Coğrafi Astroloji

 

Coğrafi Astroloji Nedir?

Coğrafi Astroloji, astrolojinin mekanlarla ilgilenen bir dalıdır ve astrologlara sadece zamansal anlamda değil, mekanlara dair de tahmin yapabilme imkanı verir. Coğrafi Astroloji, local space, astrokartografi, jeodezik gibi bir kaç coğrafi tekniğin toplamına verilen bir addır. 

 

Aşağıda okuyacağınız röportaj, Aycan Aşkım Saroğlu'nun Devrim Dölen'le 2010 yılında, Coğrafi Astroloji hakkında yaptığı söyleşiyi içermektedir ve aynı yıl Aktüel Dergisi'nde yayınlanmıştır. 

 

 

“Eyvah Merkür retroya girdi, bilgisayar gitti” cümlesini 10 yıl önce ancak marjinal astroloji severler anlarken bugün herkes Merkür’ü takip ediyor, Satürn’ün hışmından korkuyor. Astrologlar, sosyal medyada ve özellikle de twitter’da binlerce kişi tarafından izleniyor. Artık devir astroloji siteleri, starları devri. “Astroloji Akademisi” de ilgi çekici sitelerinin başında geliyor. Geçtiğimiz günlerde, yayınlanan “İkamet Astrolojisi” makalesi, okuyanların ağzını açık bıraktı. İkamet astrolojisi özetle, “bana nerede yaşadığını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim ya da bana nerede yaşayacağını söyle sana kim olacağını söyleyeyim” tezini içeriyor. Bazı yerler, şehirler vardır gidersiniz ve başınızdan güzel şeyler geçer, aşık, zengin olursunuz. Yine bazı yerlere gidersiniz, başınıza gelmedik kalmaz…

Meğer mekân değiştirince makus talihler değişebilir, güzel talihler kötüleşebilirmiş. Astroloji Akademisi kurucularından 33 yaşındaki Devrim Dölen’le “İkamet Astrolojisi”ni konuştuk. Gizemciler’in de kurucularından Balık burcu olan Dölen, astrolojinin içine doğmuş. Lisede astrolog olma kararı alıp, tüm zamanını astrolojiye ayırmış. 16 senedir astrologluk yapan Dölen, ünlü “Gizemciler” grubu kurucularından. 2001’den beri çeşitli astroloji araştırma gruplarının moderatörlüğünü yapan Dölen, Zodyak Astroloji Yayıncılık'ın da ortaklarından…

 

Peki nedir bu coğrafi astroloji, ne işe yarar diye soruyoruz?

Anlatıyor: “Doğduğumuz anda herbirimiz belli gezegenlerle sembolik anlamda bağlantılıyız. Ama aslında bunu coğrafyadan ayırabilmek pek mümkün değil. Hatta bu coğrafi konumlama aslında, bildiğimiz astrolojinin en eski ve saf hali. Popüler olarak bilindiğinden, yazılı olarak günümüze ulaşan en eski örneklerinden birini İncil’den vereceğim. Bildiğiniz gibi üç astrolog Beytlehem yıldızını coğrafi biçimde takip ederek bebek İsa’yı bulur. Beytlehem yıldızı astrolojide Dolunayla birleşen Jüpiter ile Satürn’ün kavuşumudur ve tarihte iyi yada kötü iz bırakan kişilerin gök haritalarında sıklıkla görürüz, bu eskiden kitlesel bebek katliamlarına bile yol açan önemli bir tarihsel gösterge idi. Bu astrolojik bilgiyi kullanan iki astronom, İsa’nın doğum tarihi kesin olarak hesaplamayı başarmıştı. Örnekler çok açık olmasa da diğer eski kitaplarda da ve Maya ile Mısır’ın yapıtlarında da benzer örnekler yer alır. 

 

Kaynağını nereden alıyor?

