Chanel No: 5 / Bir Parfümün Astrolojik Analizi

Merkür kadınları ve detaylardaki bilim…

Doğal veya suni her nesne ; gökyüzünün altında, diğer her nesne ile çok sıkı bir sembolik bağlantı içindedir. Düzgün her astrolog bilir ki ; bütün : gizlidir ve bütün kadar, parçalar da saygı görmelidir. Çünkü Başak ve Balık burcunun birbirlerini tamamladıkları gibi her parça da bütüne biraz daha yaklaşmaya ve gerçekçi görmeye olanak verir.

 

Kahve ile ilgili yazımda, Balık burcundaki Merkür’ümün yazı ile ilgili sorununu çözdüğümü yazmıştım. Yazılarımda olabildiğince detaya girmek istememe rağmen konu akışını dağıttığı, yazıyı uzattığı için hep bundan kaçtım şimdiye kadar. Çünkü küçüğünden büyüğüne, astrolojik sembolizm çok detaylıdır ve elbette astrolojinin engin birikimi ufak bir sembolizmde detaya girmekle bile bitmez. Bir makaleyi kitap haline getirmektense bu tarz, sorunumu çözdü 🙂

Yani : Kahve ile ilgili makalem gibi bu makalem de Astroloji ve Koku ile ilgili makalemin bir detayı aslında. Herneyse, Chanel No : 5 tam bir Merkür semboliği [İkinciller olarak: Mars (Buradaki Mars; erkeksi, özgür ve bireysel Koç tavrı Mars’ıdır; Akrep değil.) ve elbette Venüs] Eğer daha evvelki yazılarımı takip ettiyseniz minik bir semboliğin dünya üzerinde daha büyük bir semboliğe de karşılık geldiğinin farkındasınızdır.

Eğer siz de sokakta yanınızdan geçen birinin sürdüğü kokudan onun dünya görüşünü veya eğitim seviyesini, hayvanlara olan ilgisini bla bla… amaç bunu öğrenmek olmasa dahi,  sadece sembolik bir dünyada yaşadığınızı bildiğiniz için algı seviyesini yükseltmek isteyenlerdenseniz ve sembolizmi tam manası ile kavramış biriyseniz veya isteyenlerdenseniz bu yazı size göre 😉 Borsada işlem gören bir şirketi inceleyen bir yazı ile bir parfümü inceleyen bir yazı arasında sembolizm açısından göreceli faydacılık dışında bir fark görmüyorum… Gerçi Jean-Baptiste Grenouille bu yazıya rastlasa farklı düşünürdü belki 🙂

 

Bir gelin ve iki damatlı Chanel No:5 reklamı

 

Chanel No : 5′ i çoğu kişinin duyduğunu zannediyorum. Bu efsanevi parfümü ilk kokladığımda hayal kırıklığına uğramıştım. Güzel bir şey bekliyordum. Hakkında bir sürü efsane vardı ve parfümler hakkında bilgili olduğunu iddia edenler ağır, kadınsı, çekici kelimelerini kullanıyordu. Kulaktan kulağa oyununu, astroloji ve ezoterizmle çok iç içe olduğum için bildiğim ve çok karşılaştığım halde bu kokuyu sıradan bulmam beni gene de şaşırtmıştı. Tekrar tekrar kokladım. Dünyada bazılarına göre 6 saniyede bir, bazılarına göre 55 saniyede bir, bazılarına göre 58 saniyede bir, bazılarına göre de 30 saniyede bir satılan bir parfüm nasıl bu kadar sıradan olabilirdi ? [ Evet bu saniye meselesini de kendimi kaybettiğim bir gecede, biraz takıntılı bir Başak edasıyla araştırdığımı kabul ediyorum:) Bu saniye meselesi her zaman rastladığımız ve bir türlü paçayı kurtaramadığımız uyduruk bilgilerin öyle bir son damlası oldu ki, neredeyse Coco Chanel adında birisinin gerçekten yaşayıp yaşamadığından bile şüphe ettiğim bir an yaşadım. ]

İLGİLİ YAZI:  Sansasyonel Bir Film

Chanel No : 5’in kokusu beni öyle şaşırtmıştı ki ; sahte bir parfümü bile kokladığımı düşündüm o anda. Seneler sonra ise bir tesadüf eseri başka bir araştırma peşindeyken, Chanel No : 5’in, doğada bulunmayan esanslar da içeren, ilk sentetik parfüm olduğunu öğrendim: O, suni, şehirli ve hızlı olmak için yaratılmıştı. Şişesi de oldukça sıradandır. Numarası olan 5 de bir Merkür sayısı idi ve tam bir Başak-İkizler burcu parfümü olarak tasarlanmıştı. O ana kadar üretilen, üretim maaliyeti en düşük parfümdü ama fiyatı ticari marka ve konsept olduğu için oldukça yüksekti. [ Ki günümüzde de oldukça yüksek bir fiyattır, çünkü güzelleşmek isteyen insanlar artık efsanelere olmasa bile zenginlik sembollerine veya popülariteye para yatırmaya devam etmekte. Bu arada “X saniyede bir Chanel no 5 satılıyor meselesinde acaba kaynaklar sürekli güncellendiği için mi farklı saniyeler var?  Yok hayır takıntı değil sadece merak:) ]

