Gök Cisimlerinin Eril ve Dişilliği

 

Klasik Astrolojiye göre Ay ve Güneş hariç diğer beş gök cismi (Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter, Satürn) ikişer burcu yönetir ve bu burçlardan biri eril diğeri dişil prensiptedir.

 
Merkür : İkizler (eril) & Başak (dişil)

Venüs : Terazi (eril) & Boğa (dişil)

Mars : Koç (eril) & Akrep (dişil)

Jüpiter : Yay (eril) & balık (dişil)

Satürn : Kova (eril) & Oğlak (dişil)

 

Kısaca gezegenlerin yönettikleri burçlarda hangi fonksiyonlarının öne çıktığını inceleyelim:

 

 

Kabaca bu şekilde bir gezegenin haritamızda daha çok hangi fonksiyonuyla çalıştığını kendi gezegenimizin bulunduğu burcun eril/dişil olma prensibe inceleyebiliriz.

(Eril burçlar: Koç, İkizler, Aslan, Terazi, Yay, Kova)

(Dişil burçlar: Boğa, Yengeç, Başak, Akrep, Oğlak, Balık )
Örneklerle devam edersek :

Marthin Luther King, kendisinin Merkür'ü Kova burcunda. Merkür burada fikirsel fonksiyonları ile ön plana çıkıyor.

Mehmet Öz, dünyaca ünlü Türk doktorun Merkür'ü Yengeç burcunda. Tıpla ilgili, yaşama adapte edilebilir işlevsel bilgiler üzerinde yoğunlaştığını görüyoruz.

Napolyon, kendisinin Venüs'ü Yengeç burcunda, para olmadan bir savaşın kazanılamayacağını savunuyor. Venüs'ün maddi ve dünyevi fonksiyonları.

Bob Marley, mala mülke önem vermemesiyle bilinen Reggea müziğin mihenk taşının Venüs'ü Koç burcunda.

Jeanne d'Arc , Yüzyıl Savaşları'nda orduya giren kadın Fransız kahraman, Mars'ı Kova burcunda, o yıllarda kadınlar için oldukça cesur bir hareket.

Louis Pasteur, Mars Oğlak, dişil fonksiyonlu bu Mars'ını, tehlikeli kuduz virüsüne karşı aşı ve pastörizasyonu geliştirerek kullanmış.

İLGİLİ YAZI:  Astroloji ve Askerlik

Emirates havayolları, 1985 tarihinde kurulmasına rağmen hızlı bir şekilde havayolu konusunda geliştiler ve en iyisi oldular. Kuruluş tarihinde Jüpiter Kova burcunda.

John Lennon, Jüpiter Boğa ile Jüpiter'in dişil fonksiyonu idealizmi sanatına taşımış ve "imagine" demiş.

John Logie Baird, teknoloji diyince her yaştan her kategoriden insana sorsak "televizyon" cevabını alabiliriz. Evlerde, hayatımızda, algımızın yönetilmesinde devrim yapan bu bilimadamının Satürn'ü Aslan.

Benjamin Franklin, hem devlet adamı hem de zamanı sistematize eden adamın Satürn'ü ise Boğa burcunda.

 

Bugün bir gök cismini yorumlarken bir çok faktörden bahsediyoruz. Öncü, sabit, değişken gibi kaliteler, doğusallık, batısallık vb. Fakat yukarıda aktardığım simetriye rağmen eril ve dişil burçların pek de kullanımda olmadığı görülüyor (hayz, halb gibi asaletler öğretisi konularına dahil edilmek dışında). Halbuki bu eril ve dişil konumları mevsimsel kalitelerden bile daha geri plana atamayız.

Bugün kullandığımız mevsimsel astroloji ekinoks ve gündönümleriyle iki ana aksa dayanır. Koç – Terazi (eril) ve Yengeç – Oğlak (dişil). Bunlar sadece biyolojik, cinsel yönelimler, olumlu-olumsuz vb. bir ifade içermez. Zodyakın dualitesi ve ikiliğini anlatırlar (Örneğin Marilyn Monroe'nun Venüs'ü eril Koç burcundadır). Eril burçlar genel olarak nasıl yüzeyde ve durdurulamaz bir aktifliktelerse, dişil burçlar da daha derinde ve akıntıyla yol alan bir tarzdadır. Örneğin Edgar Cayce ile Kurt Cobain'in tüm gök cisimleri dişil burçlardadır. Seri katil David Berkowitz'in tüm gök cisimleri eril burçlardadır. Tabi bu örnekler uç örnekler.

İLGİLİ YAZI:  Astroloji ve Askerlik

Haritanın bütünü tamamen koşulları değiştirebilmekle birlikte, yalın anlamda yukarıdaki şema incelenip bir gezegen iç açma tekniği adayı olabilir.

 

 

Ayşe Nermin Önol

1 Aralık 2015, İstanbul

Astroloji Akademisi mezunu

Bir cevap yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
3 Yılı Kapsayan Gökyüzü Takvimi Çıktı!İncelemek ve Satın Almak İçin Tıklayın