Biz insanlar doğa ile bir bütünüz ve onun ayrılmaz bir parçasıyız. Fakat bu sadece somut değil sembolik anlamda da geçerli. Herşey evrende, şu anda bilim dünyasında “Herşeyin Teorisi” ne en yakın teori olarak görülen Süper Sicim Teorisi’nde önerildiği gibi birbirine süper ince ipliklerle bağlı. Bu dünya üzerindeki herşey gibi gökyüzündeki de herşey demek. Yıldız ve gezegenlerin devasa kütleleri bize yerçekimi uygulayarak sembolizmi ortaya koymuyorlar. Çok daha başka bir şey var ama ayrıntıları burada kısaca söylemek mümkün değil ve bir bilim insanı da değilim ne yazık ki.

 

Coğrafi astrolojinin faydaları nelerdir?

Bir petrol arama şirketi iseniz; Satürn, Neptün ve Pluto doğrultularına bakarak ve eldeki bilgilerle de harmanlayarak, petrolün yeri ve kalitesi hakkında daha doğru bir bilgiye ulaşırsınız. Bir jeologsanız da bu sefer Jüpiter ile Satürn doğrultuları ile bilgiyi doğrulamak mümkün olabilir. Define avcıları sürekli bir tehdit olduğundan bu tekniklere ait detayları şimdiye kadar paylaşmadık, ne yazık ki herşeyde olduğu gibi astrolojinin de kötüye kullanımı zaman zaman mümkün oluyor. Sade bir vatandaş oturacağı yeri, iş yeri açacağı bir bölgeyi veya tatil yapacağı yeri de bu hatlara bakarak seçme şansına ve verimini yükseltme şansına sahip. Ama şu anda daha çok ikamet astrolojisini binlerce yıldır olduğu gibi doğa ve astrolojiyle içiçe olan çiftçiler biliyor ve kullanıyor. Geçen sene yeni bir tarım ürününü Türkiye pazarına sokmayı hedefleyen bir şirket, bir çok arsa alternatifini astrolojiye göre değerlendirdi örneğin. Alabilecekleri bir çok arsayı toprak analizi ile eledikten sonra alternatif olarak yedi ayrı arsa kaldı. Ürünün astrolojik sembolizmi açıktı ve şirket haritası üzerinde yer alan ürünün hattına bakarak en yüksek rekolteyi elde edebilecekleri iki arsayı önerdik ve bu sene rekolte beklentileri olumlu yönde gerçekleşti. Bu şirket şu anda yine orijinal, yeni teknolojili bir sera işine de girmek istiyor. Isıtma maaliyetlerini düşürmek önemli olduğundan, jeotermal kaynağı olabilecek arazileri elemek için tekrar astrolojik danışmanlık almak istemekteler ve biz de ilk defa deneyeceğimizden, işe yarayıp yaramayacağını öğrenmiş ve deneyimlemiş olacağız. Jeotermal araştırma normal şartlarda yüksek maaliyeti olan bir analiz gerektiriyor ve sonunda o kadar maliyete rağmen arazide kaynak bulamama yada su çok derinde ise çıkarma maaliyetinin astronomik olması gibi bir riski de var. Bu yüzden ön eleme için astroloji pratik, ucuz ve bu yüzden daha risksiz bir yöntem.

İLGİLİ YAZI:  Astroloji Eğitimi 2 Kitabı Yayınlandı

 

Eskilerin tebdili mekanda ferahlık vardır dediği durum mudur? Yani mekan değiştirince hayatımızı da değiştirir miyiz?