 

Coco Chanel, Başak burcunda yücelme derecesine denk gelen ve Uranüs ile birleşen Merkür’ü ile ve haritasının lord ve yücelme lordlarının ikisinin de Başak burcunda ve 6. evde olmalarıyla da gerçekten de Merkür insanıdır. İnsan ister istemez astroloji bilip bilmediğini merak ediyor?

 

Merkür’ün hızlılık ve sıradanlık semboliğini yoğun bir şekilde taşıyan bir parfümdür Chanel No : 5. Coco Chanel tarafından, şişelerin içinden sadece numarasına bakılarak hızlıca ve denenmeden seçilmiştir. Coco Chanel koleksiyonlarını hep 5 numarasına göre tarihlerdi.  5’in uğurlu numarası olduğunu söylemektedir. Zaten öyle bir horoskobu vardır ki 5’in onun uğurlu rakamı olmaması imkansızdır.

Chanel No : 5 için ise Coco Chanel şöyle diyor:

“Ben kadınlara yapay bir parfüm vermek istedim. Elbise gibi, biri tarafından yapılmış. Parfüm deyince aklıma gül bahçesi ya da leylak tarlası gelmiyor. Aklıma bir kompozisyon geliyor.”

İstanbul’da çekilen son reklam filminde ise gene geleneğe uyularak gösterim için 5 Mayıs tarihi seçildi 05.05. Aşağıda daha fazla detay bulacaksınız…

 

 

 

Chanel No : 5’in son reklam filmi İstanbul’da ve tren semboliği ile çekildi. Trenler Merkür-Satürn ve Mars semboliğidir.)
Bu reklam filminde yer alan Audrey  Tautou’ nun ve İstanbul’ un Başak Mars’ ları exact  kavuşumdadır. Aynı yerde Coco  Chanel’in meşhur Merkür’ü de yeralmakta. Ve Chanel No : 5’in ileride göreceğiniz diğer yüzlerinde de aynı sembolikleri göreceksiniz, bu yüzden Başak burcundaki bu pozisyonu unutmayın. Olasılık hesaplarını istatistikçilere bırakayım 🙂

 

Chanel No : 5 ‘e ve onun üretilme tarihine bile ilişkin o kadar çok efsane ve teori vardır ki, kendinizi adeta bir  Merkür bombardımanı altında hissedersiniz. Chanel no : 5’in satılma hızı ise tam bir Merkür semboliği elbette. Chanel No : 5 için yaratılan efsaneler, Merkür’e ve Mark Twain’ in Merkür’ü çok güzel ifade eden sözüne oldukça uygundur : “Doğru henüz pabucunu giymeden yalan dünyayı dolaşır.”

Sentetik, sıradan, hızlı ve modern. Tüm bunlar Chanel No : 5 ‘i tanımlayan sözcükler. Bu parfümün bende neden hayal kırıklığı yarattığı çok açık. Çünkü haritamda 12. evde kıstırılmış bir İkizler’e sahibim ve lordu da Balık’ta. Benim için fazla modern ve sentetik içgüdüsel olarak.

Chanel No : 5 ‘in reklam kampanyalarında bir çok yüzü oldu. Elbette Marilyn Monroe gibi bir kaç isim hariç her biri Chanel No : 5’i bir tutku ile kullanmasa bile Merkür ve ateşin semboliği Koç burcu  güzel kokuların semboliği olan Venüs’ün yanısıra elbette  bu parfümle ilgili ulaşabildiğim tüm haritalarda kendini göstermekte.

İLGİLİ YAZI:  Merkür Yay Burcunda Geriliyor

 

 

Chanel No : 5 ‘in yüzlerinden Catherine Deneuve’ ün Venüs’ü Başak ve Merkür’ü de Terazi burcundadır. Yani bu iki gök cismi karşılıklı etkileşim altındadır.

Ayrıca bu Venüs Coco Chanel’in meşhur Merkür’ü ile de exact olarak kavuşmakta. İlginç bir benzerlik daha var: Deneuve’ün harita lordları da aynı Coco Chanel gibi aynı gezegenler ve İkizler burcunda, 6. evde. Dolayısı ile Coco Chanel’in de bu gökcisimleri ile kavuşumdalar.

