1 Mayıs İşçi Bayramı & Boğa Burcunun Bilinmeyenleri

 

 

Astrolojik olarak her yıl Güneş Boğa burcundan geçerken, birlik, mücadele ve dayanışma günü olarak kutlanan 1 Mayıs, Boğa burcunun tarih boyunca köylü sınıfını sembolize etmesiyle de denk gelmiştir. Boğa burcu fizik güçle ve bu fizik gücün uygulanmasıyla (antiscia Aslan) ilgilidir.

 

Günümüz popüler yazıları Boğayı sadece finansal güçle ve hazlarla ilişkilendirir, gelmiş geçmiş en iyi boksör Muhammed Ali’nin Boğa Mars’ını görmezden gelir, yan asaletlerle açıklama çabasına girer. Halbuki Boğa en başta kas gücüyle ve fiziken sağlıklı olmakla ilgilidir. Boğa, bir hayvan olarak da insanoğlunun ilk işçisi olmasının yanısıra, tüm kadim kültürlerde binlerce yıl boyunca gücü temsil etmişti.

 

Boğa, fizikî güç kullanılarak elde edilen hak edilmiş finansal gücü de sembolize ettiği gibi üretmeyi, çoğaltmayı ve dayanışmayı temsil eder. Dayanışma Boğa için önemli bir olgudur. En basitinden bizi fizik gücüyle besleyen ve koruyan annemizi sembolize eden Ay’ı bu burçta, yani Boğa’da yüceltiriz. En karmaşık şeklinde bu ana tanrıça, doğa ana vs. olur.

 

Tarih boyunca tarihi belli olan tüm köylü ayaklanmalarında Boğa – Aslan burçları görülür. 1524 Köylü isyanında, Tambov ayaklanmasında vs. Hatta ünlü Zapata ihtilalinin kahramanlarından Emiliano Zapata’nın da Güneş’i Aslan burcunda. Bugün Emiliano Zapata, Meksikalı ve Latin Amerikalı yoksul köylülerin direnişçi ruhlarında yüceltilen bir karakterdir. Zapata’nın Mars’ı Boğa burcunda ve Neptün’le kavuşumdadır.

İLGİLİ YAZI:  Anahtar Sembolizmi

 

Bkz: Neptün Kavuşumları

 

Peki günümüzdeki tüm Boğa ve Aslan burcunun popüler ve tek taraflılık içeren yorumları neden böyle? Astroloji bilgisini ellerinde tutan ortaçağ soylularının bir saptırması mı? Çünkü kadim çağlara bakıldığında bu sembolizm günümüz yazılarından daha realist. Ve özellikle ortaçağda ve ataerkil helenistik dönemde astrolojik bilginin içine ne kadar safsatalar karıştırıldığının kanıtlarını görebiliyoruz.

 

Ben burada Boğa burcunun köylü arketipini daha çok ele aldım lakin 1 Mayıs tüm emekçilerin bayramıdır. Geçmişte fizik işler çoğunlukla tarıma dayalıydı. Yani bu yazıyı köylü kelimesini üstünden, kelimelerin sizi yanıltmasına izin vermeden, kelimenin ifade etmeye çalıştığı daha büyük gerçeği düşünerek okumalısınız.

Kelimeler birbirimizle pratik bir iletişim kurabilmemiz için uydurduğumuz, gerçeği yalnızca ifade etmeye yarayan araçlardır ve gerçeği bir kenara bırakarak kelimelerle düşünmek yanıltıcıdır. Eskiler Merkür’e el çabukluğu nedeniyle değil, bu nedenle sahtekâr demişlerdi. Onda yanıltma gücü vardır.

 

Peki popüler Başak ne oldu? Başak burcu kendisinden bir şey yitirmiyor. Zaten ikisi de toprak gruptan ve üçgen açıda (Oğlak da geçmiş çağlarda Tarım tanrısıydı). Başak, toplum düzenini sembolize eden 3 burçtan birisi. O da çalışan ve hesaplayan bir burç. Ama daha çok toplumsal düzenle ilgilidir.