Evet, astrolojinin en net uygulama alanlarından biri. Astroloji zaten size karakterinizi anlatmaktan çok daha öte olmalı çünkü bunun için psikoloji gibi diğer dallar varken astrolojiye illaki gerek yok. Örneğin öğle vakti doğduysanız Güneş’inizin doğrultusu doğduğunuz yerin Güney’inden geçiyor demektir. Bu, elbette çok çok genel bir yorum olarak, doğduğunuz yerde veya doğduğunuz yerin kuzeyinde Güneş’in sembolleri için, örneğin başarının, düşüklüğüne işaret eder. Benzer şekilde Güneş doğarken dünyaya gelenler, doğdukları yerin doğu yönünde daha rahat ederler. Sadece Güneş değil diğer gök cisimleri de önemli elbette. Örneğin 1964 ve 1982 yılları arasında doğan yükselen Yengeç’ler, doğdukları şehirde pek mutlu olamamışlardır çünkü doğdukları yeri gösteren bölgede bu seneler arasında Pluto vardı. Bazı kötü sembolikleri başka şehirlere taşınmasak bile doğduğumuz yerin yönlerine göre de seçerek hafifletmek yada silmek mümkün. Şaman atalarımız da yönleri çok benzer bir şekilde kullanırlardı. Başka örnekler: Bir yazar kişisel Merkür’ünün en iyi görünümlere sahip olduğu bölgelerde en verimli yazılarını verebilir. Bir mimar en önemli yapıtlarını Satürn’ünün doğrultusuna göre yapabilir.

 

İkamet yeri olarak enerjisi iyi olan yerlerin astrolojik özellikleri var mıdır? Örnek verebilir misin?

Hemen herkesin anlayabilmesi için birkaç örneği Türkiye’den verebiliriz. Türkiye’nin en önemli iki Bakır madeni Artvin ve Kastamonu Venüs’ün en güçlü olduğu yerlerden ikisi. Bakır astrolojik olarak Venüs’e ait. En önemli petrol yatağı Batman civarı yer altı zenginliklerini temsil eden Pluto’nun Türkiye üzerinde yükselimde olduğu bölge. Türkiye’nin en büyük barajı olan Atatürk Barajı üzerinde Jüpiter tepede bulunuyor. Klasik astrolojide büyüklüğü Jüpiter anlatır, sularla birlikte örneğin balina yada bir fil de Jüpiter yönetimindedir. Bu konuda sayısız örnek mevcut. Elbette tüm bunlar çok genel hatlar, çünkü aynı diğer astrolojik tekniklerdeki gibi bir çok haritada detayların ve sembolik örtüşümlerin olması gerekiyor. Her insanın olduğu gibi her bölgenin de kendine has astrolojik sembolizmi var.

 

Bir kent içinde çeşitli yerlerde de ikamet değiştirmek, yönleri değiştirmek değişik kader göstergelerine neden olur mu? Örnek verebilir misin?

Kişisel örnekler verirsem daha açık olabilir. Uranüs astrolojide olağandışılığı ve bu yolla dikkat çekmeyi sembolize eder. Toplumda iyi yada kötü bir şöhrete sahip insanların dikkat çekici bir kolektif gökcismine sahip olduğunu görürüz. Bu yüzden İstanbul dışında doğmuş ünlülerden, doğum saati net olarak bilinen Filiz Akın, Hande Ataizi, Tarkan Tevetoğlu ve Nurgül Yeşilçay’ın bu gökcisimlerinin de İstanbul’dan geçtiğini görüyoruz. Bir başka örnek olarak ama diğerlerinden semboliği daha farklı bir isim Çağla Kubat'ı vereceğim böylece sembolizmin anlamını daha açık yakalamak mümkün. Onun da İstanbul’dan denizler tanrısı Neptün’ün doğrultusu geçiyor. Onu sörfçü olarak tanıyoruz zaten. Fakat aynı zamanda hem bir dalgıç hem de bir binici. Binicilik de Neptün semboliği, zaten mitolojide atları yaratmış olan tanrı da Neptün’ün ta kendisi. Bu şekilde sınırsız sayıda örnek vermek mümkün. Ama aralarında tarihsel açıdan belki de en önemlilerinden birisi Fatih Sultan Mehmet. Osmanlı’da müneccimbaşılık kurumu olduğundan her padişahın doğum kayıtları çok hassas bir şekilde dakikasına kadar tutulmuştur. Fatih Sultan Mehmet Edirne’de doğdu. Ve İstanbul’dan kendi yücelim derecesinde yer alan Güneş’i geçmektedir. Güneş’in yücelim derecesi, yani 360 derecelik zodyakta yer alan bu 5 derecelik uzunluk, o kadar önemlidir ki, bugün Topkapı Sarayı’nda, Güneş bu bölgeden geçerken yapımına rastlanmış bir çok ezoterik eşyayı, padişah kıyafetlerini, elçilere yapılan büyüleri bile görmek mümkün.

