Ay’ın Kadınlara Direkt Etkisi: Menstrüasyon

 

Gök cisimlerinin bizlerle olan eş zamanlılığını, onlarla birlikte evrildiğimizi görmezden gelerek astrolojiyi reddedenler, bazen gözlerinin önündeki şeyleri de görmezden gelebiliyorlar. Çok açık ve görünür olduğundan menstrüasyon döngüsünün Ay'la ilgili olması bunlardan sadece birisi.

Özellikle sağlık söz konusu olduğunda en yaygın belirleyicilerden biri doğal döngülerdir. Ay da bu konuda ön plana çıkar. 

 

 

Kadınların bir zamanlar menstrüasyon ve Ay döngülerini birleştirdiklerini gösteren geniş bir antropolojik kanıt vardır. Bunlardan en bilineni ve en eskisi Laussel Venüs'üdür (yukarıda)

 

Ay döngüsünün uzunluğu, tipik menstrüasyon döngüsüyle eş zamanlıdır. 

Bu eşzamanlılığın hemen hemen bütün kadınlar farkında. Burada ise fazla bilinmeyen fazlarından bahsedeceğim. 

Atalarımıza göre, balzamik Ay fazının (Güneş'e 45 derece civarında yaklaşımından yeniaya kadar) ve yeniay fazının (Güneş'le kavuştuktan sonra 45 derece uzaklaşana kadar) düşük bir aktivite zamanı olduğu ve kadınların adet döngülerinin sıklıkla bu zamana denk geldiği inancı vardı. 

 

Modern Araştırmalar

Ay ile menstruasyon döngüsü ilişkisini desteklemek için modern araştırmalar da vardır. 1977'de 312 kadının analizi, çoğunun Ay'ın aynı kadim kaynakların söylediği Ay'ın kapanış ve yeniay fazlarında yumurtlama eğiliminde olduğunu göstermiştir.1 Ayrıca, düzensiz menstrüasyon döngüleri olan kadınlar gene de yukarıda belirtilen fazlarda yumurtlamaya eğilimlidir. 

Maryland Üniversitesi'nde araştırmacı profesör Erika Friedmann 305 genç kadınla gerçekleştirdiği benzer bir çalışmada, yumurtlama üzerinde bir Ay etkisi olduğu sonucuna varmıştı.2 

İLGİLİ YAZI:  Kepler'in Uykusu

Bununla birlikte, doğumlar Ay döngüleri tarafından kontrol edilmemektedir. Doğum oranları veya doğuma ait komplikasyonlar ile herhangi bir ay fazı arasında ilişki bulunamamıştır. 3 ve 4

Esasında burada gerçekleşen şey Ay'ın klasik astrolojiye göre beyni ve hormonları yönetmesidir. Buna ayrı bir incelemede değineceğim.

 

 

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7405975

2. https://www.ajog.org/article/0002-9378(81)90294-5/pdf

3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15902138

4. https://www.ajog.org/article/S0002-9378(05)00282-6/fulltext

 

Devrim Dölen

3 Mart 1977 İstanbul doğumludur. Amerika’da ve Türkiye’de faliyet gösteren çeşitli astroloji ve istatistik gruplarıyla birlikte, profesyonelliğe adım atmadan 24 yılını astroloji araştırmalarına verdi. 1999 yılından itibaren bunların bazılarını hakemli dergilerde (Bilim Tarihi), bazılarını da internet aracılığıyla paylaştı. İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde Türkiye’de ilk defa YÖK onaylı astroloji eğitmenliği yapmıştır. 2001 yılında ücretsiz astroloji kursu veren Türkiye’deki ilk Türkçe topluluklardan Astroloji ve Astro-Gunluk gruplarının da moderatörlerindendi. 2011 yılında ise Zodyak Astroloji Yayınevini ve bugün bir çok astrolog yetiştirmiş olan Astroloji Akademisi’ni, 2015 yılında ise astrolojimarket.com sitesini kurmuştur ve aynı yıl Astroloji Derneği'nin kurulmasına öncülük etmiştir. 2016 yılında ise Zodyak Astroloji Dergisi'ni çıkartmaya başlamıştır. Integritas tekniğinin yaratıcısıdır. Karate'de siyah kemer sahibidir. Astrolojik tablolar, tasarımlar ve diorama yapmayı, doğayı, ekoköyleri, dalmayı, aramayı, yanılmayı ve tekrar aramayı yaşam tarzı haline getirmiştir… Şimdiye kadar çıkmış olan yayınları: Astroloji Eğitimi 2 Astroloji Eğitimi 1 Arap Noktaları & Astrolojide Gösterge Denklemleri 2022 Gökyüzü Takvimi 2021 Gökyüzü Takvimi 2020 Gökyüzü Takvimi 2019 Gökyüzü Takvimi 2018 Gökyüzü Takvimi Zodyak Astroloji Dergisi Uranian Astroloji & Kozmobiyoloji Asteroid Sözlüğü (Program) Bitkiler: Astroloji & Mitoloji Temel Seviye 1: Gezegenler & Elementler Temel Seviye 2: Burçlar Temel Seviye 3: Evler Temel Seviye 4: Açılar 2015 Gökyüzü Takvimi

Bir cevap yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
3 Yılı Kapsayan Gökyüzü Takvimi Çıktı!İncelemek ve Satın Almak İçin Tıklayın