 

Bu arada bu 3 burca geçmişte Capitol üçlemesi denilirdi: Başak, Akrep ve Yay. (Terazi eski dönemlerde yoktu, Akrep burcuna dahildi, ayrım çok sonra yapılmıştır.)

 

İLGİLİ YAZI:  Kasım 2016 Boğa Burcunda Dolunay

Ayaklanma ve isyanlar, devrimci ruh denildiğinde akla sosyalizm ve komünizm geliyor. Komünizm homojenize kavramlar olduğundan ve çok ideal görünmesine rağmen başarılı bir şekilde bu dünyada malesef uygulanamadığından (sığ bilgime dayanarak söylüyorum elbette, bir de astrolojik harita gerçekleri, örneğin ünlü komünistlerin ve hatta komünizmin kurucularının haritaları var) Balık burcu. Komünizmin kurucusu Karl Marx bir Boğa stelyumlu 1. evinde Satürn Balık burcunda. Aynı ardılları gibi… Balık burcu Venüs’ü yüceltir.

 

Boğa burcunda Venüs – Neptün kavuşumu bulunan ulu Atatürk sizce de, kimin gerçek efendi (Aslan) olduğu konusunda çok haklı değil mi?

 

 

Tüm işçilerin bayramı kutlu olsun.

 

Not: Baştaki resim realizmin (Boğa) öncülerinden, Boğa Venüs’ü Gustave Courbet’in 1849 tarihli bir tablosudur. Courbet realizmi en iyi tanımlayan kişi olarak bilinir: “Ben hiç melek resmi yapmadım, çünkü hiç melek görmedim.”

 

Devrim Dölen

3 Mart 1977 İstanbul doğumludur. Amerika’da ve Türkiye’de faliyet gösteren çeşitli astroloji ve istatistik gruplarıyla birlikte, profesyonelliğe adım atmadan 24 yılını astroloji araştırmalarına verdi. 1999 yılından itibaren bunların bazılarını hakemli dergilerde (Bilim Tarihi), bazılarını da internet aracılığıyla paylaştı. İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde Türkiye’de ilk defa YÖK onaylı astroloji eğitmenliği yapmıştır. 2001 yılında ücretsiz astroloji kursu veren Türkiye’deki ilk Türkçe topluluklardan Astroloji ve Astro-Gunluk gruplarının da moderatörlerindendi. 2011 yılında ise Zodyak Astroloji Yayınevini ve bugün bir çok astrolog yetiştirmiş olan Astroloji Akademisi’ni, 2015 yılında ise astrolojimarket.com sitesini kurmuştur ve aynı yıl Astroloji Derneği'nin kurulmasına öncülük etmiştir. 2016 yılında ise Zodyak Astroloji Dergisi'ni çıkartmaya başlamıştır. Integritas tekniğinin yaratıcısıdır. Karate'de siyah kemer sahibidir. Astrolojik tablolar, tasarımlar ve diorama yapmayı, doğayı, ekoköyleri, dalmayı, aramayı, yanılmayı ve tekrar aramayı yaşam tarzı haline getirmiştir… Şimdiye kadar çıkmış olan yayınları: Astroloji Eğitimi 2 Astroloji Eğitimi 1 Arap Noktaları & Astrolojide Gösterge Denklemleri 2022 Gökyüzü Takvimi 2021 Gökyüzü Takvimi 2020 Gökyüzü Takvimi 2019 Gökyüzü Takvimi 2018 Gökyüzü Takvimi Zodyak Astroloji Dergisi Uranian Astroloji & Kozmobiyoloji Asteroid Sözlüğü (Program) Bitkiler: Astroloji & Mitoloji Temel Seviye 1: Gezegenler & Elementler Temel Seviye 2: Burçlar Temel Seviye 3: Evler Temel Seviye 4: Açılar 2015 Gökyüzü Takvimi

Bir cevap yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
3 Yılı Kapsayan Gökyüzü Takvimi Çıktı!İncelemek ve Satın Almak İçin Tıklayın