 

Hangi burçlar ya da gezegenler nereleri yönetiyor?

Kişisel haritalar yada ülke haritaları gibi detayların yanısıra eski astrologlar binlerce yıldır bazı bölgelerin bazı burçların etkisi altında olduğunu yazmışlar. Ama tüm bunları zamanla efsanelerle karıştırınca kaybetmişiz. Bugün bir çok bilgiyi astroloji yoluyla da desteklenmiş eski yazıları çözümleyerek ortaya çıkarıyoruz. Örneğin Yunan mitolojisi astrolojik sembol ve benzetmeleri kendi içinden atmış bir mitoloji. Aynı felsefenin içinin zamanla astrolojik yönden boşaltılması gibi. Halbuki mitoloji tamamen astrolojiye dayalı bir sembolizme sahip. Çok basit birkaç örnek : İzmir’deki Nif dağı, adını su perileri olan Nimfe’lerden alır, burası bir Venüs-Balık bölgesidir. Zaten bir çok yerüstü ve yer altı su kaynağı ile birlikte şelalere ve sulak bölgelere sahip. Torosların adı Boğa burcundan geliyor ve bu burcun lordu Venüs-Akrep ile ilgili çok önemli sembollere sahip. Ülke topraklarımız, astrolojik haritamızda Terazi burcudur. Bir fiziki haritayı açıp bakan herkes coğrafyanın, astrolojik Terazi sembolüne benzediğini görebilir. Sadece fiziken de değil üstelik. Terazi aynı zamanda “köprü” sembolüdür ve biz iki kıtayı birbirine bağlayan bir ülkeyiz. Terazi diplomasi ve kültürlerin kaynaşması açısından da köprü sembolünü kendinde barındıran bir burç.

 

Burçlar, yükselen burçlar ya da benzeri yerlere göre şu insanlar şurada daha rahat ederler ya da şuralarda şu riskler vardır gibi bir şey söylemek mümkün mü?

İLGİLİ YAZI:  Arılar ve Haşereler

Artık hemen hemen herkes astrolojinin detaylı teknikler gerektirdiğini biliyor ama çok genel olarak bir şeyler söyleyebilirim gene de. Doğum saatiniz bu noktada önemlidir. Eğer geceyarısı doğduysanız, doğduğunuz yerin kuzeyinde, öğlen doğduysanız güneyinde, sabah doğduysanız doğusunda, akşam doğduysanız ise batısında çok daha rahat olma şansınız yüksek. Çünkü Güneş’ten çok fazla uzaklaşamayan Merkür ve Venüs doğrultularınız da aynı yönlerde olacaktır.

 

Mesela bir kişi çocuğunu diyelim Amerika'da doğuruyor ama sonra gelip de Türkiye'de yaşadığında o çocuk mesela orada şanslı-şansız ya da burada şanslı-şanssız olabilir mi?

Yer değişikliği yapıldığında ikamet astrolojisi bir yana, relokasyon denilen bir teknikle yeni bir harita çıkarılması gerekiyor. İkamet yönleri tamamen değiştiği için yer değişikliği sembolik manada tüm doğum horoskobunu değiştirebilen ve güncel olayları daha fazla yakalayan bir teknik. Örneğin İstanbul doğumluyum ve yükselenim Yengeç. Haritamı bir senedir yaşamakta olduğum İzmir’e göre tekrar çıkarttığımızda artık bir İkizler yükselenine sahibim. 16 senelik astroloji geçmişine sahip olmama rağmen, astroloji camiası ve astrolog grupları dışında bir yerde yazmadım, aslında iki hakemli dergi hariç, yani tam da bir yükselen Yengeç tavrına ve Yengeç burcunu yöneten Ay’ın Satürn kavuşumuna sahiptim ki bu gizlilik, perde arkası gibi anlamlara geliyor. Ve sadece son 6 aydır kurduğumuz astroloji şirketine, internet sitesine ve astroloji camiası dışındaki diğer insanlara da ulaşan genel yazılara sahibim. Çünkü şu anda astrolojik dille, yükselen burcum İkizler ve yöneticisi Merkür de bilgiyi temsil eden Balık burcunda. Üstelik astrolojiyi ve yayıncılıkla danışmanlığı temsil eden 9. evde. Ünlü kişilerden ise en sevdiğim Salvador Dali. Salvador Dali’nin mesleğini temsil eden nokta Koç burcunda bulunuyor ve yöneticisi Mars haritada çok dışa açılmayan bir durumda. Fakat Dali yer değiştirdiğinde bu nokta Balık burcu oluyor ve bu burcun klasik yöneticisi Jüpiter dışa açılan bir konumda, örneğin 10. evde -ki bu başarıyla gelen şöhret demek.

