Bir Takım Kur, Az Akrepli, Bol Yengeçli Olsun

 

Altı yıl Fransa milli takımını çalıştıran Raymond Domenech astroloji müminiydi. 'Büyük derbi' sonrası, futbolumuza burçlardan baksak…

Domenech’in kariyeri malûm, 2006 Dünya Kupasında gümüş aldı. 2008 Avrupa ve 2010 Dünya finallerinde gruptan çıkamayınca işine son verildi. 2012’de hatıralarını yazdığı ‘Tout Seul’ (Yapayalnız) adlı kitabı çoksatar oldu. Kitapta atıp tuttuğu eski talebeleri, hemen onun astroloji manyaklığına sardırdılar. 2006 Dünya Şampiyonasında bütün futbol âlemi öğrenmişti Domenech’in bu takıntısını, daha doğrusu itikadını. Akrep burcundan oyuncuları takıma koymak istemiyordu, Pires’i bile mesela. Yengeçlere güveniyor, mümkün olduğunca bol yengeçli on birler kurmak istiyordu (Zidane, Barthez, Vieira, Abidal). Zira astrolojik ahkâma göre yengeçler uyumlu, işbirliğine yatkın, dolayısıyla tam takım ruhuna uygundur, akrepler ise bozguncu, terso. Bir de savunmada aslan burcundan oyuncu istemiyordu hoca, zira bu burcun karakteri atak olmaktı, hücuma uygundular, defansta lüzumsuz riske girer, penaltı falan yaparlardı. Domenech bu burcu orta saha ve hücumda istihdam etmeyi yeğliyordu; hatta 2010’da kendisi de aslan olan Micoud, takımda çok fazla sayıda burçdaşı bulunduğu için kendisine sıra gelmediğini ileri sürmüştü!

Domenech bütün bunları özel astrologuna danışarak yapıyordu. Astrolojik bilgilerin geçerliliğinin tecrübeyle sabit olduğuna inanıyordu. 1987’de 2. Ligde Olympique Lyon’un teknik direktörüyken, yetenekli kadrosunun bir türlü kafaya oynayamamasının sırrını böyle çözmüştü. Hata nerede diye kafa patlatırken, bir gün oyuncularını burçlarına göre tasnif etmek aklına gelmişti ve bir de bakmıştı ki tam yedi akrep var kadroda. Bir kaleciyle bir forveti tutup beş akrebi takımdan attı. Gazeteciler ‘astrolojik devrim’ diye alay ediyorlar bu hamleyle. Ne var ki ertesi sezon Olympique Lyon şampiyon olup 1. Lige çıktı ve orada da hemen ligin üst kısmına yerleşti. Astrolojik devrim tutmuştu yani!

İLGİLİ YAZI:  Filipinler’de Timsah Saldırısı & Vahşi Yaşama Dair Astrolojik Bir Analiz

Astrolojiyi ciddiye alanların, en katı pozitivistlere de verecek bir cevabı vardır: Ayın hareketleri dünyada suların alçalıp yükselmesine yol açıyorsa, bedeninin yüzde 70’i su olan insanın yıldızların hareketlerinden etkilenmesi neden tuhaf olsun, derler. İki dakikalık tanışıklıkla ‘sen oğlaksın’ teşhisi yapıştırıp daima isabet kaydedenleri de görmüşsünüzdür, insan tekinsiz hislere kapılıyor haliyle.

Domenech’e gibi, futbolun teknik yönetiminde fizyoterapistin, data işlemcisinin yanında astrolog da istihdam eden başkaları var mıdır
bilmiyorum. Her halükârda, akrepten bu kadar korkana, onu idare etmeyi bilmeyene iyi hoca denmez bana kalırsa. Futbol astrolojisi, orta saha ve forvette ‘yaratıcı futbolcu’ karakterini bu burca yakıştırıyor. Birkaç akrep sayayım size: Luis Figo, Uwe Seeler, Rooney, van Basten, Gerd Müller, Del Piero. Bir de Maradona.

 

‘Kova’ antrenör müdür?

Futbol astrolojisi dedim. Evet, böyle bir ‘branş’ var. Her burcun huyunu suyunu mevkilerine göre değerlendiren bir astroloji literatürü! Ligimize futbol astrolojisinin kehanet merceğinden bakacak olursak, ilk dikkatimizi çeken nokta, gol krallığının zirvesindeki Burak Yılmaz, Stancu ve Sivassporlu Atıf Şeyşu’nun üçünün de yengeç olması mesela (Kuyt da öyle). Astroloji ilmi, yengeç forvetlerin ‘iyi yürekli, mütevazı’, tantanasız işini yapan joker forvet tipi olduğunu söylüyor (emsalleri Raul, Kluivert, Di Stefano, Kempes).

Fenerbahçe’nin savunmasında belirgin bir yay ekseni görülüyor (Egemen, Hasan Ali, Alves). Yay savunmacılar için ‘gösterişten uzak güvenilir vazife adamı’ tipolojisi çiziliyor. Astroloji ilmi orta saha için ikizleri salık vermiş, dümeni çevirebilecek liderler onlardan çıkarmış (George Best, Platini, Cantona). İkizlerden, Galatasaray’da iki ‘eleman’ var (Eboue, Sneijder). Fener’de hiç yok. Fener toplamda Oğlak ağırlıklı (G. Gönül, Salih, Sow, Webo): taş kafa, inatçı, sadık, sebatkâr… Beşiktaş’ın savunmasındaki boğa ağırlığı ilginç (Ersan Gülüm, Pedro, Motta). Bunlar için, sürekli baskı altında oynamazlarsa dikkatleri dağılır uyarısı yapıyorlar. Beşiktaş orta sahası ise üç kovalı (Atiba, Fernandes, Necip); astroloji ilmi orta saha kovalarında da hırs eksiği tespit ediyor. Bizim Gençlerbirliği’nin kadrosuysa balık dolu (Ahmet, Gosso, Nizamettin, Petroviç, Yusuf Emre). Bu mevkilerdeki balıklar için konan ortak teşhis: ‘Ne iş olsa yapar cinsten; çok yönlü oyuncu da olabilir, yerini bulamayıp kaybola da bilir’.

İLGİLİ YAZI:  Grönland'ı Satın Almak & Yengeç - Oğlak Karşıtı

Ersun Yanal’ın da Mancini’nin de yay burcundan olmasına ne demeli? Astroloji ilmi diyor ki, yay antrenörler oyuncu grubuna onları kâh küçümseyerek, kâh babaca davranırlar, bir de fizik kondisyona çok önem verirler. Acaba Mancini’yle Yanal bu özellikleri üleşmişler mi aralarında! Domenech, kova burcundan. Gerçi Domenech başarılı bir futbolcuydu ama futbol astrolojisi kaynakları, genellikle top oynamamışlardan çok kova antrenör çıkar diyorlar, biraz küstah, medyayla aşırı meşgul tipler olur bunlar, diyorlar. Mourinho ve Löw diye iki tip var mesela, kova…

 

Kaynak: Tanıl BORA / Radikal Gazetesi / 8 Nisan 2014

 

 

Bir cevap yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Türkiye'nin Tek Astroloji Dergisine Abone Oldunuz mu?Zodyak Astroloji Dergisi Aboneliği için buraya tıklayın!
+ +