Mitolojik Astroloji Semineri (3 Gün, Online)

 

Güncelleme: Bu seminerin canlı yayını bitmiştir. Ama isterseniz satın alarak kayıttan izleyebilirsiniz. Bilgi için: 0532 511 50 51 (Tolga Gürbak) 

Satın alım linki: https://www.astrolojimarket.com/mitolojik-astroloji-semineri-pmu156

 

Bugün astrolojide kullandığımız gök cisimlerinde örnek gösterilen Yunanlı mitolojik karakterlerin pek de orjinal olmadığı oldukça bellidir. Astrolojinin ilk bilgeleri olan Sümerler tüm gök cisimlerini net bir şekilde anlatmışlardı. Sümerlerin bilgisi öncelikle Akadlar ve Babiller, çok daha sonra da Yunanlılar tarafından değiştirildi ve çeviriler yapılana kadar ağır bilgi kayıplarına uğramış astrologlar, çok popüler olan Yunan mitolojisinin deforme edilmiş karakterlerini kullanmak zorunda kalırlar. 1990’larda bir gök cisminin neden astrologların söylediği gibi çalışmadığı konusunda kafa yoruyordum. 2000’li yılların başında çivi yazılı tabletlerin çevirileriyle birlikte anladım ki bir çoğu günümüzde deforme olmuştu, o yüzden çalışmıyordu.

Yine de Helenistik astrolojide eskiden gelen esintiler (Valens, Maternus vb. gibi) görüyoruz ama astrologlar orjinali, kökeni bilmedikleri için “idrak” gerçekleşemiyor, bunlar copy-paste edilemiyor, günümüze gelemiyor çünkü popüler algıyla eşleşmiyor ve örneğin Helenistik astrolojide bir kaç yerde geçen Venüs’ün bilimsel konularla bağlantısını bir türlü anlayamıyor.

Tabii çevirilerin tümü de yeterli değil, bunları anlayabilmek için astrolojik sembolizmle birlikte diğer mitolojileri de iyi bilmek gerekiyor; Babil, Mısır, Pers, Etrüsk vb. gibi. İşte bu seminerde tümünü bir araya getirerek deneyimlediğim, çalışan arketiplerin bilgisini anlatacağım. Bu bilgiler ve bağlantılar direkt olay ve Dünya bazlıdır, spritüel veya psikolojik bağlantılar/ sözde kanıtlar içermemektedir.

İLGİLİ YAZI:  Prometheus'un Şekillendirdiği Gelecek: Zeus'un Sallanan Tahtı

Sümerler neden uzun bir ömrü yeraltı tanrılarına bağlamıştı? Venüs ve Satürn neden bilimle ilgili? Merkür’ün cinsiyet değişimi, yeraltına seyahat edebilmesi nereden geliyor ve aslında ne ifade ediyor? İnsan türüne en düşman gök cismi aslında hangisi (Hayır; Mars veya Satürn değil)? Anunnakiler saf gökyüzü arketipleri olarak hangi çalışan astrolojik sembolleri günümüze bıraktılar?  Akad / Babil ve Yunan mitolojisi Sümerlerin bilgisini alıp kendisine adapte ederken neleri değiştirdi? Günümüzde astrolojik sembollerde neler yanlış biliniyor? Ekilen tohum hangi tarihsel aşamalardan geçip kaçırılan Persephone oldu? Yunanlılarda Uranüs adını alan tanrının gerçek adı neydi ve aslında yetkilerini hangi gök cismine devretti? Başak burcunun bakire yakıştırmasının perde arkası var mı? Sümerler bugün son milenyumda keşfettiğimiz şeyleri nasıl biliyorlardı? Kova burcunun orjinali nedir? Yunanlılar sabah ve akşam yıldızından bahsederken Sümerler bunun tek bir gezegen olduğunu nasıl anlamışlardı? Satürn algısı zamanla nasıl ve neden değişti?

Bu konulara meraklıysanız kayıt olmak için Tolga Gürbak’a başvurun: 0532 511 50 51

 

 

 

 

 

Devrim Dölen

3 Mart 1977 İstanbul doğumludur. Amerika’da ve Türkiye’de faliyet gösteren çeşitli astroloji ve istatistik gruplarıyla birlikte, profesyonelliğe adım atmadan 24 yılını astroloji araştırmalarına verdi. 1999 yılından itibaren bunların bazılarını hakemli dergilerde (Bilim Tarihi), bazılarını da internet aracılığıyla paylaştı. İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde Türkiye’de ilk defa YÖK onaylı astroloji eğitmenliği yapmıştır. 2001 yılında ücretsiz astroloji kursu veren Türkiye’deki ilk Türkçe topluluklardan Astroloji ve Astro-Gunluk gruplarının da moderatörlerindendi. 2011 yılında ise Zodyak Astroloji Yayınevini ve bugün bir çok astrolog yetiştirmiş olan Astroloji Akademisi’ni, 2015 yılında ise astrolojimarket.com sitesini kurmuştur ve aynı yıl Astroloji Derneği'nin kurulmasına öncülük etmiştir. 2016 yılında ise Zodyak Astroloji Dergisi'ni çıkartmaya başlamıştır. Integritas tekniğinin yaratıcısıdır. Karate'de siyah kemer sahibidir. Astrolojik tablolar, tasarımlar ve diorama yapmayı, doğayı, ekoköyleri, dalmayı, aramayı, yanılmayı ve tekrar aramayı yaşam tarzı haline getirmiştir… Şimdiye kadar çıkmış olan yayınları: Astroloji Eğitimi 2 Astroloji Eğitimi 1 Arap Noktaları & Astrolojide Gösterge Denklemleri 2022 Gökyüzü Takvimi 2021 Gökyüzü Takvimi 2020 Gökyüzü Takvimi 2019 Gökyüzü Takvimi 2018 Gökyüzü Takvimi Zodyak Astroloji Dergisi Uranian Astroloji & Kozmobiyoloji Asteroid Sözlüğü (Program) Bitkiler: Astroloji & Mitoloji Temel Seviye 1: Gezegenler & Elementler Temel Seviye 2: Burçlar Temel Seviye 3: Evler Temel Seviye 4: Açılar 2015 Gökyüzü Takvimi

Bir cevap yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
3 Yılı Kapsayan Gökyüzü Takvimi Çıktı!İncelemek ve Satın Almak İçin Tıklayın