Eta Aquarid Meteor Yağmuru 19 Nisan – 28 Mayıs Aralığında

 

Her yıl 19 Nisan – 28 Mayıs gibi geniş bir tarih aralığında arası gözlemlenebilen Eta Aquarid meteor yağmuru, çoğu büyük meteor yağmurunun aksine, keskin bir tepe noktasına sahip değildir, ancak yine de zirvesi her yıl çoğu amatör gözlem kaynağına göre 5 Mayıs’a denk gelir.

NASA’dan Bill Cooke’a göre* ise, Eta Aquarid meteor yağmuru, zirvesine 7 Mayıs’ta şafaktan önce ulaşmalı.

 

Gözlemi de Zor

Orta-kuzey enlemlerindeki insanlar için, radyant (meteorların gözlemlenebileceği nokta) ufuktan çok yüksekte olmayacak. Bu nedenle oldukça karanlık bir yere ihtiyaç var.

 

Meteor Yağmuru Balık burcunun 6. derecesinde gerçekleşiyor

Hem gözlem zaman genişliği, hem keskin bir zirvenin olmaması (veya bu konudaki bilinmezlik), hem gözlemlenmesinin zorluğu hem de saatte ortalama bir gözlem rakamının verilememesi, anlaşılmasının zorluğu (bkz. altta) Balık burcu doğasına uygun görünüyor.

 

Halley Kuyrukluyıldızı mı Jüpiter Rezonansı mı?

Bizim meteor yağmuru olarak gözlemlediğimiz gökyüzü fenomenleri, esasında kuyrukluyıldızların kalıntılarıdır. Zaman zaman yörüngemiz bu kalıntılarla kesişir ve böylece göksel bir şölen sunar. Eta Aquarids de Halley Kuyrukluyıldızı ile ilişkilendirilir. Fakat 2013 yılında Astrofizikçi Mikiya Sato tarafından yapılan açıklamaya göre meteor kaynağı Halley’den çok daha eski, Jüpiter’in yörünge rezonansıyla hareket eden bir kütleye bağlanmıştır.*** Fakat durum şudur ki henüz ortada düzgün bir kaynak veya kanıt bulunmamakta.

 

 

Meteor Sayısı da Bilinmiyor

Her yıl gözlemlenebildiğinde saatte ortalama 15 – 20 meteor görmek mümkün. Tabi bu NASA’dan Bill Cooke’a göre olan rakam. Tübitak’a göre ise** saatte 60 meteor gözlemlenebilecek. Wikipedia ise ortalama bir sayı vermekten kaçınmış gibi görünüyor.

İLGİLİ YAZI:  Higgs Bozonu Keşfi

 

 

Aquarius Takımyıldızı Bir Enki Ezoterizmi

“Su taşıyıcısı” olarak bilinen bu takımyıldız Su ile ilgili takımyıldızlarla çevrelenmiştir. Sümerlerde bilgelik ve sular tanrısı yarı balık Enki (Sümerce: Enki, Akad: Ea) ile özdeşleştirilmişti. Enki, Roma ve Yunan mitolojisindeki Neptün/Poseidon’a daha çok benzese de (suyun altında yaşaması gibi) kaynaklar onu geç dönem Satürn’le özdeşleştirmiştir. Aslında Satürn’ün günümüzde deforme edilmiş anlamlarının tümünü Enki’de görebiliyoruz. Aslında geç dönem Yunan kaynaklarına da Poseidon buradan girmiştir.

 

Satürn Nebula

 

Helix Nebula

 

Takımyıldız aynı zamanda Satürn ve Helix nebulalarını da bünyesinde barındırmakta.

 

Bu yazı ilk defa 2019 Gökyüzü Takvimi‘nde yayınlanmıştır.

 

*https://www.space.com/36502-eta-aquarid-meteor-shower-guide.html **http://www.tug.tubitak.gov.tr/dokumanlar/yillik/goy_2019.pdf, Sayfa 3 ***https://en.wikipedia.org/wiki/Eta_Aquariids

 

Devrim Dölen

3 Mart 1977 İstanbul doğumludur. Amerika’da ve Türkiye’de faliyet gösteren çeşitli astroloji ve istatistik gruplarıyla birlikte, profesyonelliğe adım atmadan 24 yılını astroloji araştırmalarına verdi. 1999 yılından itibaren bunların bazılarını hakemli dergilerde (Bilim Tarihi), bazılarını da internet aracılığıyla paylaştı. İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde Türkiye’de ilk defa YÖK onaylı astroloji eğitmenliği yapmıştır. 2001 yılında ücretsiz astroloji kursu veren Türkiye’deki ilk Türkçe topluluklardan Astroloji ve Astro-Gunluk gruplarının da moderatörlerindendi. 2011 yılında ise Zodyak Astroloji Yayınevini ve bugün bir çok astrolog yetiştirmiş olan Astroloji Akademisi’ni, 2015 yılında ise astrolojimarket.com sitesini kurmuştur ve aynı yıl Astroloji Derneği'nin kurulmasına öncülük etmiştir. 2016 yılında ise Zodyak Astroloji Dergisi'ni çıkartmaya başlamıştır. Integritas tekniğinin yaratıcısıdır. Karate'de siyah kemer sahibidir. Astrolojik tablolar, tasarımlar ve diorama yapmayı, doğayı, ekoköyleri, dalmayı, aramayı, yanılmayı ve tekrar aramayı yaşam tarzı haline getirmiştir… Şimdiye kadar çıkmış olan yayınları: Astroloji Eğitimi 2 Astroloji Eğitimi 1 Arap Noktaları & Astrolojide Gösterge Denklemleri 2022 Gökyüzü Takvimi 2021 Gökyüzü Takvimi 2020 Gökyüzü Takvimi 2019 Gökyüzü Takvimi 2018 Gökyüzü Takvimi Zodyak Astroloji Dergisi Uranian Astroloji & Kozmobiyoloji Asteroid Sözlüğü (Program) Bitkiler: Astroloji & Mitoloji Temel Seviye 1: Gezegenler & Elementler Temel Seviye 2: Burçlar Temel Seviye 3: Evler Temel Seviye 4: Açılar 2015 Gökyüzü Takvimi

Bir cevap yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
3 Yılı Kapsayan Gökyüzü Takvimi Çıktı!İncelemek ve Satın Almak İçin Tıklayın