 

Tatile çıkarken, iş gezisi yaparken de bu coğrafi astrolojiden yararlanabilir miyiz? Ya da yeni bir mülk edinirken….

Hemen hemen aklınıza gelebilecek her şekilde yararlanmak mümkün. Gerek küçük olaylarda gerekse büyük olaylarda. Bir değerli taş satın alırken bile nereden çıkarıldığına özellikle dikkat ederim. Bazı şehirlerde yemek yerken dikkat eder, bazı kıyılarda dalarken ekstra önlem alır, bazı şehirlerin benim için şifa anlamına gelen besinlerini bol tüketirim. Aslına bakarsanız bu tekniği bilenler o kadar çok kullanıyor ki, bu konuda yaşadığımız deneyimleri ve özellikle komik olayları da bir gün kaleme almak konusunda anlaştık.

 

Koç : Aktivitenin yüksek olduğu, sıcak iklime sahip şehirler Koç burçları için çok uygundur. Yaşayacakları bölgede açık hava sporları yapacakları yerler olması önemlidir onlar için. Nevşehir ve Eskişehir’de yaşamayı deneyebilirler. Yalnız havada nem oranı yüksek olan yerlerde hastalanabilirler, Antalya örneğin. Yurtdışı tatilleri için İrlanda, Şili, Kenya, Cape Verde, Malezya, Singapur, Yunanistan ve Meksika oldukça uygundur. Çölde jip safarileri tam bir Koç burcu aktivitesi. Bireysel sportif faaliyetlere de rahatlıkla katılabilirler.

Boğa : Boğa burçları çok genel olarak yerleşik yaşamı sever ve değişiklikten fazla hoşlanmazlar. O yüzden yer değiştirecekleri zaman çok iyi düşünerek karar vermeliler. Çünkü sonradan pişman olsalar bile değişiklik çok zor gelecektir. Bitki örtüsü ve suyun bol olduğu hafif ılıman iklimdeki nemli şehirler onlar için çok uygundur. Çanakkale, Balıkesir veya Antalya gibi. Yurtdışı seyahatleri için de Arjantin, Malawi, Güney Afrika ve soğuk olsa bile Norvec ile Japonya çok uygundur. Yerel yemekleri tatmak, spa, masaj ve dinlenmeye yönelik hizmetlerle, permakültür aktiviteleri hoşlarına gider.

İkizler : Metropol insanları olan İkizler, bol bol gün içinde görebileceği ve sıkıcı olmayan şehirleri tercih etmeli. İstanbul örneğin bir Terazi burcu şehri olmasına rağmen Ay’ı İkizler burcunda olduğundan bir İkizler’in çoğu zaman ruhuna hitap eder. İzlanda, Mısır, Norveç, İtalya, Brezilya, Danimarka ve Finlandiya seyahatlerinden haz duyabilirler. Gün içindeki küçük turlara katılmak, başka insanlarla tanışmak ve bilgi edinmek temel aktiviteleridir. Çoğunlukla seminer ve konferanslara katılabilmek uğruna kilometrelerce yol katedenler, çoğunlukla İkizler burcunda esaslı gezegenlere sahip olan insanlardır.

