 yıl 199 günlük bir yörüngeye sahiptir.

 

 

Artemis Apollon’un ikiz kardeşi Ay tanrıçasıdır. İkizler, sanıldığı gibi Delos değil, bugünkü Şirince’de (Kenkreios suyu) doğmuşlardır. Artemis, binlerce yıl boyunca, tüm bir Akdeniz çevresinde Ana Tanrıça olarak tanımlanan varlığa verilmiş Yunanca bir addır. Bu tanrıçaya ayrı ayrı çağlarda ve bölgelerde çok çeşitli başka adlar da (Kybele veya Hekate gibi) takılmıştır. Bütün bu değişik ad ve biçimler aynı semboliklere ve öze sahiptir. Çatalhöyük kazılarına göre varlığı MÖ 6100 yılına kadar gitmektedir. Artemis’lerin çokluğu asıl kaynak konusunda kafaları karıştırsa da, Efes’li Artemis’in asıl kaynak olduğu çok açıktır.

Yunanca adının anlamı “artemes”ten üretilmiştir. Dokunulmamış, bozulmamış anlamlarına gelir. Bu adın yüzlerce başka sıfatı da vardır. Artemis “okçu tanrıça” olarak adlandırılır (Hekatos okçu anlamına gelir).

Apollon gümüş oklara sahiptir. Artemis ise altın. İlginçtir ki Ay’la ilişkilendirilen tanrıçanın altınla ilgili daha bir çok sıfatı vardır çünkü altın da bozulmaz (Bkz. Güneş ve Altın). Ansızın gelen ölüm, bebekler ve kadınlar için Artemis’in oklarıyla gelir (Erkekler Apollon). Artemis yaşamın ve ölümün gücünü elinde tutar, aynı ikizi gibi. Gümüş-Altın çakışması aslında astrolojik açıdan (Ay ve Güneş) bunu özetlemektedir: Bütünlük

İLGİLİ YAZI:  Klasik ve Uranian Astrolojide Giriş / Gelişme / Sonuç Takibi

 

 

Familiar’dır (veya başka tabirle Potnia Theron). Yani doğa ve hayvan güçlerini, yüksek empati ve aşırı saldırgan gücü (Mars klasik astrolojide Ay’ın doryphoros’udur, bkz.: Akrep Burcunda Safsatalar ve Az Bilinen Tarihî Gerçekler) kullanarak elinde tutar ve özellikle familiar formunda insanlara ve hayvanlara özgürlük dağıtır.

“En güzel” lakabıyla anılır çünkü tanrıçaların en güzelidir, fakat Paris’in yargı verdiği ünlü güzellik yarışmasına katılmaz ve bilindiği gibi Aphrodite tacı alır (Erotizmle veya bir başkasının karısını Paris’e vererek).

Artemis’in “bakire” olarak anılması bir başka tanrıça Diana’ya geçiş sırasında olmuştur. Artemis de aynı tanrıçası olduğu Ay gibi değişip, zaman içerisinde evrilmiştir (Bkz. Adonis ve Mersin mitolojisi). Artemis arketipi hakkında kitaplar dolusu yazılabilir. Örneğin Hera (Juno) gibi bir çok görüntüsü ve varyasyonu, sayısız sıfatı vardır, kadim çağ geleneklerine de uygun olarak. Fakat burada kısa keseceğim.

Özetle: Eleutheria asteroidini “insan ve hayvan” özgürlüğü, hakları çerçevesinde incelemek gerekir. Burada üyesi de olduğum PETA’yı örnek olarak koyacağım.

Dünya’nın en büyük hayvan hakları organizasyonu olan PETA‘nın (Hayvanlara Etik Muamele İçin Mücadele Edenler / People for the Ethical Treatment of Animals) kuruluş haritasında ASC’de 6. ev (hayvanlar ve kuruluşlar) yöneticisi Satürn (örgüt, organizasyon) Başak burcunda (sorumluluk almak, çalışmak, bir çok parça) durmaktadır. IC noktasında ise (yaşam ve ölüm) Yay burcunda (avcılık, deneyler ve özgürlük sembolleri) Ay’ı (yaşam ve ölüm) görüyoruz. Ki kendisi 11. evi, yani toplumsal örgütleri temsil eden 11. evi yönetmektedir. Ve “sınırları ortadan kaldıran” Neptün ile kavuşumdadır. (Neptün kavuşumları hakkında yazılmış olan mini örneklere, buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.)

