Amelia Earhart

 

 

Atlantik okyanusunu ilk geçen kadın pilot olarak tanınmıştır. Başarıyı temsil eden 10. evinin yöneticisi Satürn, ilkleri ve kolektif bilinirliği temsil eden Uranüs’le kavuşumdadır. Bunu deneyenlerin tümü hayatlarını kaybetmişlerdi ama Amelia başardı. Kavuşum Akrep burcunda hayatta kalmayı anlatmaktadır ve 8. evdedir; tehlikeli bir işi başarmıştır.

Bir gece haritası olduğu için babası Satürn'le temsil edilmektedir ve Amelia uçaklarla babası sayesinde tanışmıştı.

 

 

Hep kısa saçlı tanınan Earhart, erken yaştan beri sınırları zorluyordu. Bu anlamda o sıralarda toplumdaki “cici-bici” kadın imajının değişmesine de katkıda bulundu. Bir feministti. Görünüşünü temsil eden 1. evinin yöneticisi Venüs, entellektüel ve pratik İkizler burcunda sınırları ortadan kaldıran Neptün’le kavuşumdadır (Bkz: Neptün Kavuşumları yazısı).

İkizler burcunun simgesi kardeşi ise yaşamında önemli bir yer tutar. Yüzlerce konuşma ve seminerde, genç kadınları sürekli olarak eğitim almaları ve evlenmemeleri, en azından geç evlenmeleri için cesaretlendirdi. Bir ara hemşirelik yaptıysa da daha sonra bu mesleği sevmediğine karar verdi. Yaptığı işi anlatan (6. ev) Aslan Merkür'üne ve meslek yöneticileri Ay ve Satürn'e uymuyordu.

 

 

Henüz genç yaşlarında uçmak tüm tutkusu haline gelmişti. Çok pahalı olan uçuş derslerini finanse edebilmek için panayırlarda sosis satmaktan kamyon şoförlüğüne, telefon operatörlüğüne kadar her işi yaptı. Kurslarını temsil eden 9. evin yöneticisi Jüpiter, çalışmayı ve rutin hale gelen şeyleri sembolize eden Başak burcunda mücadeleyi ve tutkuyu temsil eden Mars’la kavuşumdadır  (Mars astrolojik bir haritada aynı zamanda kişinin en büyük enerjisini akıttığı yeri de gösterir ve Jüpiter de aşırılık temsilcisidir) ve 5. evdedir.

İLGİLİ YAZI:  Hayvan Hastalıkları

5. ev insan yaşamında hayli önemlidir.. Bir insana neyin mutluluk verdiğini ve haliyle en önemli hobilerini anlatır. Bu hobisinin hayati tehlikeler içerdiğini Mars’ın aynı zamanda 8. evi yönetmesinden de görüyoruz. Fakat o haritasına göre, bu hayatta kalma çabasını ve cesaret göstermeyi çok seviyordu.

 

Mars ve Jüpiter kavuşumunun dispozitörü olan Başak burcunun yöneticisi Merkür de hayatın sonunu temsil eden 4. evde ve sansasyonel Aslan burcundadır. Son uçuşunda yanında bir meslektaşıyla birlikte kendisinden bir daha haber alınamamış, kayboluşu komplo teorilerine boğulmuştur. Meslektaşıyla birlikte olması da (6. ve 11. evler meslektaşları yönetir) aynı Merkür’le ilgilidir.

Merkür navigasyonu ve Aslan da bir uçak için yakıtı temsil ettiğinden, bozulan navigasyon cihazı nedeniyle yakıtları bitene kadar okyanus üzerinde dolandıklarını tahmin ediyorum. Kaybolduğu gün Amelia'nın Merkür'üne Uranüs (8. evden geliyor ve karışıklığı simgeliyor) kare açı yapıyordu.

Mars ve Jüpiter kavuşumu da aynı zamanda kayıplar evi olan 12. evin iki yöneticisidir. Amelia kaybolmadan 3 hafta önce de harita lordu İkizler Venüs'ünün tam üzerinde (17 drc.) bir Güneş tutulması olmuştu. İkizler tutulması ve Neptün karesi de ekstra bozuk aletleri ve yanlış varsayımları anlatıyor. Her astroloğun, Amelia danışanı olsa, cihazlarını tekrar tekrar kontrol ettirteceği dinamikler bunlar o sırada.