Midheaven (MC) en önemli  başarı ve göz önünde olma göstergelerinden birisi. Deneuve’ ün MC lordu Mars İkizler burcunda. Aynı bir önceki sayfadaki reklam filminin yıldızı Audrey Tautou gibi. O Mars’ın İstanbul’un Mars’ı ve Coco Chanel’in Merkür’ü ile de kavuşumda olduğunu işlemiştik…

 

 

Ali Mc Graw’ un lordu ise Satürn. Ve haritasında Satürn Merkür ile kavuşumda. Merkür Satürn kavuşumu Coco Chanel’in ikizler gezegenleriyle mutual reception ve Merkür’leri ekstra partil açılı.

Ateş sembolikleri hemen hemen her haritada Merkür’e hız ve enerji katıyor. Kokusunun sıradanlığına karşıt olan popülaritesinin sırrı da bu zaten. Pazarlama, modernizm ve hız. Koç burcu koşan burç olarak bilinir ve bu nedenle eskiler tarafından hızlı burçlardan birisi olarak kabul edilir. Mars Koç’un yönetimindedir çünkü o ilk saf olan aktivitedir. Chanel No 5 salt bir yanıltıcı ve sıradan bir Merkür olarak kalsa idi dünyayı Mark Twain’in sözündeki gibi bu kadar hızlı bir şekilde saramazdı.

 

 

Bir parfümün kokusunu yayma aşamalarına nota denir. Parfümler üst nota, orta notalar ve alt notalar olarak 3 aşamada kokularını yayar.

Üst nota: Parfümü sıktığınızda aldığınız ilk kokudur. En uçucu esanslardan oluşur. Baş notanın kokusu 2 ila 5 dakika içinde kaybolur.

Orta nota: Parfümün temasını belirleyen kısmıdır. Kokunun cilde yerleşmesiyle belirginleşir. Orta notanın kalıcılığı genellikle 20 dakika kadardır.

Alt nota: Parfümün gerçek kişiliğini, kalıcılığını ve başarısını belirleyen kısımdır. Kalıcılığı kullandığınız parfümün konsantrasyonuna göre değişir yaklaşık 6-8 saat).

Doğadaki her bitki ve çiçeğin birer astrolojik sembolizmi vardır. Fakat bir parfüm o kadar çok şeyle bestelenir ki artık bitki ve çiçek semboliklerinden onun gerçek sembolizmini ayıramazsınız. Örneğin Chanel No : 5 aldehik bir koku olarak adlandırılmasına karşın 18 adet bitki, meyve ve diğer temel karışımlardan oluşuyor. Sıktığınızda eğer bir ” burun” değilseniz; Venüs sembolü gülü veya Ay sembolü yasemini duymanıza imkan yok.

Şahsen benim daha evvel haritamdan örneğini verdiğim gibi burnuma sadece alkol kokusu gelebildi ve defalarca deneyip beklememe karşın tenimde iyi durmadı. Fakat haritasında Merküryen nitelikler ön plana çıkmış birisi benimle aynı hisleri duymayacaktır Chanel No : 5 için. 2. evinde bu yoğunluk varsa kendisine yakıştıracak, teninde iyi duracak, 8. evinde yoğunluk varsa karşı cinsinde duymaktan haz alacaktır… Ve bu insanlara benim tutkuyla bağlanmış olduğum parfüm (Hypnotic Poison), bir şekilde haritalarına bağlı olarak çeşitli şekillerde kötü gelecektir.

İLGİLİ YAZI:  Öğrenci Olayları ve Gezi

Bir iş görüşmesine giderken insan kaynakları müdürünü etkilemek istiyorsanız 2. evini ve Venüs’ünün konumunu öğrenmeye çalışın 🙂 8. evi ve Mars’ı ile uyumlu bir koku sürmeniz tavsiye edilmez.  Zerrelerin doğru kullanıldığında neler yapabildiğini Neptün semboliğini çözebilmişseniz anlıyorsunuzdur…

Bir noktada çoğu insan içgüdüsel olarak bir çok parfüm denedikten sonra haritalarına bakmasa dahi haritalarına uygun olan parfümleri kalıcı kokuları yaparlar ve gene haritalarının dinamiklerine bağlı olarak bunları uzun dönemde dahi olsa değiştirebilirler veya mevsimine göre dönemlik kullanabilirler.