İLGİLİ YAZI:  Liderlik Üzerine Bir Deney ve Astroloji

Eleutheria asteroidi ise 24 derece 32 dk. ile MC’dedir ve hem Satürn’le hem de Ay’la kare yapmaktadır.  Yani bir T-Kareye yol açmaktadır. T-Kare astrolojik bir haritada büyük bir mücadeleyi (ve bu mücadeleden kaçılmazsa gelecek olan başarıyı) anlatır. Organizasyon; T-Karenin de işaret ettiği gibi sınırların ortadan kaldırılmasını gerektiren büyük bir mücadele, hatasız bir örgütlenme, sabır ve emek içermektedir.

PETA’nın 1. evinde Terazi Pluto (varolan dengeyi bozmak, dönüştürmek için hissedilen tutku ve bu amaç uğruna gerçekleştirilmek istenen büyük projeler. PETA 2007 verilerine göre 31 Milyon Dolarlık bir örgüttür.) ile kavuşan Terazi Mars’ını görüyoruz. Terazi Mars’ı başkaları için de harekete geçebilmek, eşitlik veya varolan dengeyi sarsmak adına (Terazi) mücadele etmek (Mars) demektir.

Eleutheria asteroidi aynı zamanda bu Mars’a üçgen açıdadır ve dispozitörü Merkür’e (bilgi) baktığımızda Aslan burcunda (liderlik, bilinç ve açıklık, bkz: Haritanızdaki Aslan Burcu ve Yöneticisi Güneş) ve 12. evde (vahşi yaşam) konumlandığını ve Mars’la birlikte büyük sekstil kalıbı (inisiyatif kullanarak konuları birbirine bağlamak yoluyla ilerlemek) oluşturduğunu görüyoruz. (PETA özellikle büyük şirketlerin bazı sırlarını ve gizli tuttuğu (12. ev) şeyleri ortaya çıkardı (Güneş ve Aslan) ve sansasyonlara, skandallara sebep oldu. Yaşasın bilinçli kullanılan 12. ev Aslan Merkür’ü 😉 )

 

Din, dil, ırk, tür ve tabi ki BURÇ ayrımcılığı gözetmediğimiz, hiç bir konuda uç yada faşist olmayan bir Dünya dilerim 😉

İLGİLİ YAZI:  Higgs Bozonu Keşfi

 

PETA’ya üye olmak veya bağış için: http://www.peta.org/

 

Yazı ilk yayın: 9 Temmuz 2014, İzmir (10 Temmuz 2014: Güneş – Eleutheria kavuşumu gökyüzünde)

Astroloji Akademisi 6. Eğitim Kitabı’ndan alıntılandı.

 

Devrim Dölen

3 Mart 1977 İstanbul doğumludur. Amerika’da ve Türkiye’de faliyet gösteren çeşitli astroloji ve istatistik gruplarıyla birlikte, profesyonelliğe adım atmadan 24 yılını astroloji araştırmalarına verdi. 1999 yılından itibaren bunların bazılarını hakemli dergilerde (Bilim Tarihi), bazılarını da internet aracılığıyla paylaştı. İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde Türkiye’de ilk defa YÖK onaylı astroloji eğitmenliği yapmıştır. 2001 yılında ücretsiz astroloji kursu veren Türkiye’deki ilk Türkçe topluluklardan Astroloji ve Astro-Gunluk gruplarının da moderatörlerindendi. 2011 yılında ise Zodyak Astroloji Yayınevini ve bugün bir çok astrolog yetiştirmiş olan Astroloji Akademisi’ni, 2015 yılında ise astrolojimarket.com sitesini kurmuştur ve aynı yıl Astroloji Derneği'nin kurulmasına öncülük etmiştir. 2016 yılında ise Zodyak Astroloji Dergisi'ni çıkartmaya başlamıştır. Integritas tekniğinin yaratıcısıdır. Karate'de siyah kemer sahibidir. Astrolojik tablolar, tasarımlar ve diorama yapmayı, doğayı, ekoköyleri, dalmayı, aramayı, yanılmayı ve tekrar aramayı yaşam tarzı haline getirmiştir… Şimdiye kadar çıkmış olan yayınları: Astroloji Eğitimi 2 Astroloji Eğitimi 1 Arap Noktaları & Astrolojide Gösterge Denklemleri 2022 Gökyüzü Takvimi 2021 Gökyüzü Takvimi 2020 Gökyüzü Takvimi 2019 Gökyüzü Takvimi 2018 Gökyüzü Takvimi Zodyak Astroloji Dergisi Uranian Astroloji & Kozmobiyoloji Asteroid Sözlüğü (Program) Bitkiler: Astroloji & Mitoloji Temel Seviye 1: Gezegenler & Elementler Temel Seviye 2: Burçlar Temel Seviye 3: Evler Temel Seviye 4: Açılar 2015 Gökyüzü Takvimi

Bir cevap yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
3 Yılı Kapsayan Gökyüzü Takvimi Çıktı!İncelemek ve Satın Almak İçin Tıklayın