Bu kayboluş hikayesine daha sonra detaylı ve daha güçlü bir analizle tekrar değineceğim.

 

İLGİLİ YAZI:  Aşırı Yağışlar

 

Amerika’lı kâşif ve yayıncı George P. Putnam’ın ancak altıncı kez yaptığı evlilik teklifini kabul etti. Ama evlilik kurumunu kadınlar için “kafes” gibi görüyordu. Bağımsızlığını güvence altına alan bir tür anlaşma imzalattı. Evlilikleri sevgi, saygı ve dostluk üzerine kurulu olarak yaşamlarının sonuna dek sürdü. Eşini temsil eden Güneş motivasyon sahibi Aslan burcundadır ve evlilik temsilcisi de yukarıdaki paragrafta geçen Mars’tır. Her işi, tüm çalışmaları birlikte yaptılar; Başak.

Amelia’nın kayboluşundan sonra Putnam, milyonlarca dolara malolan kurtarma operasyonlarını finanse etmeye ölene kadar devam etti. Başak Mars, Putnam’ın (7.evden) 2. evini yönetiyor (Jüpiter kavuşumu=aşırılık) ve burada çözmeye (Akrep) kararlı ve plancı Satürn de mevcut. O kadar para harcadı ki bu kurtarma şirketi bugün bile aramaya devam edebilen bir bütçeye sahiptir.

George Putnam'ın Güneş ve Merkür'ü, tam olarak Başak'taki Mars ve Jüpiter kavuşumunun üzerine düşmüştür. (Putnam'ın aynı zamanda Aslan burcunda Mars-Satürn kavuşumu vardır ve Amelia'nın Güneş' üzerindedir.)

 

 

Not: Bu yazı ilk defa 18 Haziran 2014'da Ankara'dan yayınlandı.

 

 

Devrim Dölen

3 Mart 1977 İstanbul doğumludur. Amerika’da ve Türkiye’de faliyet gösteren çeşitli astroloji ve istatistik gruplarıyla birlikte, profesyonelliğe adım atmadan 24 yılını astroloji araştırmalarına verdi. 1999 yılından itibaren bunların bazılarını hakemli dergilerde (Bilim Tarihi), bazılarını da internet aracılığıyla paylaştı. İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde Türkiye’de ilk defa YÖK onaylı astroloji eğitmenliği yapmıştır. 2001 yılında ücretsiz astroloji kursu veren Türkiye’deki ilk Türkçe topluluklardan Astroloji ve Astro-Gunluk gruplarının da moderatörlerindendi. 2011 yılında ise Zodyak Astroloji Yayınevini ve bugün bir çok astrolog yetiştirmiş olan Astroloji Akademisi’ni, 2015 yılında ise astrolojimarket.com sitesini kurmuştur ve aynı yıl Astroloji Derneği'nin kurulmasına öncülük etmiştir. 2016 yılında ise Zodyak Astroloji Dergisi'ni çıkartmaya başlamıştır. Integritas tekniğinin yaratıcısıdır. Karate'de siyah kemer sahibidir. Astrolojik tablolar, tasarımlar ve diorama yapmayı, doğayı, ekoköyleri, dalmayı, aramayı, yanılmayı ve tekrar aramayı yaşam tarzı haline getirmiştir… Şimdiye kadar çıkmış olan yayınları: Astroloji Eğitimi 2 Astroloji Eğitimi 1 Arap Noktaları & Astrolojide Gösterge Denklemleri 2022 Gökyüzü Takvimi 2021 Gökyüzü Takvimi 2020 Gökyüzü Takvimi 2019 Gökyüzü Takvimi 2018 Gökyüzü Takvimi Zodyak Astroloji Dergisi Uranian Astroloji & Kozmobiyoloji Asteroid Sözlüğü (Program) Bitkiler: Astroloji & Mitoloji Temel Seviye 1: Gezegenler & Elementler Temel Seviye 2: Burçlar Temel Seviye 3: Evler Temel Seviye 4: Açılar 2015 Gökyüzü Takvimi

Bir cevap yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
3 Yılı Kapsayan Gökyüzü Takvimi Çıktı!İncelemek ve Satın Almak İçin Tıklayın