 

 

Bu noktada Chanel No : 5’i tutkuyla kullanan ve bir gazetecinin “Geceleri ne giyersiniz?” sorusuna verdiği “Chanel No : 5” cevabı meşhur olan Marilyn Monroe’ya dönelim…

Monroe’nun Chanel No : 5’i diğer Chanel yüzlerinden farklı olarak bir tutkuyla kullandığı biliniyor. Astroloji ve Koku başlıklı yazımı okuyanlar yukarıda ayrıca belirttiğim gibi kokular söz konusu olduğunda 2 ve 8 aksının, Venüs ve Mars’ın semboliklerinin bu konuda geçerli olduğunu hatırlayacaklardır. Monroe’nun 2. evini Başak burcu kesiyor ve yöneticisi Merkür elevasyonda ve İkizler burcunda. Merkür ayrıca görünürlük göstergesi 10. evin de bu evin lordu Venüs ise Koç’ta. Monroe’nun Venüs’ü aynı zamanda Coco Chanel’in harita lordu 6. ev İkizler Satürn’ü ile de kavuşumdadır.

 

 

Çoğu kişi Chanel No : 5’in reklam filmlerinden birinde yer alan Nicole Kidman’ın İkizler Güneş’ine sahip olduğunu bilir. Bu Güneş daha evvelki örneklerimizdeki gibi (Coco Chanel, Catherine Deneuve, Audrey Tatou ve Monroe gibi) benzer şekilde MC lordudur. Aynı zamanda Coco Chanel’in haritasının yücelme lordu ile de kavuşumdadır. Bu haritada ikincil bir semboliğimiz daha var: İki kadının Venüs’ü de kavuşumda ve gene başarı/görünürlük sembolü olan 10. evde yer almakta.

Parfüm sektörü, marka yaratıcıları ve burunlar; sizce bir gün astrolojiyi keşfedebilirler mi ? 🙂

Bugün hala doğadan kopmamış insanlar dünyanın en enfes şaraplarının Ay Akrep burcunda iken fermantasyona alınmış üzümlerden yapıldığını, yıllanması gereken şarapların Ay’ın konumuna göre mahzenlerde çevrildiğini biliyor… Bu yüzden parfümler için de mümkün diyoruz 🙂

İyi bir parfüm yapabilmenin astrolojik reçetesini burada vermeyeceğim. Bu sektörde yer alanlar merküryen pazarlama taktiklerine milyon dolarlar dökeceklerine astroloji öğrensinler diyorum…

 

 

Devrim Dölen

3 Mart 1977 İstanbul doğumludur. Amerika’da ve Türkiye’de faliyet gösteren çeşitli astroloji ve istatistik gruplarıyla birlikte, profesyonelliğe adım atmadan 24 yılını astroloji araştırmalarına verdi. 1999 yılından itibaren bunların bazılarını hakemli dergilerde (Bilim Tarihi), bazılarını da internet aracılığıyla paylaştı. İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde Türkiye’de ilk defa YÖK onaylı astroloji eğitmenliği yapmıştır. 2001 yılında ücretsiz astroloji kursu veren Türkiye’deki ilk Türkçe topluluklardan Astroloji ve Astro-Gunluk gruplarının da moderatörlerindendi. 2011 yılında ise Zodyak Astroloji Yayınevini ve bugün bir çok astrolog yetiştirmiş olan Astroloji Akademisi’ni, 2015 yılında ise astrolojimarket.com sitesini kurmuştur ve aynı yıl Astroloji Derneği'nin kurulmasına öncülük etmiştir. 2016 yılında ise Zodyak Astroloji Dergisi'ni çıkartmaya başlamıştır. Integritas tekniğinin yaratıcısıdır. Karate'de siyah kemer sahibidir. Astrolojik tablolar, tasarımlar ve diorama yapmayı, doğayı, ekoköyleri, dalmayı, aramayı, yanılmayı ve tekrar aramayı yaşam tarzı haline getirmiştir… Şimdiye kadar çıkmış olan yayınları: Astroloji Eğitimi 2 Astroloji Eğitimi 1 Arap Noktaları & Astrolojide Gösterge Denklemleri 2022 Gökyüzü Takvimi 2021 Gökyüzü Takvimi 2020 Gökyüzü Takvimi 2019 Gökyüzü Takvimi 2018 Gökyüzü Takvimi Zodyak Astroloji Dergisi Uranian Astroloji & Kozmobiyoloji Asteroid Sözlüğü (Program) Bitkiler: Astroloji & Mitoloji Temel Seviye 1: Gezegenler & Elementler Temel Seviye 2: Burçlar Temel Seviye 3: Evler Temel Seviye 4: Açılar 2015 Gökyüzü Takvimi

Bir cevap yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
3 Yılı Kapsayan Gökyüzü Takvimi Çıktı!İncelemek ve Satın Almak İçin Tıklayın