Yengeç : Yengeç’ler kendilerini nerede güvende hissederlerse aslında orada mutlu olabilirler. Büyük bir uyum ve öğrenme yetenekleri vardır. Zulu’ların arasında bir savaşçı, Norveç’lilerin arasında bir yengeç avcısı, Mengen’de bir aşçı olma yeteneği bu burçta yüksek:) Ama içgüdüsel olarak nemli ve sulu alanları, yerel olarak kendi geleneklerine ve inançlarına yakın olan insanların yoğunlukta olduğu şehir ve bölgeleri tercih eder ve buralarda mutlu olurlar. Doğu illerini sevebilirler. Bahama Adaları, Filipinler, Romanya, Cape Verde ve özellikle Amerika onları mutlu hissettirecek ülkeler. Yerel yemekleri öğrenmek, tekne turları, permakültür ve deniz aktiviteleri onlar için çok uygundur. Bir hobi bahçesine sahip bir çok insanda, Yengeç burcunda önemli gezegenlerin yer aldığını görürüz.

İLGİLİ YAZI:  Savaş Çığlıkları

Aslan : Aslan burçları sosyal yaşamı ve aktivitesi yüksek olan, lüks ve konforlu, iyi hizmet alabilecekleri yerleri tercih etmeliler. Nemi yüksek olan şehir ve bölgeler sağlıklarını olumsuz etkileyebilir, Antalya gibi. Metropol insanı olasalar da doğu illerinde de özellikle iş açısından parlama şansları yüksek. Adana, Diyarbakır, Malatya gibi. Danimarka, Hollanda, İngiltere, İsviçre, İtalya, İzlanda ve Almanya onları tatil açısından mutlu eder. Sinema, tiyatro ve animasyonlar genel aktiviteleridir. Bir çok Aslan içlerindeki oyunculuk yeteneğini tatil sırasında rahatça açığa çıkarır.

Başak : Başak burçları kendi değer yargılarına çok önem verir. Bu yüzden marjinal kültürlerin  bulunduğu yerlerde mutsuz hissederler. Bir çok başak aslında doğduğu yerden daha uzak yerlerde yaşar veya yaşamak ister. Sonradan pişman olmamak için yer seçiminde özen göstermeleri, özellikle kendi kültür ve değer yargılarına sahip insan yoğunluğuna coğrafyadan ve iklimden daha çok dikkat etmeleri gerekir. İtalya ve Fransa hariç tüm Avrupa ülkeleri tatil veya seyahat için çok uygundur. Özellikle İngiltere’de mutlu hissedebilirler. Bir çok Başak burcu seyahatlerinde inceleme ve araştırma yapmayı tercih etse de onları en çok mutlu edebilecek aktivite aslında doğa düzenlemeleri ile ilgili olabilir. Bir hobi bahçesinde vakit geçirmek yada bir permakültür seminerine katılmak gibi.

Terazi : Terazi burçları için coğrafyadan öncelikli olarak o coğrafyada yaşayan insanlar önceliklidir. Tanışabileceği, anlaşabileceği, yaşamın güzelliklerini paylaşabileceği ve asla yalnız kalmayacağı metropoller Terazi’yi mutlu eder. Sosyal aktivileri yoğun olan heryer uygundur. Örneğin İstanbul Terazi burçları için gene Terazi burcu olan bir şehirdir. Farklı kültürlerle tanışmak Terazi için önemlidir. Çin, Kazakistan, Malezya, Rusya ve özellikle Singapur’da akla gelebilecek her türlü aktiviteyi mutlulukla gerçekleştirebilirler.

Akrep : Derin bilginin ve dedektiflerin burcu Akrepler, ilginç neresi varsa sevebilirler. Doğayı ve insanları çok yakından tanıdıkları için korkmadan heryerde yaşama şansına sahipler, özellikle Türkiye’nin her şehri uygundur. Fakat denizin yada herhangi bir su havzasının olmadığı bir şehirde kolay kolay yapamaz veya mutlu olamazlar bu yüzden kıyı kentleri önerilebilir. Güney Afrika, Hindistan, Macaristan, Avusturya ve Japonya ilgilerini çekebilir. Tatillerden mutlaka bir şeyler öğrenmiş, bol bol yüzmüş ve eğlenmiş olarak dönen insanlar genellikle Akrep burçlarıdır. Akrep burçları aynı zamanda termal kaynakların olduğu yerlerde hem yaşayabilir hem de orada iyi bir tatil yapabilirler.

