19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Bayramı

 

 

19 Mayıs 1919 tarihinde, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkarak İtilaf Devletleri’ne karşı Kurtuluş Savaşı‘nı başlatmıştır.

O gün, Güneş Boğa’da ve Satürn de Aslan burcunda kare açıdaydı. Atatürk çok zor bir mücadele vermiş (kare) ve başarıya (kare) ulaşmıştır. Büyük bir fiziksel gücü uygulamak (Güneş Boğa) ve bağımsızlık için organize olmak/organize etmek (Satürn Aslan).

Boğa – Aslan yansımasının klasiklerde ve deneyimlere göre bağımsızlık kazanmakla ilgili önemine daha evvel defalarca değinmiştim. Bunlardan birisi için Bkz.: 1 Mayıs İşçi Bayramı & Boğa Burcunun Bilinmeyenleri

Antiscia öğretisi için ayrıca bkz. Antiscia / Burçların Yansımaları

 

Atatürk bu önemli günü Türk gençliğine armağan etmiştir. Aslan zaten çocuklar ve gençler anlamına gelmektedir. Ayrıca fiziksel güç (Boğa) ve sağlık (Aslan) gerçekliklerini içerdiğinden sporla birebir ilişkidedir.

 

19 Mayıs kutlamaları ilk olarak 24 Mayıs 1935 (Güneş İkizlerde) tarihinde Atatürk Günü olarak kutlanmıştı. Beşiktaş Spor Kulübü’nün girişimleri sayesinde Fenerbahçe Stadı’nda kutlandı ve Galatasaraylı ve Fenerbahçeli çok sayıda sporcu da bu günü beraber kutladı. Güneş o gün, Terazi Mars‘ıyla (işbirliği, Balık antsiscia ile farklı kavramların ve esasında rekabet içindekilerin -Terazi- oluşturduğu birlik) üçgendi. Mars ayrıca sürgünde. Yani Fenerbahçe sporcuları dışındaki sporcular için kendi statlarında olmadıklarını sembolize ediyor.

Beşiktaş’ın kurucu üyelerinden olan Ahmet Fetgeri Aşeni, Atatürk Günü’nün gençliğe adanması için 19 Mayıs’ın Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanmasını önerdi. Spor Kongresi’nde dile getirilen bu öneri hemen kabul edildi ve Atatürk’ün onayıyla yasa haline getirildi.

İLGİLİ YAZI:  Altın Rekor Kırdı

20 Mayıs 1938 tarihli kanunla beraber 19 Mayıs, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanmaya başlandı. 12 Eylül Darbesi’nin ardından bayramın adı Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak değiştirildi.

 

Kutlu Olsun 

 

 

 

Devrim Dölen

3 Mart 1977 İstanbul doğumludur. Amerika’da ve Türkiye’de faliyet gösteren çeşitli astroloji ve istatistik gruplarıyla birlikte, profesyonelliğe adım atmadan 24 yılını astroloji araştırmalarına verdi. 1999 yılından itibaren bunların bazılarını hakemli dergilerde (Bilim Tarihi), bazılarını da internet aracılığıyla paylaştı. İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde Türkiye’de ilk defa YÖK onaylı astroloji eğitmenliği yapmıştır. 2001 yılında ücretsiz astroloji kursu veren Türkiye’deki ilk Türkçe topluluklardan Astroloji ve Astro-Gunluk gruplarının da moderatörlerindendi. 2011 yılında ise Zodyak Astroloji Yayınevini ve bugün bir çok astrolog yetiştirmiş olan Astroloji Akademisi’ni, 2015 yılında ise astrolojimarket.com sitesini kurmuştur ve aynı yıl Astroloji Derneği'nin kurulmasına öncülük etmiştir. 2016 yılında ise Zodyak Astroloji Dergisi'ni çıkartmaya başlamıştır. Integritas tekniğinin yaratıcısıdır. Karate'de siyah kemer sahibidir. Astrolojik tablolar, tasarımlar ve diorama yapmayı, doğayı, ekoköyleri, dalmayı, aramayı, yanılmayı ve tekrar aramayı yaşam tarzı haline getirmiştir… Şimdiye kadar çıkmış olan yayınları: Astroloji Eğitimi 2 Astroloji Eğitimi 1 Arap Noktaları & Astrolojide Gösterge Denklemleri 2022 Gökyüzü Takvimi 2021 Gökyüzü Takvimi 2020 Gökyüzü Takvimi 2019 Gökyüzü Takvimi 2018 Gökyüzü Takvimi Zodyak Astroloji Dergisi Uranian Astroloji & Kozmobiyoloji Asteroid Sözlüğü (Program) Bitkiler: Astroloji & Mitoloji Temel Seviye 1: Gezegenler & Elementler Temel Seviye 2: Burçlar Temel Seviye 3: Evler Temel Seviye 4: Açılar 2015 Gökyüzü Takvimi

Bir cevap yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
3 Yılı Kapsayan Gökyüzü Takvimi Çıktı!İncelemek ve Satın Almak İçin Tıklayın