Yay : Özgür insanlar olan Yaylar için aslında karavan yada teknede yaşamalarını önermek gerekir. Fakat bunu bir şekilde yapamayacak veya belli nedenlerle yapmayacak olan Yaylar için sıcak, yüksek binalarla dolmamış ve yeşil alanı betonarmeye nazaran daha fazla olan minik şehirler önerilebilir. Yay burçları adalara bayılırlar. En az uzak ülkeler gibi. Bir çoğu aslında yurtdışında yaşamayı da tercih edebilirler. Avustralya, Finlandiya, Amerika, İsveç ve Peru ruhlarına oldukça hitap edebilir. Yaylar yurtdışında her aktiviteye katılır ve dolu dolu dönerler. Tabi dönmek isterlerse.

Oğlak : Doğanın vahşi yanını seven, dağcı ve trekking tutkunu Oğlaklar için evlerinden bir dağ manzarası görebilecekleri şehirler aslında çok uygundur. Bir çok Oğlak araziden taş yada fosil toplamayı, toprakla ilgili gizemleri çözmeyi çok sever. Bir çok Oğlak burcunun evinde dünyanın gizemlerine has çeşitli yerlerden toplanmış taş, fosil, bitki yada başka birşeyi görmek mümkündür. Venezüella, Romanya, Avustralya, Yeni Zelanda yada vahşi ve el değmemiş doğası, yürüyüş yolları çok olan dağlık ülkeler de Oğlak burçları için çok uygundur.

Kova : Modern ve sosyal yoğunluğu yüksek yerler Kova burçları için çok uygun. Bir çok Kova metropol insanıdır ama azımsanmayacak kadarı da su ve deniz kenarında yaşam isteği ile doludur ve böyle yerlerde mutlu olabilirler. Hem denizi hem de yukarıda saydığım nitelikleri kendinde barındıran İzmir yada Çanakkale örneğin Kova’lar için çok uygundur. Uzay taksileri çok pahalı olduğundan onlara bu dünya üzerinde Amerika’yı, İsviçre’yi, Norveç’i, İsveç’i ve Avustralya’yı önerebilirim. Bir çok Kova grup gezilerinden çok zevk alır ve eğer tur otobüsüne gelmemişse panik yapmayın, en yakın grup aktivitesinde onu bulabilirsiniz.

Balık : Optimist oldukları için Yengeç gibi heryere uyum sağlayabilirler ama su kenarı olmazsa olmazlarıdır. Metropoller onları mutlu etmez çünkü sürekli moralleri yüksek olan Balık burçları için metropollerde çokfazla bulunan bencillik ve bu duyguya sahip olan insan sayısı çoktur. Ve bir Balık'ın insanlar tarafından yardımseverliği sıklıkla suistimal edilir. Bir çoğu emekliliğinde balıkçılık yaparak bir teknede yaşama veya dünyayı dolaşma planı yapar. Balık burçları astrolojik nedenlerle Kova burcu ile çok benzer bazı niteliklere sahiptir. O yüzden Balık burçlarına da aynı nedenlerle İzmir, Çanakkale gibi kıyı kentlerini hem coğrafi hem de kültürel anlamda önermek mümkün. Amerika ve Avustralya başta olmak üzere, Tibet, Hindistan ve Sharm El-Sheikh tatil için çok uygundur. Dalış, bilimsel ve kültürel turlar ile rahatlatıcı spa yada masaj seansları balıkları deşarj eder.

 

Aktüel Dergisi

Aycan Aşkım Saroğlu'nun Devrim Dölen'le yaptığı ropörtaj, 2010 (Kırpılmamış tam hali)

 

 

Bir cevap yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
3 Yılı Kapsayan Gökyüzü Takvimi Çıktı!İncelemek ve Satın Almak İçin Tıklayın